Blebox inteligentny dom – przegląd urządzeń z obiektywną opinią

bluebox dom inteligentny

Technologia, która nas otacza od dawna jest już częścią naszego życia. Codziennie na naszej drodze pojawiają się urządzenia elektroniczne, których to Twórcy obrali sobie cel – usprawnienie i ułatwienie codziennych czynności.

Twórcy urządzeń prześcigają się w pomysłach! Inteligentny piekarnik, który wyśle informację iż Twoja ulubiona potrawa jest gotowa, a dodatkowo pozwoli Ci na wyłączenie urządzenia za pomocą aplikacji w smartfonie. Bateria łazienkowa, która pozwala na zaprogramowanie z poziomu telefonu komórkowego ulubionej temperatury wody też nie jest już nowością.

Inteligentny system w naszych domach to urządzenia wykonawcze, które otworzą rolety w oknach o zadanej godzinie, oświetlenie w momencie gdy dojeżdżasz do domu lub nawodnią Twój ogród kiedy wilgotność gleby spadnie poniżej określonej wartości. Producentów takich systemów jest wielu, ale o niektórych z nich warto rozmawiać więcej i przyglądać się ich rozwojowi.

 Czym jest urządzenie Blebox? 

Polska firma z Wrocławia o nazwie Blebox, stworzyła serię niewielkich modułów, które umożliwiają nam stworzenie inteligentnej instalacji w naszych domach. Seria modułów Blebox jest projektowana i produkowana w Uni Europejskiej – w Polsce oraz w Niemczech.

Producent został nagrodzony statuetkami takimi jak Orły „WPROST” oraz „Innowatory 2016”. Jako StartUp otrzymał także nagrodę podczas kongeru 590 w Rzeszowie, prezydencki paszport wręczony przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę czy zdobył pierwsze miejsce w konkursie Startup.Press.

Artykułów nt. Firmy Blebox można znaleźć sporo w internecie ale my skupmy się na modułach Blebox. Producent oferuje nam kilka jednostek, dzięki którym nasz dom stanie się wygodniejszy w użytkowaniu a co najważniejsze, wiele z nich sprawi, że nasz dom będzie bezpieczniejszy.

System Blebox wciąż się rozwija i z miesiąca na miesiąc pojawiają się nowe moduły jednak już na dzień dzisiejszy możemy rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem dzięki takim modułom jak :

 Moduły Blebox wyróżnia wiele aspektów. 

Na początku warto wspomnieć o podejściu do klienta. Firma wraz ze swoimi dystrybutorami obserwuje rynek i jest skierowana na potrzeby klienta. Wyszkoleni dystrybutorzy tacy jak Wrocławska firma WroLED oferuje doradztwo techniczne, pomoc po-sprzedażową i bacznie słucha swoich odbiorców.

Dzięki temu, producent zbiera najważniejsze informacje i doskonali swój produkt. Takie podejście pozwala na budowę systemu wspólnie z użytkownikami, co niestety często jest bagatelizowane przez inne firmy.

W stosunku do zbliżonych systemów, moduły Blebox pozwalają na stworzenie systemu niewielkim kosztem.

Jeśli przyjrzymy się temu systemowi, cena systemu Blebox już na samym początku jest o nawet kilka tysięcy złotych niższa w stosunku do podobnych systemów.

Powodem jest brak jednostki centralnej, która kosztuje nawet 2 000 pln ! Z pewnością znajdzie się kilkanaście osób, które stwierdzą, że brak jednostki centralnej jest również sporym minusem systemu. Musimy wiedzieć, że bardzo często to jednostka centralna odpowiada za działanie całego systemu i nadzoruje zależności między poszczególnymi czynnościami.

Jednak i tutaj producent nie pozostawił nas zupełnie bez rozwiązania.

 Sterowanie za pomocą aplikacji wBox 

Sterowanie modułami Blebox odbywa się m.in. za pomocą aplikacji wBox, która jest bezpłatna i dostępna dla systemów iOs oraz Android.
Dzięki intuicyjnej obsłudze, każdy użytkownik szybko poradzi sobie z obsługą modułów.

