Cięcie plazmowe w przemyśle: oto przykładowe segmenty rynku, gdzie świetnie się sprawdzi

ciecie plazmowe

Przecinanie plazmowe stosuje się od lat 50. XX wieku. Zatem nie jest to nowa technologia, jednak przez lata była dopracowywana, przez co dzisiaj jej zastosowanie jest o wiele szersze niż kiedyś. W jakich segmentach rynku wykorzystuje się cięcie plazmowe? Czym ono właściwie jest? Dlaczego jest dziś tak popularne?

Na czym polega cięcie plazmowe?

Aby wyjaśnić, jak działa plazma do cięcia, czy też jak prawidłowo ciąć plazmą, trzeba wytłumaczyć, czym w ogóle jest owa plazma. Otóż mowa o materii, którą tworzą przeciwstawne ładunki — ujemne i dodatnie. Za sprawą obecności takich cząsteczek w tej samej przestrzeni powstają doskonałe warunki do przewodzenia prądu. Właśnie dzięki tej właściwości możliwe jest cięcie plazmą.

Urządzenie do tego służące generuje prąd, który pobudza plazmę. W wyniku działania prądu zaczyna ona świecić, coraz mocniej wraz ze wzrostem natężenia prądu, aż w końcu powstaje łuk plazmowy. Następnie reaguje on z obrabianym materiałem, w pewnym sensie go przepalając.

Poprawne przecinanie plazmowe jest możliwe tylko z wykorzystaniem sprzętu oferowanego przez specjalistycznych producentów, jak Eckert. Mowa o firmie, która posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie produkcji urządzeń do obróbki. Warto podkreślić, że asortyment producenta jest bogaty. Poza sprzętem umożliwiającym cięcie plazmowe metali firma oferuje również między innymi maszyny do cięcia wodą.

Gdzie i dlaczego sprawdzi się przecinanie plazmowe?

Wyjaśniliśmy już, jak działa plazma do cięcia. Jednak gdzie i dlaczego cięcie plazmowe znajduje zastosowanie? Przede wszystkim korzystają z niego firmy działające w motoryzacji i budownictwie. W branży motoryzacyjnej plazmowe cięcie znajduje zastosowanie zarówno w produkcji pojazdów, jak i części.

W budownictwie przy realizacji wszelkich projektów zakładających stworzenie konstrukcji metalowej. Cięcie plazmowe wykorzystują producenci elementów metalowych, również tych o skomplikowanych kształtach i niewielkich wymiarach.

Cięcie plazmowe metali jest nieocenione także w niektórych obszarach przemysłu elektrycznego i elektronicznego. Jakie cechy przesądziły o popularności tej technologii w wymienionych branżach? Do kluczowych należą:

Powyższe cechy sprawiają, że cięcie plazmowe sprawdza się świetnie wszędzie tam, gdzie konieczna jest obróbka niewielkich i złożonych elementów. Poza tym cięcie plazmowe metali to sposób na ich szybką obróbkę, nawet w przypadku grubych materiałów.

Profesjonalne cięcie plazmowe metali

Przedstawiona powyżej specyfika cięcia plazmowego wskazuje na jego liczne zalety. Rzeczywiście jest ich wiele, podobnie jak zastosowań przecinania plazmowego. Należy jednak podkreślić, że aby efekty pracy były zadowalające, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo ciąć plazmą. Odpowiednie ustawienie sprzętu to kwestia kluczowa. Parametry powinny być dostosowane do obrabianego materiału.

Oczywiście profesjonalne cięcie plazmowe nie jest możliwe bez jakościowego sprzętu. Zalecamy wybór urządzenia od sprawdzonego, renomowanego producenta. Najlepiej, aby dodatkowo oferował on również opiekę techniczną nad urządzeniem. Mowa o konserwacji sprzętu i ewentualnych naprawach. Powinny one rzecz jasna obejmować również dostarczenie i wymianę poszczególnych części.

Exit mobile version