Agregat prądotwórczy, czyli jak przygotować się na awarię prądu?

agregat prądotwórczy

Coraz więcej osób poważnie rozważa zakup agregatu prądotwórczego. Wynika to z coraz częstszych awarii sieci energetycznych powodowanych silnymi wichurami, które do tej pory raczej nie zdarzały się w Polsce. Dowiedz się, jaki agregat prądotwórczy jest potrzebny do normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego w przypadku awarii prądu.

Jakie przeznaczenie będzie miał agregat?

Producenci często wprost określają, do jakich zadań są przeznaczone ich agregaty prądotwórcze. Zasadniczo dzielimy je na na agregaty do zasilania awaryjnego oraz do pracy ciągłej. W tym artykule rozważamy zakup agregatu, dzięki któremu Twoje gospodarstwo domowe będzie mogło normalnie funkcjonować. a więc potrzebny nam będzie agregat na wypadek awarii.

Dlaczego w przypadku dłuższej awarii prądu trudno obejść się bez agregatu?

Jak dobrać moc agregatu?

Agregaty zasadniczo dzielimy na jedno- i trójfazowe. Choć są również modele, które łączą obydwa rozwiązania. Te pierwsze generują prąd o napięciu 230 V, drugie to znacznie silniejsze urządzenia, w których prądnica podzielona jest na 3 fazy. Agregaty te zasilają urządzenia, które do pracy potrzebują prądu o napięciu 400 V. Zdecydowana większość urządzeń elektrycznych i elektronicznych, których używamy w domu, to urządzenia jednofazowe. Dlatego też w przypadku awarii prądu w domu, konieczny będzie agregat jednofazowy. Generatory trójfazowe używane są w zakładach przemysłowych, warsztatach lub na placach budowy, gdzie używa się silniejszych elektronarzędzi zasilanych prądem 400 V.

Jaka moc agregatu do domu?

Moc generatora prądu podawana jest w kilowatach i ujęta na tabliczce znamionowej. Pamiętaj jednak o tym, że niektórzy producenci podają moc urządzenia przy pełnym spalaniu oraz obciążeniu, natomiast inni przy 75% spalania. Dlatego w przypadku wątpliwości wykonaj prostą proporcję, by otrzymać odpowiedź, które z urządzeń jest silniejsze. Jak sprawdzić, jaką moc powinien mieć agregat, który pomoże radzić sobie podczas awarii prądu w domu?

Rezerwa mocy agregatu jest bardzo istotna, ponieważ w domu znajdują się urządzenia pracujące bez przerwy, jak choćby lodówka. Niektóre z nich do rozruchu używają znacznie więcej energii niż podczas pracy (np. pralka), sprzęt komputerowy również zużywa sporo prądu, a urządzenia RTV nawet pod nieobecność domowników zwykle znajdują się w trybie stand-by.

O czym jeszcze pamiętać przy doborze agregatu?

Przy wyborze generatora prądu masz naprawdę szerokie pole do manewru. Jedną z ważniejszych rzeczy z pewnością będzie wybór rodzaju silnika – spalinowe silniki agregatów napędzane są benzyną, dieslem lub LPG. Zwróć uwagę również na zastosowane zabezpieczenia przed przeciążeniem. Generatory prądu są zwykle ciężkie, dlatego modele ze zintegrowanymi wózkami na pewno ułatwią Ci ich użytkowanie.

Bogatą ofertę bardzo zróżnicowanych agregatów, przystosowanych do różnych warunków pracy, znajdziesz na Emast.pl

Exit mobile version