Budowa instalacji centralnego ogrzewania – o czym należy pamiętać

Instalacje centralnego ogrzewania to bardzo ważny element każdego domu. Dzięki nim wchodzimy do ciepłego i przytulnego pomieszczenia, często też korzystamy z ciepłej wody. Najważniejszym elementem całej instalacji jest kotłownia, w której ulokowany jest kocioł. Zarówno kotłownia, jak i instalacja powinny być odpowiednio zaprojektowane, regularnie kontrolowane, czyszczone i opalane dobrej jakości opałem. Wiele decyzji, które będą rzutować na następne kilka lat użytkowania kotłowni, musimy podjąć już na etapie budowy wymarzonego domu.

 Piec – serce instalacji 

 

Najważniejszym elementem jest oczywiście piec. Tutaj mamy kilka możliwości wyboru, z których każda zapewnia inne możliwości. Po pierwsze musimy wybrać, jakim paliwem będziemy palić. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę szacunkowe koszty, ale te mogą się znacznie różnić od rzeczywistych. Dzieje się tak, gdyż na to wpływa wiele czynników, których nie można przewidzieć z wyprzedzeniem (temperatury zewnętrzne, jakość stosowanego opału, jego kaloryczność, zapotrzebowanie na c.w.u. itp.). Do wyboru mamy:

[starlist]

[/starlist]
W wypadku paliw stałych możemy jeszcze zdecydować się na piec zasypowy (obsługiwany w całości ręcznie) lub piec automatyczny wyposażony w podajnik, który zasypujemy raz na kilka dni, a proces spalania odbywa się automatycznie. Codzienna obsługa takiego pieca ogranicza się do czyszczenia popielnika i uzupełniania zapasu paliwa w podajniku. Piec zasypowy musimy obsługiwać samodzielnie, więc wymaga to więcej wysiłku i uwagi. Są one jednak bardziej oszczędne, jeśli chodzi o konserwację. W ich wypadku, w większości ogranicza się ona do wyczyszczenia pieca. Jeśli w kotłowni znajduje się rozwiązanie zaopatrzone w podajnik automatyczny, to sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj mamy podzespołu mechaniczne i elektroniczne, które sterują pracą urządzenia. Nie powinniśmy majstrować przy nich samodzielnie, jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Awarie mogą być kosztowne i kłopotliwe.

 Jaki obieg wybrać? 

Kolejny element to wybór rodzaju zasilania. Obecnie zdecydowana większość instalacji to obiegi wymuszone z dolnym zasilaniem (rury biegnące w podłodze lub nisko w ścianach). Pozwalają one na bardziej estetyczne umieszczenie i podłączenie grzejników oraz niewidoczne rozprowadzenie instalacji. Jest to również rozwiązanie, którym zasilamy ogrzewanie podłogowe. Wadą tego rozwiązania, jeśli można to obecnie uznać za wadę, jest konieczność korzystania z pompy zasilającej przepływ wody. Jeśli z jakiego powodu dojdzie do jej awarii powinniśmy wyłączyć piec, aby nie dopuścić do uszkodzenia instalacji. Pod tym względem korzystniejszy jest obieg grawitacyjno-wymuszony, choć nie jest on często stosowany w obecnych projektach.

 Kaloryfery 

Następnym etapem jest odpowiedni dobór grzejników. Tutaj wchodzimy w kolejny trudny temat. Na rynku obecnych jest wiele modeli i typów, które są często dostępne w kilku wariantach materiałowych:
[starlist]

[/starlist]
Materiał, z którego są wykonane, jest tak samo istotny, jak ich konstrukcja. To ona wpływa na sposób, w jaki grzejnik oddaje ciepło i wpływa na sposób funkcjonowania naszej instalacji. Grzejniki działają na zasadzie promieniowania i konwekcji co oznacza, że wypromieniowują ciepło, jak i nagrzewają powietrze, które roznosi je po całym pomieszczeniu. Dobór tego elementu pozwoli na efektywne wykorzystanie całej instalacji i zminimalizowanie kosztów paliwa dlatego warto poświęcić chwilę na analizę naszych potrzeb i rozwiązań dostępnych na naszym rynku.

 Wymiary kotłowni 

Wielkość samego pomieszczenia kotłowni powinniśmy uwarunkować od rodzaju i wielkości naszego kotła. Od przodu kotła odstęp co najmniej o 0,5 m większy niż długość urządzenia; od tyłu kotła co najmniej 0,7 m, chyba że kocioł posiada poziome kanały konwekcyjne czyszczone wyłącznie z tyłu wówczas co najmniej o 0,5 m większy niż długość urządzenia; od boku kotła do ściany co najmniej 1m. Wysokość pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż; podwójna wysokość kotła, ale nie mniej niż 2,5 m (dla kotłów o mocy od 25 do 2000 kW).

Dokładnym zaplanowaniem instalacji zajmują się specjaliści znający różnorodne aspekty ich funkcjonowania. Nie zmienia to faktu, że o instalację będziemy musieli właściwie zadbać, jeśli chcemy eksploatować ją przez lata bez większych problemów. Ważny jest wybór odpowiedniego opału o wysokiej jakości i sprawdzonych parametrach. Opał taki można zakupić w składach stacjonarnych lub składach internetowych, które oferują sprawdzone rodzaje opału w korzystnych cenach. Takim składem jest iCiepło.pl, które oferuje obecnie ekogroszek Calorum, węgiel orzech i miał węglowy. Stosowanie wysokiej jakości węgla i innych paliw pozwoli na redukcję osadów odkładających się w piecu, co wydłuży jego żywotność i pozwoli zredukować koszty ogrzewania.

Exit mobile version