Dodatkowo, aplikacja jest wciąż doskonalona i już dzisiaj możemy zaprogramować wiele przydatnych funkcji.

Przykładowo moduł ShutterBox, który pozwala nam na otwieranie, ustawianie w danej pozycji czy zamykanie rolet okiennych może zostać „zaprogramowany” tak aby rolety ustawiały się w danej pozycji o konkretnej porze dnia lub/i w konkretne dni tygodnia.

Kolejnym ważnym elementem systemu jest otwarte API.

Osoby ,które lubią majsterkować, mogę programować system wg własnych pomysłów lub wykorzystać rozwiązania dostępne na rynku takie jak system Domoticz – https://www.wroled.pl/pl/n/Inteligentny-budynek-Blebox-Domoticz.-Czesc-1/22.

Tu znów warto przyglądać się firmie wroLED, która na swoim Blogu oraz kanale YouTube udostępnia filmy i wpisy, które pomogą stworzyć taki system w oparciu o mikrokomputer Raspberry Pi oraz Domoticz.

Osoby będące trochę bardziej w temacie, z pewnością zdają sobie sprawę, że takie rozwiązanie przy użyciu m.in. mikrokomputera RPI pozwalają zminimalizować koszt jednostki centralnej do kilkuset złotych a dodatkowo dają nam olbrzymie możliwości na rozwój projektu we własnym zakresie.

Moduły Blebox, w większości działają bezprzewodowo. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci WiFi w danym obiekcie.
Dodatkowo, każdy moduł sterowany bezprzewodowo, tworzy swoją sieć WiFi ,więc mamy „wyjście awaryjne” jeśli nasz Router ulegnie awarii.

System jest przygotowany nawet dla początkujących użytkowników.

Każdy kto nabędzie swój pierwszy moduł nie powinien mieć większych problemów z jego instalacją.

Czytelna instrukcja w języku polskim, filmy instruktażowe dostępne na kanale YouTube WroLED oraz banalna w obsłudze aplikacja. Wszystko to sprawia, że zainstalowanie pierwszego modułu trwa nie dłużej jak 10 minut.

Ostatnim i dla wielu bardzo ważnym aspektem na który warto zwrócić uwagę to możliwość sterowania modułami z każdego miejsca na świecie!
Po prawidłowym podłączeniu modułów Blebox i dodaniu go do naszej sieci WiFi możemy sterować modułem nie przebywając w obrębie sieci domowej. Wystarczy, że nasz Router ma dostęp do sieci zewnętrznej i bez żadnej dodatkowej konfiguracji (zmian w bramach routera itd.) mamy dostęp do naszego modułu z poziomu aplikacji wBox.

O systemie Blebox, można pisać wiele ale warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym modułom. Przyjrzyjmy się modułowi SwitchBox.

 Co to jest blebox switchbox i jak działa? 

SwitchBox jak już wspomnieliśmy wcześniej to niewielkie urządzenie, które pozwala włączać lub wyłączać urządzenia elektryczne zasilane napięcie 230V.

Dzięki technologi WiFi sterowanie jest możliwe zarówno w bezpośrednim zasięgu sieci tego modułu jak i z dowolnego miejsca na świecie. SwitchBox`a możemy wykorzystać do wielu rzeczy np. sterować ogrzewaniem, klimatyzacją czy wentylacją w naszym domu. Majsterkowicze wykorzystują ten moduł do sterowania sprzętem RTV/AGD.

Nawet firmy produkcyjne wykorzystały ten moduł do wcześniejszego uruchamiania urządzeń produkcyjnych oraz ich wyłączania jeśli zajdzie taka potrzeba.

Występują dwa modele tych bezprzewodowych przekaźników: SwitchBox i SwitchBoxD.

