Akcesoria dachowe – w co oprócz dachówki warto zainwestować

Każdy dach, niezależnie od tego jak prostą posiada budowę, składa się z wielu rozmaitych elementów, których różnorodność dalece wykracza poza same tylko dachówki. Aby mógł on zatem spełniać swoje podstawowe funkcje w sposób efektywny, musi zostać wyposażony w liczne dodatkowe akcesoria dachowe zapewniające bezpieczeństwo i wytrzymałość całości konstrukcji.  

Z tego względu – jeszcze przed rozpoczęciem docelowej inwestycji – warto samodzielnie rozeznać się w dostępnym asortymencie akcesoriów dachowych, dzięki czemu uświadomimy sobie, które elementy będą dla nas niezbędne, których zastosowanie należy jeszcze przemyśleć oraz których zakup jest kwestią zupełnie opcjonalną.

Kiedy należy zamontować akcesoria dachowe?

 Moment montażu konkretnych akcesoriów dachowych uzależniony jest przede wszystkim od ich rodzaju oraz planowanego rozmieszczenia, wynikającego z projektu danego dachu. Niektóre z nich wymagają instalacji już na etapie krycia, zaś w przypadku drugiej części czynność tę można przeprowadzić później. Zarówno w ramach tej kwestii, jak i w obrębie ilość potrzebnych do zakupienia elementów dachowych powinniśmy radzić się na bieżąco wyspecjalizowanego w swojej branży dekarza.

 

Zakup i montaż poprzedzony konsultacją jest o tyle ważny, że pozwoli nam uniknąć błędów instalacyjnych oraz pomyłek w obliczeniach, na skutek których moglibyśmy np. zamówić zbyt mało lub zbyt dużo dachówek i dedykowanych doń akcesoriów. Obie te sytuacje są dość problematyczne, bowiem w pierwszym przypadku mogą narazić nas na niepotrzebne koszty (zakupione ponadprogramowo elementy bardzo ciężko odsprzedać) oraz – w drugim – na opóźnienie procedury budowy dachu.

Akcesoria przeciwśniegowe

 Dachowe akcesoria przeciwśniegowe należą do grupy elementów przez nas zalecanych, zwłaszcza biorąc pod uwagę charakterystyczny dla naszego kraju klimat. Dzięki nim zabezpieczamy przed osuwającymi się warstwami śniegu nie tylko samo poszycie obiektu, ale również ludzi oraz dobytek znajdujący się wokół niego.

 Do najczęściej spotykanych akcesoriów przeciwśniegowych zaliczyć należy m.in.:

Akcesoria w strefie komina

 Kolejnym niezwykle istotnym elementem dachu są akcesoria ułatwiające dostęp do komina. Spośród najważniejszych z nich wymienić należy drabiny i ławki dachowe oraz schody kominiarskie, dzięki którym przemieszczanie się po dachu oraz wykonywanie w jego przestrzeni ewentualnych czynności serwisowych jest o wiele bardziej bezpieczne. Ponadto warto zainwestować również w instalację wyłazu dachowego (wyglądem przypominającym zwykłe okno). Jego obecność może okazać się bowiem niezwykle przydatna w trakcie wykonywania wszelkiego rodzaju przeglądów okresowych, czy też czynności związanych np. z montażem anteny satelitarnej.

Należy przy tym zaznaczyć, że omawiany typ akcesoriów stanowi nie tylko duże wsparcie podczas konserwacji poszycia budynku, ale wymagany jest również przez obowiązujące w Polsce przepisy prawne, które w sposób jasny nakładają na inwestora konieczność utworzenia bezpiecznego dostępu do komina.

Gąsiory

Drugi po dachówkach, najistotniejszy element dachu. Z gąsiorów korzysta się w celu wykańczania kalenic, w związku z czym podczas montażu należy zadbać o ich wysoką stabilność. Instalacja akcesoriów tego rodzaju przebiega przy wykorzystaniu specjalnych, dołączanych w zestawie klamr oraz standardowych wkrętów dedykowanych do kalenicy. Dodatkowo całość należy uzupełnić o taśmę zapewniającą konstrukcji dachu wentylację i szczelność oraz o element zakończeniowy gąsiora.

Najczęściej przyjmuje się, że na 1 metr kalenicy przypadać powinny 3 gąsiory.

Kominki wentylacyjne

 W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o wentylacji dachu, zatem temat należałoby rozszerzyć również o nadmienione wyżej kominki wentylacyjne. Akcesoria te mogą być przeznaczone zarówno do dachów o konstrukcji płaskiej, jak i ukośnej. W zależność od swojego rodzaju pełnią one funkcję wywietrzników wentylujących przestrzeń znajdującą się pod pokryciem dachowym lub – alternatywnie – mogą służyć, jako zakończenia pionów kanalizacyjnych, dzięki którym możliwa jest odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz budynku.

Kominki wentylacyjne występują na rynku w różnych wariantach, spośród których wymienić należy m.in. kominki nieizolowane, izolowane (rekomendowane do pomieszczeń o dużej wilgotności) oraz dedykowane do stosowania w połączeniu z wentylatorami (dostępne także w formie gotowych rozwiązań). Ponadto można rozszerzyć ich funkcjonalność dokupując doń dodatkowe akcesoria, takie jak np. zestawy uszczelniające, skraplacze, czy też paroizolacje.

Systemy uszczelnień

 Na systemy uszczelnień dachowych składają się przede wszystkim taśmy dekarskie, preparaty silikonowe oraz wykonane z pianki poliuretanowej uszczelki. Podczas doboru akcesoriów tego typu należy zadbać o to, żeby ich docelowy profil w pełni odpowiadał kształtom elementów, zastosowanych w obrębie naszego dachu.

  

 

 

Właściwe dobrane systemy uszczelniające pozwalają zapobiec przedostawaniu się pod powierzchnię pokrycia brudu oraz wilgoci.

 Ochrona przed gołębiami i innymi ptakami

 Wariant opcjonalny, jednak w niektórych regionach naszego kraju niezwykle przydatny. Do najczęściej stosowanych rodzajów zabezpieczeń przeciwko ptakom zaliczyć należy:

Montażu systemów ochrony przed ptakami można dokonać zarówno w ramach szerokich oraz łatwo dostępnych części budynku, jak i w obrębie przestrzeni wąskich lub trudnodostępnych (np. gzymsy, ozdoby i rzeźby, listwy na przewody, krawędzie stropów i rynien, czy też powierzchnie znajdujące się nad i pod barierką balkonową).

Zakończenie

Całość wątpliwości, jakie pojawiają się w naszych głowach odnośnie do budowy dachu, sprowadza się w zasadzie do jednego pytania – w co oprócz dachówki warto zainwestować?

Jak widać elementów istotnych dla optymalnej konstrukcji dachu bynajmniej nie brakuje. Na szczęście jednak w przypadku dużej części z nich inwestycja jest kwestią opcjonalną. Kluczową podpowiedzią podczas całej procedury powinno być dla nas zatem to, aby w pierwszej kolejności przeznaczyć nasz budżet na elementy bezwzględnie nam potrzebne, zaś dopiero w drugiej na akcesoria zwiększające funkcjonalność oraz estetykę naszego dachu.

Exit mobile version