Mieszakania w Polsce nie należą do dużych i trudno jest wykorzystać cały potencjał mieszkania. Tworząc antresolę wykorzystuje się całą przestrzeń i zwiększa funkcjonalność mieszkania, zyskuje się przestrzeń, którą można zagospodarować w dowolny sposób. Antresola jest bez wątpienia stylowa, doskonale prezentuje się we wnętrzu i rozwiązuje wiele problemów związanych z małą przestrzenią.
Antresola -definicja w prawie budowlanym
Zgodnie z prawem budowlanym antresola to górna częścią kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą ścianami od strony wnętrza. Jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Musi być wykonana zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Jej projekt powinien wykonać doświadczony projektant wnętrz. Przed zaprojektowaniem antresoli trzeba zwrócić uwagę na wejście. Ważne są schody – czy to kręte, czy proste. Konieczna jest mocna balustrada, aby zapewnić stabilność i zabezpieczenie przed poślizgnięciem. Jeśli antresolę mają używać dzieci, to zamiast schodów można zamontować drabinkę. Antresolę montuje się jedynie w mieszkaniach z wysokimi sufitami. Doskonale sprawdza się w kamieniach. Do mieszkań w bloku nie nadaje się, ponieważ nie ma gdzie jej zamontować (mieszkania są za niskie).
Balustrada antresoli
Antersola musi być zabezpieczona stabilną balustradą. Może być tradycyjna albo nowoczesna ze szkła. Innym, pewnym rozwiązaniem jest ogrodzenie antresoli szczelnym płotkiem. Omawiana przestrzeń powinna być dobrze oświetlona. Odpowiednie są lampy wiszące, ścienne lub stojące.
Wymiary mieszkania
Aby zachować swobodę miejsca zarówno pod półpiętrem, jak i na antresoli, wysokość mieszkania powinna wynosić co najmniej 4,2 m. W pomieszczeniu niższym można urządzić na antresoli sypialnię. Ogólnie biorąc, minimalna wysokość mieszkania, w którym da się umieścić antresolę, to 2,6 m – w takim przypadku jest to przestrzeń bardziej do przechowywania niż do stworzenia sypialni, czy kącika do pracy. Wysokość antresoli powinna dawać poruszania się bez schylania.
Wykorzystanie antresoli
Antresola w salonie poprawia funkcjonalność pomieszczenia, jest dodatkową przestrzenią do odpoczynku, sprawia, że pokój staje się bardziej przytulny. Antresola w mieszkaniu jednopokojowym jest doskonałym sposobem na oddzielenie sypialni od części mieszkalnej. W ten sposób można mieć dwa pomieszczenia w jednym pokoju– duży salon i niewielką sypialnię. Antresolę można urządzić w sypialni, ponieważ to idealne miejsce na garderobę lub przestrzeń do rozwijania swojego hobby, czy po prostu kącik do czytania. W pokoju dziecięcym taka dodatkowa przestrzeń, to wręcz raj dla pociech – może być przestrzenią do nauki i zabawy, np.: tajemniczym światem, domkiem, statkiem, bazą kosmiczną – w zasadzie wszystkim, czym będzie w danym momencie chciało dziecko. Jest to znakomite miejsce do przechowywania zabawek, dzięki czemu nie rozpraszają one pociechy podczas odrabiania lekcji. Na antresoli można się bawić z przyjaciółmi. Antresola stanowi dużą atrakcję dla dzieci i pozwala im puszczać wodze fantazji w trakcie zabawy.
Budowa antresoli
Przestrzeń nad „głową” musi być zgodna przepisami i wymogami technicznymi. Zwykle budowana jest z drewna. Najważniejszym etapem budowy antresoli jest wykonanie otworów i instalacja belek, które będą dźwigać całą konstrukcję. Belki muszą być przygotowane i właściwie zamocowane w ścianach. Ostatnim etapem będzie umocowanie podłogi na belkach i zainstalowanie schodów albo drabinki. Między deskami podłogi należy przewidzieć niewielkie szczeliny, które zapewnią odpowiednią wentylację.
Antresola nie stanowi oddzielnej kondygnacji budynku. Przed budową antresoli trzeba skontrolować nośność ścian, ponieważ przenoszą znaczną część ciężaru antresoli i jej zawartości. To nie tylko dodatkowa przestrzeń, ale także sposób na podniesienie wartości mieszkania. Antresola nie powinna być budowana nad kuchnią, ze względu na konieczną wentylację w tym pomieszczeniu. Salon, sypialnia, pokój dziecięcy to zdecydowanie lepsze miejsca dla antresoli.