Łatwo można zachwycić się katalogową fotografią słonecznego, przydomowego basenu. Rzeczywistość bywa jednak bardziej wymagająca – kwestia wyboru odpowiedniego miejsca, w którym można wykopać nieckę basenową, może czasem naprawdę spędzić sen z powiek.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podstawowym kryterium wyboru miejsca na działce musi być zapewnienie bezpieczeństwa. Sytuacja będzie najprostsza, jeśli docelowo w niecce zostanie umieszczony basen tworzywowy, dość lekki i płytki, jak z oferty https://www.pool-design.pl/baseny-ogrodowe/. Większe baseny wyłożone płytkami będą już jednak stawiały wyższe wymagania:
- grunt powinien być suchy, a poziom wód gruntowych stosunkowo niski, żeby niecka pozostała stabilna;
- podłoże powinno być spoiste i umożliwiać stabilne zamocowanie niecki – nie może dochodzić do obsunięć pod lub dookoła basenu;
- wykopanie niecki i wybudowanie w niej basenu nie może zwiększać ryzyka zawilgocenia sąsiednich działek ani budynków na własnej działce.
Część problemów można – dysponując odpowiednią gotówką – zniwelować, ale są sytuacje, w których grunt jest wybitnie słaby i nawet mocowanie ram ani unoszenie niecki nie załatwia sprawy.
Wygodna lokalizacja na działce
Planując budowę basenu, warto sobie uświadomić, że niecka to tylko część inwestycji. Potrzeba też wydzielonej przestrzeni dla filtrów, pomp i całego osprzętu pomocniczego. Z tego powodu w pobliżu basenu warto ustawić choćby drewniany domek, który to wszystko pomieści.
Kolejna sprawa to właśnie te piękne, słoneczne fotografie z katalogów. Wyglądają one obłędnie, ale koniec końców wielu inwestorów decyduje się przynajmniej na częściowe ocienianie basenu. To wymaga albo wygospodarowania przestrzeni, która umożliwi ustawienie zadaszenia, albo taką orientację na działce, by basen był w cieniu budynków lub drzew – wtedy z kolei trzeba zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem powierzchni przed wpadającymi zanieczyszczeniami.
Trzecia rzecz, którą warto mieć na uwadze, jeśli chodzi o lokalizację, to ewentualna rozbudowa. Z czasem przy basenie może powstać patio, można tam postawić natryski, skomunikować tę część działki na przykład z grillowym zakątkiem w ogrodzie – to wszystko wymaga pewnej ilości miejsca.
Przede wszystkim nie niszczyć
Spory problem czeka na inwestorów, którzy chcą budować basen po zakończeniu budowy domu i założeniu ogrodu. To oznacza zawsze konieczność zniszczenia zagospodarowanej działki i wtedy należy zacząć od wyboru typu basenu – które z rozwiązań technicznych pozwoli na minimalizowanie wpływu budowy na resztę działki? Jaki basen będzie najmniej inwazyjny, jeśli chodzi o infrastrukturę, który da się wybudować najszybciej, żeby jak najprędzej można było przywrócić ogrodowi pełną funkcjonalność? Te sprawy wymagają już indywidualnej analizy, ale zawsze warto zastanowić się, co jest lepsze – tańszy basen i droższy remont działki, czy może jakieś rozwiązania kompromisowe.