Akustyka przemysłowa – dlaczego jest istotna?

akustyka bhp

Przemysł często kojarzy się nam z wszelkiego rodzaju zakładami produkcji masowej, a co za tym idzie z potężnymi maszynami służącymi do wytwarzania towaru. Procesy produkcji odbywają się z reguły w halach przemysłowych mających najczęściej elewację z blachy. Szum i drgania urządzeń produkcyjnych wpływają bardzo niekorzystnie na słuch osób pracujących przy taśmach czy też tych operujących sprzętem.

Z tego względu, właściciele takich zakładów są zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków pracy dla każdej osoby zatrudnionej. Najczęściej korzysta się właśnie ze stosowania wyciszenia, które blokuje rozprzestrzenianie się echa i zapobiega odbijaniu się dźwięku od ścian.

Jakie rozróżniamy rodzaje hałasu w przemyśle?

Dźwięk to nazwa ogólna, określająca rozprzestrzenianie się fal wewnątrz jakiegoś obszaru. Fale mogą rozchodzić się głównie na dwa sposoby, będące jednocześnie bardzo niekorzystnymi dla ludzkiego ucha, ale również i samego budynku.

Pierwszym takim rodzajem są popularne dźwięki powietrzne. Charakteryzują się one rozprzestrzenianiem się fali po obszarze, w którym panującą gęstością jest właśnie to czym oddychamy. W zależności od natężenia dźwięku, fala rozchodząc się na różne kierunki może się odbijać i wracać z powrotem do momentu, w którym będzie już na tyle słaba, że zniknie. To zjawisko opisujemy jako echo i możemy doświadczyć go w dużych i pustych halach bądź w terenie otoczonym górami. 

Następnym dźwiękiem z całej grupy są fale uderzeniowe. Można interpretować je jako fale, które wydobywając się ze źródła trafiają na obszar mający gęstość większą od gęstości powietrza. Na skutek tego zjawiska element wyprowadzany jest ze stanu równowagi, przez co powstają drgania.

Czym najczęściej wyciszamy?

Najlepszym elementem do wyzbycia się echa zarówno w halach produkcyjnych, jak i w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych czy biurach jest mata akustyczna. Inwestorzy często zadają sobie pytanie odnośnie materiału, gdyż rodzajów takich mat jest sporo. Otóż, do naklejania wyciszenia na ściany najbardziej nadaje się pianka z żywicy melaminowej. Cechuje ją duża wytrzymałość, odporność na wodę i różne środki chemiczne, a także nietypowy kształt, który jeszcze lepiej rozdrabnia fale dźwiękowe dając podwójny efekt. Ponadto, materiał ten jest trudnopalny, co znacznie zmniejsza ryzyko powstania pożaru w hali.

Materiał z żywicy jest w stanie w dużej mierze pochłonąć dźwięki powietrzne. Co jednak z drganiami? Wydobywające się z urządzeń fale uderzeniowe mogą na dłuższą metę stworzyć wiele szkód i z tym również trzeba coś zrobić. Obudowy takich urządzeń obkleja się z reguły matą lub folią bitumiczną. 

Jak naklejać tego typu materiały?

Najczęściej do klejenia mat akustycznych używa się specjalnych klejów, jednak w przypadku folii bitumicznej trzeba powiedzieć, że posiada ona z jednej strony warstwę samoprzylepną. Odnośnie tego, czy matami mają być zapełnione wszystkie ściany odpowiadamy, że nie. Miejsca, w których maty warto przyczepić powinny być wyznaczone tylko i wyłącznie przez osobę wyspecjalizowaną, jaką jest akustyk. 

Maty przyjeżdżają do nas w formie kilkumetrowych arkuszy, więc naszym zadaniem jest odpowiednie ich pocięcie i dostosowanie wymiaru do ściany. Nie jest to jednak nic trudnego, gdyż wystarczy do tego chociażby nożyk.  

Exit mobile version