Bo najważniejszy jest dobry cement! – cz. 2

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie zagadnieniu niezwykle popularnemu, ale również zagadnieniu bez którego notabene świat budowlany wogóle by nie istniał – mowa tu będzie o… cemencie. Wiele mówi już sam tytuł wpisu – najważniejszy jest dobry cement – dokładnie, cement jest jednym z kluczowych elementów jeśli chodzi o tematykę budownictwa. A z uwagi na to, że mamy do czynienia ze sprawą wielkiej wagi w dzisiejszym wpisie poruszę wszelkie aspekty związane z doborem właściwego cementu, rodzajami tegoż surowca, a także czym dokładnie jest gwiazda naszego dzisiejszego wpisu i co odróżnia ją od jej pochodnych (tj. chociażby zaprawy cementowe). Zaczynajmy!

poprzedniej wprowadzającej części mojego wpisu dowiedzieliście się nieco o tym, jak powstaje cement i jak go odróżniać od jego pochodnych. Teraz przychodzi pora, aby zagłębić się w temat rodzajów cementu i ich właściwości, a także możliwości ich zastosowania.

 N a pierwszy ogień pójdzie tu cement tradycyjny. Spośród innych typów zapraw zaprawy na bazie tegoż surowca wyróżniają się względnie wysoka kurczliwością podczas tężenia. Cóż to oznacza dla potencjalnego Kowalskiego? Otóż oznacza to, że nasza zaprawa wiążąc może nam popękać w wyniku zbyt szybkiego kurczenia się. Czy da się więc temu procesowi zapobiec? Ano oczywiście, że się da! Powiem więcej – my musimy o to odpowiednio zadbać – a zrobimy to poprzez utrzymywanie całości wylewki w stanie wilgotnym. Jak? W prosty sposób – będziemy unikali przeciągów, przykryjemy wylewkę specjalną folią lub będziemy polewali ją wodą przez okres około tygodnia – wszystko to w zależności od miejsca, w jakim zaprawa została wylana (czy jest to wewnątrz, czy na zewnątrz budynku). Sama zaprawa stanie się pełnoprawnym betonem po upływie 4 tygodni od zastosowania.

 N astępnym z opisywanych przeze mnie typów cementu jest cement szybkotwardniejący. Powstaje on na wskutek mieszania ze sobą składników, z których wypalany jest klinkier lub też z dodania do gotowego cementu domieszek podwyższających jego wytrzymałość siłową. Cementy tego typu cechują się tym, iż zaprawy na ich bazie można poddawać obciążeniom nawet po jednym dniu. Swe zastosowanie znajdą one głównie podczas prac związanych z mocowaniem zawiasów, futryn czy krat. Należy również pamiętać by tworzyć takie ilości zaprawy, które jesteśmy w stanie wykorzystać w przeciągu pół godziny – cement jak sama nazwa wskazuje – jest szybkotwardniejący – a co za tym idzie traci swoje właściwości po stwardnieniu w wiadrze lub taczce.

 W yróżnić możemy również takie typy cementów jak cementy ekspansywne oraz zaprawy montażowe. Cementy ekspansywne powinno się stosować w przypadku prac naprawczych – takich jak chociażby zalewanie ubytków czy otworów – z uwagi na fakt, iż przybierają one na objętości podczas procesu tężenia. Zaprawy montażowe z kolei są to zwykłe zaprawy cementowe z domieszką specjalnych żywic. Stosować je możemy do wypełniania drobnych pęknięć istniejących już murów czy posadzek betonowych. Zależnie od rodzaju – tworzone są specjalnie pod konkretne potrzeby – zaprawy montażowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

 N a zakończenie należałoby wspomnieć również o innym podziale zapraw cementowych – w zależności od ich składu wyróżniamy zaprawy wypełniające, bezskurczowe, wiążące oraz tzw. zaprawy „chude”. Zaprawa wypełniająca służy do stosowania pomiędzy materiałami – składa się ona odpowiednio z 1 miary objętościowej cementu rozrobionej z 1/3 miary wody oraz 2,5 miary piasku. Zaprawa bezskurczowa składa się z kruszywa, cementu i domieszek wiążących. Z uwagi na fakt, iż jest ona droższa od standardowych mieszanek cementu z piaskiem stosuje się ją głównie do prac naprawczych. Zaprawa wiążąca cechuje się w swoim składzie większą ilością składników łączących – do jej wykonania potrzebujemy 2 miary objętościowe cementu rozrobione z 3/4 miary wody oraz 1 miarą objętościową piasku. Wykorzystuje się ją głównie do wiązania elementów budowlanych. Ostatni typ zapraw, czyli zaprawy „chude” cechują się małą ilością cementu w swoim składzie. Wykonuje się ją na sucho przy użyciu cementu, piasku (w stosunku 1:6) i wapna gaszonego, a następnie stopniowo rozrabia się ją wodą. Zaprawa tego typu wykorzystywana jest przeważnie przy pracach brukarskich – do wykładania kostki na podłożu ubitym.

Źródła: LeroyMerlin

Exit mobile version