7 rodzajów gniazdek elektrycznych, które musisz mieć w domu

gniazdka elektryczne

W ofercie producentów znajdziemy całą masę typów gniazdek elektrycznych. Mają one nie tylko różne kształty i wielkości, ale przede wszystkim zastosowania. Sprawdź, które rodzaje warto zamontować w swoim domu. Oto 7 najczęściej stosowanych.

Istnieje wiele różnych rodzajów gniazdek elektrycznych, a każdy z typów ma unikalne cechy. To, co sprawdza się w sypialni, może nie być najlepszym wyborem do kuchni – i odwrotnie.

Wybór i instalacja odpowiedniego gniazdka elektrycznego nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale również sprawia, że dom staje się bardziej energooszczędny. W podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże ci nasz krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim właściwości siedmiu różnych gniazdek elektrycznych, które możesz mieć w swoim domu.

1. Gniazda 15A, 120 V

To popularny rodzaj gniazdek, które spotkać można przede wszystkim w starszych domach i mieszkaniach. Są one dostępne w dwóch wersjach:

Ze względu na dużą popularność tego rozwiązania są to najbardziej dostępne, a jednocześnie najtańsze produkty z tej kategorii. Co ważne, występują w wielu wariantach – między innymi jako gniazda natynkowe.

2. Gniazda 20A, 125 V

Te gniazdka elektryczne obsługują większy pobór mocy niż poprzedni typ. Przepisy budowlane zalecają instalowanie gniazdek 20A dla niektórych urządzeń, takich jak duże gadżety kuchenne, które wymagają większej mocy do działania.

Możesz je łatwo odróżnić od wersji 15A – wystarczy szukać małej szczeliny obok pionowego uziemienia. Również w tym przypadku dostępnych jest wiele wariantów. Szczególną popularnością cieszą się gniazda natynkowe podwójne. Chętnie wykorzystywane są w kuchniach oraz łazienkach.

3. Gniazda 20A, 230 lub 250 V

Duże urządzenia, jak klimatyzatory, sprężarki powietrza czy akcesoria stanowiące wyposażenie warsztatu, potrzebują jeszcze wyższego poziomu mocy. Do realizacji takich zadań należy wybrać odpowiedni rodzaj gniazdka elektrycznego.

Przed zainstalowaniem gniazdek 20A, 250 V potrzebny będzie odpowiedni obwód. Gniazda 250-woltowe wymagają dwubiegunowego wyłącznika zainstalowanego na głównym panelu, co najlepiej powierzyć dobremu elektrykowi.

Uwaga! Niektóre urządzenia, takie jak piekarniki ścienne i suszarki elektryczne, mogą potrzebować więcej energii, niż te gniazdka mogą zapewnić. W takich przypadkach warto przyjrzeć się gniazdom 30A lub 50A.

4. Gniazda elektryczne do domu z dziećmi

To rozwiązanie, na które muszą zwrócić uwagę wszyscy rodzice. Dzieci przez swoją ciekawość chętnie bawią się gniazdkami elektrycznymi. Jeśli nie są one umieszczone odpowiednio wysoko – a obecnie montuje się je niewiele ponad listwami podłogowymi – to należy zadbać o wybór odpowiedniego typu. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo swoim pociechom.

Najczęściej stosuje się dwa modele zabezpieczeń przed dziećmi. Pierwszym z nich jest klapka przysłaniająca wejścia, drugim specjalna konstrukcja uniemożliwiająca wsunięcie przedmiotu do środka – aby skorzystać z takiego gniazdka, należy umieścić bolce w odpowiednich otworach, a następnie przekręcić.

5. Gniazda GFCI

To gniazdka elektryczne natynkowe, które szybko zyskują popularność wśród właścicieli domów oraz mieszkań. Gniazda przerywacza obwodu ziemnozwarciowego (GFCI) to rodzaj gniazdka, który ma na celu szybkie odcięcie zasilania w danym miejscu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie występuje woda – na przykład w łazience czy kuchni. Z gniazdek GFCI z powodzeniem można korzystać również na zewnątrz.

6. Gniazda USB

Urządzenia ładujące się przez USB są dziś powszechnie wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Jeśli jesteś sfrustrowany, szukając wolnych portów w komputerze lub zawsze masz problem ze skompletowaniem całej ładowarki, gniazdka USB umieszczone w ścianie mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Najczęściej zapewniają one więcej niż jedno wejście USB, dzieląc płytkę z innymi gniazdami – na przykład jako gniazdo natynkowe podwójne. Wybierając to rozwiązanie, będziesz mógł podłączyć kable bezpośrednio do ściany i naładować smartfon, tablet lub inne urządzenia USB.

Montaż takiego gniazdka to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli pracujesz w domu. Zamontuj je obok swojego biurka, a poczujesz duży komfort.

7. Inteligentne gniazdka

Inteligentne domy potrzebują inteligentnych gniazdek. Standardowe gniazdo elektryczne natynkowe typu smart posiada wbudowane mechanizmy monitorowania zużycia energii. Może być również sterowane automatycznie – włączać się i wyłączać zgodnie z ustalonym harmonogramem. Działając w ten sposób, możesz zapobiegać wyciekom prądu i sprawisz, że twój dom będzie bardziej energooszczędny.

Podsumowanie

Dzisiaj wybór rodzajów gniazdek elektrycznych jest znacznie szerszy niż jeszcze kilka lat temu. W ofercie są nie tylko proste i klasyczne typy wejść, ale również ładne gniazdka elektryczne, które doskonale uzupełniają aranżację nowoczesnych domów. Odwiedź sklep ElektroZysk, aby poznać wyjątkowe rozwiązania!

Exit mobile version