Ten drugi charakteryzuje się dwoma kanałami, co umożliwia nam na sterowanie niezależnie dwoma osobnymi układami.

Innym ciekawym modułem bezprzewodowym tego producenta jest moduł pozwalający na sterowanie zasilanym wysokim napięciem.

 DimmerBox – Czym jest blebox dimmerbox? 

Moduł DimmerBox to niewielka jednostka, która może sterować oświetleniem zasilanym napięciem 230V. Technologia oświetlenia bardzo zmieniła się w ostatnim czasie. Aktualnie LED`y spotkamy już w każdym domu. Przy pomocy modułu DimmerBox sterujemy natężeniem oświetlenia w zakresie od 0 do 100%.

W ten sposób zyskujemy wyższy komfort życia i nie musimy wybierać między mocną żarówką LED a słabą.

Mocny strumień światła potrzebny nam do pracy, możemy „zmniejszyć” wieczorową porą i stworzyć klimatyczną atmosferę w pomieszczeniu. Czytaj poradniki: jak wybrać idealne oświetlenie biurka do nauki oraz pracy. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie żarówki LED można ściemnić. Przy doborze źródeł światłą, zwróćmy uwagę na żarówki Dimmerable (ściemnialne).

Jednostka, która może nam ułatwić życie i sprawić iż nasz dom będzie bezpieczniejszy to GateBox.

 Na czym polega blebox gatebox? 

Z użyciem tego modułu możemy sterować drzwiami wyposażonymi w elektryczny rygiel oraz bramami – bramą wjazdową, bramą garażową czy nawet bramami 12 metrowymi w fabrykach i zakładach magazynowych.

Dzięki połączeniu Gateboxa z aplikacją wBox, możemy w dowolnej chwili sprawdzić czy Twój dom jest zamknięty!

Zaletą modułu jest fakt, iż współpracuje on praktycznie z każdym typem bramy elektrycznej.

Dostęp do sterownika może być przydzielony dla wielu osób. Naturalnie jak większością modułów Blebox, urządzeniem GateBox możesz sterować z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy jednej darmowej aplikacji!

 Wyobraźcie sobie… 

Wyobraźcie sobie sytuację gdzie wjeżdżasz na swoją posesję z ruchliwej ulicy – standardowy pilot działa w odległości ok. 30 m. Zanim brama się otworzy , możesz stworzyć już spory korek w na ulicy kiedy będziesz czekał na jej otwarcie. Jest to z pewnością dyskomfortowa sytuacja dla wielu osób.

Dzięki temu modułowi, nigdy więcej taka sytuacja nie musi mieć miejsca! Bramę otworzysz odpowiednio wcześniej dzięki aplikacji wBox, tak aby dojeżdżając do domu, brama czekała na Ciebie otwarta.

Wielu z nas często ma problem z ilością pilotów jakie mamy w domu do sterowania bramami, roletami i innymi urządzeniami.

Z modułami Blebox nie potrzebujesz tylu urządzeń. Wystarczy Ci jedna aplikacja i Twój telefon.

Możesz sterować każdym modułem osobno lub je grupować i sterować wieloma jednocześnie.

GateBox to moduł, który z pewnością ułatwia życie zarówno każdej osobie indywidualnej jak i przedsiębiorcy!

Skupiają się na tej drugiej grupie, przykładem jest zastosowanie tego modułu przy np. wiatach załadunkowych.

Zimą, wiele hal magazynowych traci sporo pieniędzy na ogrzewanie hali.

W okresie wzmożonego ruchu pracownicy zapominają zamknąć wiaty gdyż wymaga to podejścia pod dany dok załadunkowy przez jednego z pracowników.

Wystarczy moduł GateBox i każdą bramą można sterować bezprzewodowo. Aplikacja w rękach brygadzisty oraz pozostałych pracowników z pewnością usprawni proces zamykania doków.

Przy nieco większym zaangażowaniu, można stworzyć prosty system, który w połączeniu z czujnikami temperatury sam będzie odpowiadał za zamykanie wiat.

