Aranżacje wnętrz – dlaczego warto wybrać mozaikę?

Mozaika jest niezwykle uniwersalnym materiałem. To nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale i „spec od trudnych miejsc”. Nawet w przypadku ściany z bardzo oryginalnym przebiegiem, o wielu załamaniach czy zaokrągleniach – uda się nam dobrać taką mozaikę, która znakomicie poradzi sobie z nietypowym kształtem, choć oczywiście nie tylko z takich względów ją wybieramy.

Mozaiki oferowane obecnie na rynku są coraz ciekawsze – dostępne w wielu różnych formatach, fakturach i kolorach. Najczęściej goszczą w naszych wnętrzach, jako dodatek do tradycyjnych płytek i na ogół nie traktujemy ich, jako materiału do wykończenia najbardziej eksponowanych fragmentów wnętrz, tymczasem… dzięki mozaikom zyskuje się przecież wiele niezwykłych możliwości aranżacyjnych.

Oprócz wykończenia wnętrza kabiny prysznicowej czy obudowy wanny, gdzie mozaikę widujemy obecnie najczęściej, możemy również zastosować ją do ozdobienia fragmentu ściany nad kuchennym blatem lub wykorzystać na przykład do wyłożenia półki czy łazienkowej wnęki. Mozaiki świetnie wyglądają też, jako obramowanie lustra albo element dekoracyjny w obudowie kominka. Przepiękne wzory tworzą one zarówno na ścianach, jak i podłogach…

 Mozaika to pełna dowolność kompozycji 

Dzięki mozaikom możemy ułożyć fantazyjny, niepowtarzalny wzór według własnego pomysłu. To jedna z najważniejszych zalet w aranżacji wnętrz. Niewielki rozmiar pojedynczych kafli sprawia, że nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca, aby uzyskać dobry efekt. Kwiaty, figury geometryczne, nieregularne fale lub nawet bardziej skomplikowane kompozycje – większość pomysłów uda nam się zrealizować za pomocą mozaiki o odpowiednim kształcie i kolorach. Zwolennicy bardziej awangardowych rozwiązań wnętrzarskich mogą pokusić się o specjalne utrwalenie mozaiką ważnych dla nich dat, imion, ulubionych cytatów, które będą w ten oryginalny sposób widoczne na ścianie i / lub podłodze.

Fot. www.rawdecor.pl. Oto przykłady aranżacji bazujących na identycznych w kształcie mozaikach. Wzory uzyskano tu dzięki zastosowaniu dwóch kontrastujących ze sobą kolorów kafli.

Fot. www.rawdecor.pl. Oto propozycje mozaiki „cieniowanej”. Aranżacje, w których użyto identycznej w kształcie mozaiki, ale w kilku kolorach z jednej tonacji. Dzięki takiemu zabiegowi ściana wygląda ciekawiej i bardziej „energetycznie”. Daje również gwarancję niepowtarzalności uzyskanego efektu.

 Mozaiki monochromatyczne i efekt „WOW” 

Mozaika – wbrew powszechnej opinii – nie musi być kolorowa czy eklektyczna. Obecnie bardzo modne są jednobarwne mozaiki heksagonalne, czyli z kafelków w kształcie sześciokątów. Monochromatyczne kompozycje wykorzystuje się przede wszystkim w aranżacjach bazujących na kontrastach. Świetnie sprawdzają się w eleganckich, wyszukanych projektach oraz wnętrzach w stylu minimalistycznym.

Fot. www.rawdecor.pl. Po lewej minimalistyczna aranżacja kuchni, w której zestawiono ze sobą głęboką szarość matowej, mozaikowej ściany ze śnieżnobiałymi meblami i naczyniami. Po prawej oryginalna aranżacja łazienki w stylu retro, gdzie jedną z głównych ról odgrywa bardzo elegancka, monochromatyczna, błyszcząca mozaika heksagonalna pokrywająca całą ścianę tego wnętrza.

 Mozaika jako obudowa elementów wnętrza 

Umieszczanie mozaikowych dekoracji na fragmentach podłóg i ścian czy nawet na całej ich powierzchni jest spotykane w wielu aranżacjach. Nieco rzadziej – a szkoda – widujemy obudowy różnych elementów wnętrza ułożone z mozaiki.Takie jej zastosowanie jest nie tylko efektowne, ale i funkcjonalne.

Fot. www.rawdecor.pl

Mozaiką, ze względu na jej elastyczność, można obudować niemalże wszystko – nie tylko prostą, gładką powierzchnię, ale też obłe sprzęty. W zależności od ich zastosowania, wybiera się różne rodzaje mozaiki, uwzględniając przede wszystkim materiał, z jakiego jest wykonana i jego parametry techniczne (twardość, nasiąkliwość, odporność na wysokie lub niskie temperatury etc.). Dzięki bogatej ofercie mozaik, możemy znaleźć dziś odpowiednie kafelki zarówno do wyłożenia gorących ścian kominka, jak i wypełnionej wodą fontanny ogrodowej.

Exit mobile version