Dom jednorodzinny to ogromna wygoda. Nic zatem dziwnego, że sporo osób decyduje się na budowę własnego lokum. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, że chcemy mieszkać w samodzielnym budynku jednorodzinnym, warto przygotować się na to, co nas czeka.
Tak jak „nie od razu Rzym zbudowano”, tak również domu nie buduje się w przeciągu jednego dnia, czy nawet tygodnia. Na szczęście dzięki temu poradnikowi poznasz wszystkie etapy przygotowania do budowy oraz dowiesz się, jak przebiega cały ten proces!
Budowa domu – od czego zacząć?
Oczywiście od wyboru działki. Wbrew pozorom nie każdy mniej więcej płaski kawałek ziemi nadaje się pod budowę. Wybierając działkę, musisz zwrócić uwagę na trzy rzeczy – jej wielkość, kształt oraz ukształtowanie.
- Rozmiar działki: optymalna wielkość gruntu pod dom jednorodzinny to około 700 m2. Taki rozmiar daje możliwość wybudowania przytulnego domu, a także, w zależności od wielkości budynku, pozostawia też miejsce na przydomowy ogródek.
- Kształt: z pewnością nie będzie zaskoczeniem to, że najlepiej wybierać działkę o regularnych kształtach prostokąta lub ewentualnie kwadratu. Każda inna figura geometryczna może sprawiać spore problemy. I to już na samym etapie projektowania!
- Ukształtowanie: nierówna powierzchnia działki będzie sporym utrudnieniem przy budowie, a przy tym będzie generować dodatkowe koszty związane z wyrównywaniem terenu. Im bardziej płasko, tym lepiej.
Na koniec upewnij się, czy działka ma drogę dojazdową, a także dostęp do mediów, takich jak prąd oraz woda. Być może warto dopłacić i kupić działkę w pełni uzbrojoną, czyli wyposażoną we wszystkie te udogodnienia? Nie zaszkodzi również sprawdzenie, jak kupno działki wygląda ze strony prawnej. Przepisy są łatwo dostępne i znajdziesz tam wszystkie informacje na temat tego, jak powinna wyglądać działka budowlana.
Sprawdź etapy budowy domu: https://arkada.com.pl/etapy-budowy-domu-gotowego-pod-klucz/
Projekt domu – własny czy gotowy?
Gdy działka już zostanie zakupiona, nadchodzi pora na podjęcie decyzji, jak wymarzony dom ma wyglądać. Opcje są dwie – możesz we współpracy z architektem stworzyć projekt dopasowany do Twojej wizji lub zdecydować się na drugą opcję, jaką jest wybór gotowego projektu. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
Decydując się na dedykowany projekt, otrzymujesz dom swoich marzeń. Przynajmniej w teorii. Niestety, w praktyce nie zawsze wygląda to tak różowo. Przede wszystkim, jeśli chcesz realizować własny projekt, może okazać się, że nie wszystkie Twoje pomysły da się urzeczywistnić. Poza tym tworzenie projektu od zera jest również znacznie droższe.
Gotowe plany z kolei uważane są za nudne i zachowawcze. Ale prawdę powiedziawszy, wcale nie musi tak być. Dobre firmy budowlane nie tylko mają bardzo szeroki wybór propozycji, lecz także dopuszczają możliwość pewnych modyfikacji zgodnych z Twoimi upodobaniami. No i są też znacznie tańsze.
Warto rozważyć obie opcje, sprawdzić, na co pozwala budżet i skonsultować się wcześniej ze sprawdzoną firmą budowlaną.
Kosztorys budowy
Stworzenie projektu ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, znacznie ułatwia, a właściwie umożliwia stworzenie kosztorysu domu, który będzie Ci niezbędny nie tylko do zarządzania finansami, lecz również przy ewentualnym staraniu się o kredyt hipoteczny.
W kosztorysie musisz uwzględnić wszystko to, co składa się na proces budowy domu, czyli zakup projektu, koszty budowlano-konstrukcyjne, dach, stolarkę i wykończenie. Takie zestawienie możesz przygotować samodzielnie, ale jeśli korzystasz z usług kompleksowej firmy budowlanej, najprawdopodobniej to od niej właśnie otrzymasz stosowne dokumenty. Niektóre firmy, jak na przykład Arkada, przygotowują kosztorysy całkowicie za darmo! Sprawdź: https://arkada.com.pl/oferta/kalkulator-budowy-domu/
Formalności
Wybranie usług jednej firmy ma jeszcze jedną ogromną zaletę – znacznie ułatwia załatwianie wszystkich formalności. Wybierając kompleksowe usługi, wykluczasz takie problemy, jak szukanie podwykonawców i koordynacja prac prowadzonych przez kilka firm. Poza tym profesjonalne firmy budowlane oferują swoim klientom także załatwienie formalności, takich jak na przykład zezwolenia i tym podobne.
Ustal zakres samodzielnych prac
Czy podpisanie umowy z jedną firmą oznacza, że będą wykonywać wszystkie prace, począwszy od wylania fundamentów, a skończywszy na pomalowaniu ścian? Oczywiście, że nie! Budowa domów ma trzy etapy, możesz zdecydować się na:
- stan surowy i sam zadbać o wykończenie lokalu,
- stan deweloperski, czyli dom ze wszystkimi mediami, ale nie wykończony, lub
- dom pod klucz, czyli całkowicie wykończony dom gotowy do zamieszkania, który musisz tylko urządzić.
Jak widzisz, możliwości jest sporo. Podczas budowy domu możesz postawić na całkowitą samodzielność lub zlecić cały proces firmie budowlanej. To, którą opcję wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jak widzisz, możliwości jest sporo. Podczas budowy domu możesz postawić na całkowitą samodzielność lub zlecić cały proces firmie budowlanej. To, którą opcję wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj jednak, że czasem chąc zaoszczędzić na fachowej pomocy, możesz jedynie wygenerować większe koszty lub trafić na nieuczciwych podwykonawców.