Aranżacja przestrzeni miejskiej – bezpieczeństwo i estetyka

Publiczna przestrzeń miejska dostępna jest ze swej istoty całemu społeczeństwu. Tworzą ją różne elementy jak np. drogi, place, parkingi, tereny zielone itp. Aby jednak taka przestrzeń mogła odpowiednio pełnić swoją funkcję, powinna zostać właściwie zaprojektowana i zaaranżowana.

Miasto to połączenie zabudowy urbanistycznej, infrastruktury i terenów zielonych. Właśnie w takiej przestrzeni toczy się codzienne życie mieszkańców. Jednak o bezpieczeństwie, estetyce, komforcie i odbiorze wizualnym danego miejsca decydują detale. Duża w tym rola małej architektury. Ławki, betonowe kosze na śmieci, różne elementy dekoracyjne (np. kule betonowe, donice oraz pojemniki z kwiatami i roślinami) sprawiają, że przestrzeń miejska staje się przyjazna dla mieszkańców, zachęca ich do spacerów i odpoczynku. Dowiedz się więcej: http://www.komserwis.pl/pl/produkty/kosze-na-smieci.html

 Mała architektura i jej aspekty w przestrzeni miejskiej 

Mała architektura pomaga kreować przyjazną przestrzeń. Meble miejskie i inne elementy wpływają na charakter i klimat otoczenia. Według prawa budowlanego do małej architektury zaliczamy obiekty kultu religijnego (np. kapliczki, przydrożne figury, krzyże) i elementy architektury ogrodowej (np. fontanny, wodotryski). Mała architektura obejmuje także obiekty użytkowe, służące do rekreacji (np. elementy placów zabaw), jak również obiekty używane w utrzymaniu porządku w przestrzeni miejskiej (np. betonowe kosze na śmieci).

Elementy małej architektury są dobierane do określonej przestrzeni przede wszystkim ze względu na swoją użyteczność i funkcjonalność. Ich rolą jest ułatwienie korzystania z konkretnego miejsca, a także zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa użytkownikom.

W aspekcie użytkowym ważny jest materiał, z jakiego wykonane zostały meble miejskie, a także zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Elementy wykorzystywane w aranżacji miasta muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo wysoką trwałością wyróżniają się przede wszystkim meble wykonane z betonu (np. betonowe kosze na śmieci). Spełniają one nie tylko funkcję użytkową, ale również idealnie wkomponowują się w przestrzeń miejską.

Coraz większą rolę w aranżacji przestrzeni miast odgrywa także aspekt estetyczny. Mieszkańcy przywiązują bardzo dużą uwagę do wyglądu otoczenia, w którym przebywają i wypoczywają. Elementy małej architektury muszą wywoływać pozytywne wrażenie i poprawiać estetykę danej przestrzeni. Ważne, aby wszystkie detale komponowały się z całością otoczenia.

 Mała architektura – ozdoba i bezpieczeństwo 

Przestrzeń miejska musi być także bezpieczna dla mieszkańców, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia organizacja. Często wykorzystuje się do tego również elementy małej architektury, które wtedy mogą pełnić jednocześnie funkcję ozdoby. Przykładem mogą być kule betonowe w ustawieniu szeregowym, które oddzielają miejsca wypoczynku od strefy parkingowej, a jednocześnie są nowoczesną ozdobą danej przestrzeni. Bardzo dobrze w takiej roli sprawdzają się również duże donice betonowe z roślinami. Ich użycie zwiększa walory estetyczne otoczenia, a do tego donice są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwo można za ich pomocą organizować różne miejsca.

Przestrzeń miejska musi być przyjazna dla mieszkańców, powinna dawać im poczucie bezpieczeństwa i zapewniać komfort użytkowania. Wszystkie te aspekty można osiągnąć również dzięki małej architekturze.

Exit mobile version