Cena pompy ciepła zależy od wielu zmiennych – sprawdź, jakich

cena pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem umożliwiającym wykorzystywanie energii odnawialnej. Z jej pomocą można ogrzewać nie tylko wodę, ale i cały dom jednorodzinny. Pompa przez ostatnie lata mocno zyskała na popularności w polskich domach. Ile kosztuje pompa ciepła i od czego zależy jej koszt? Czy instalacja pompy ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla każdego? Sprawdź koszt instalacji pompy ciepła i dowiedz się, czy cena to jedyny wyznacznik zakupu tego urządzenia.

Dolne źródło – od niego uzależniona jest cena pompy ciepła

Ile kosztuje założenie pompy ciepła? Zanim oszacujemy cenę urządzenia, warto wiedzieć, że zależy ona głównie od rodzaju dolnego jej źródła. Najdroższą opcją są pompy gruntowe, które wyposażone są w kolektory pionowe bądź poziome. Sam kolektor kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, więc nie jest to cena ostateczna – do kolektora trzeba bowiem doliczyć cenę urządzenia. Mimo że koszt używania gruntowej pompy ciepła będzie korzystniejszy niż np. pompy wodnej, na inwestycję tego typu nie każdy będzie mógł sobie niestety pozwolić.

Kolejną opcją są wodne pompy ciepła, która do działania wymagają studni głębinowej albo zbiornika wodnego blisko domu jednorodzinnego. Koszt tego typu instalacji może być dość wysoki, gdyż wiąże się ze skomplikowanym montażem oraz wyposażeniem m.in. w filtry. Alternatywą dla wodnej pompy ciepła może być powietrzna pompa ciepła, czyli pompa wykorzystująca powietrze z atmosfery i przeobrażająca je w energię cieplną. Ile kosztuje założenie pompy ciepła? Podsumowując, cena pompy ciepła zależy od rodzaju urządzenia:

Od czego zależy cena pompy ciepła? Co wpływa na ostateczną cenę za urządzenie?

Instalacja pompy ciepła nigdy nie wygląda tak samo w każdym budynku – właśnie dlatego nie da się określić jednej stałej ceny urządzenia. Cenę, poza rodzajem pompy, określa się na podstawie m.in.:

– powierzchni pomieszczenia,
– sposobu użytkowania wnętrz,
– ogrzewania domu jednorodzinnego,
– technologii, w jakiej wybudowano dom,
– producenta,
– parametrów urządzenia (mocy lub ilości pobieranej energii).

Rzecz jasna urządzenia zaawansowane technologicznie, a więc posiadające lepszą wydajność i moc, będą kosztować o wiele więcej. Należy jednak pamiętać o tym, aby moc pompy ciepła dopasowywać zawsze do rzeczywistego zapotrzebowania domu jednorodzinnego na ciepło.

Jeśli chcesz się dowiedzieć ile kosztuje pompa ciepła oraz jakie są inne pozycje w kosztorysie ogrzewania domu, odwiedź KB.pl – serwis posiadający kilka kalkulatorów budowlanych.

Ile kosztuje pompa ciepła i czy cena urządzenia jest najważniejsza?

Owszem, możesz kupić najtańszą pompę np. powietrzną, jednak nie cena urządzenia powinna być jedynym wyznacznikiem zakupu. Skup się lepiej na parametrach wydajności pompy ciepła, zwłaszcza:

Oprócz rodzaju pompy ciepła, dolnego źródła i parametrów, ważny jest też montaż, który wpłynie na ostateczną cenę urządzenia. Stopień skomplikowana instalacji może znacznie zwiększyć koszt pompy ciepła. W przypadku pomp gruntowych bądź wodnych montaż może kosztować kilkanaście tysięcy złotych – to naprawdę trudna instalacja do wykonania. Najtaniej wychodzi montaż pomp ciepła powietrze-woda, które wymagają jedynie podłączenia do instalacji ogrzewania w budynku.

Pompa ciepła – warto czy nie warto ją instalować?

Oczywiście, że warto! W porównaniu do innych metod, ogrzewanie budynku pompą ciepła będzie generowało najmniejsze koszty. Można w dodatku połączyć urządzenie np. z fotowoltaiką, aby ogrzewać dom jednorodzinny i dostarczać mu ciepłej wody niemal bez żadnych dodatkowych kosztów. Zakup urządzenia i montaż to w zasadzie jednorazowa inwestycja, jednak zwracająca się już po kilku latach. Pompy nie musisz ani za każdym razem uruchamiać, ani czyścić – dobrze zamontowana instalacja będzie działała samodzielnie.

Pompy ciepła najlepiej spełniają swoją funkcję w domach, gdzie nie ma zbyt wielu mostków termicznych. Urządzenie doskonale ogrzeje każdy budynek – mały czy też duży dom jednorodzinny, a także budynki użyteczności publicznej. Dzięki pompie ciepła można mieć w budynku ciepło przez cały rok – oczywiście pod warunkiem, że prawidłowo dobrana zostanie moc urządzenia. Jeśli zastanawiasz się, czy pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem, warto wcześniej skonsultować się z kimś z otoczenia, kto już z takiej pompy korzysta.

Exit mobile version