Zastosowań może być naprawdę wiele a co jest istotne – koszt jest niewielki!

 Ile kosztuje inteligentny dom z Blebox? 

Część odpowiedzi na to pytanie znajdziecie na początku tego artykułu.

Z pewnością system Blebox jest dużo tańszy w stosunku do zbliżonych systemów ze względu na brak jednostki centralnej.

Aplikacja umożliwiająca nam sterowanie modułami jest darmowa i dostępna dla każdego użytkownika smartfonu z systemem Android lub iOs.

Blebox oferuje swoje produkty tylko przez dystrybutorów i na podstawie sklepu wroLED.pl możemy powiedzieć, że pojedynczy moduł Blebox działający w sieci WiFi to koszt od 129 zł do 289 zł.
Dużo czy mało ? – każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie.
[fancylist]

[/fancylist]

Przygodę z modułami Blebox i inteligentnym budynkiem możemy zacząć od jednego modułu czyli koszt wyniesie maksymalnie 289 zł, co pozwoli nam na sterowanie bramą garażową.

W kwocie do 1500 zł z pewnością zbudujemy podstawowy system, opierający się o moduły inteligentnego domu Blebox oraz nasz domowy Router.

Cena jak w przypadku każdego systemu może wynieść tak dużo jak bogata jest nasza wyobraźnia.

W kwocie, jaką musielibyśmy zapłacić za jednostkę centralną, możemy stworzyć system obsługujący nawet 10 rolet okiennych – każdą osobno.

Osoby, którym będzie brakowało jednostki centralnej mogą zaopatrzyć się w mikrokomputer np. Raspberry Pi , którego koszt wynosi ok. 180 pln.

 Opinia o Blebox – podsumowanie 

System Blebox z pewnością jest ciekawą opcją, szczególnie dla osób, które nie są przekonane do „inteligentnych instalacji” w domach i chcą sprawdzić czy rozwiązania dostępne na rynku rzeczywiście ułatwiają nam życie, a nie chcą wydawać sporych środków już na początku swojej przygody.

W systemie przydałoby się więcej urządzeń, które są niezbędne do takich instalacji, jednak producent obiecuje nam, że w niedługim czasie pojawią się kolejne nowości – oby tak udane jak te już dostępne na rynku.

Otwarte oprogramowanie i możliwości synchronizacji z różnymi systemami , otwierają drogę programistom i majsterkowiczom, co powinno być docenione przez wiele osób.

Osoby, szukające wad, również nie pozostaną rozczarowane – komunikacja w sieci WiFi chociaż jest wciąż doskonalona, może przysporzyć problemów.

Chociaż producent zadbał o to i w przypadku awarii routera, każdy moduł tworzy swoją sieć, to taki system składający się z kilkudziesięciu modułów, które będzie trzeba obsługiwać osobno, nie jedną osobę przyprawi o zawrót głowy.

Nie mniej na szczęście sieć WiFi w naszych domach ulega awarii bardzo rzadko, a przyglądając się temu problemowi dojdziemy do wniosku, że nie jest to wina i wada systemu Blebox, a aktualnej technologii oraz urządzeń zarządzających siecią WiFi.

Pominiemy sytuację pod tytułem „brak prądu”, która uniemożliwi działanie tych modułów – bo jakie urządzenie elektryczne zasilane napięciem 230V działa bez prądu :) ?

Zachęcam więc do zapoznania się modułami, testowania i rozwijania tego projektu wraz z dystrybutorami oraz producentem systemu Blebox.
Z pewnością jest to system, który otwiera wiele możliwości każdemu – od właściciela małej kawalerki po rodzinę z dużym domem i ogrodem.

Artykuł opracowali specjaliści sklepu internetowego wroLED.

Strona www: https://www.wroled.pl/

ul. Grota Roweckiego 168/1 50-001 Wrocław tel. 519 337 057 shop@incorsklep.pl

Exit mobile version