Cięcie rur stalowych – jak zrobić to poprawnie? Na co uważać?

rury stalowe

Cięcie rur stalowych, wbrew pozorom, nie jest zadaniem łatwym. Precyzyjne ukrócenie tego rodzaju materiału wymaga nie tylko wprawy, ale też użycia odpowiedniego sprzętu. Wybór narzędzi jest spory, ale nie wszystkie zagwarantują uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Jak zatem ciąć rury stalowe i na jaki osprzęt najlepiej się zdecydować?

Przycinanie rur często jest konieczne podczas montażu wybranej instalacji. Ze względu na niestandardowe wymiary budynku lub jego kształt, powstaje potrzeba skrócenia fabrycznie wyprodukowanych rurek. O ile w przypadku modeli wykonanych np. z tworzyw sztucznych wykonanie cięcia nie wydaje się specjalnie trudne, o tyle taka obróbka stali jest o wiele bardziej wymagająca. A odpowiednie przycięcie może mieć ogromny wpływ na działanie całej instalacji w przyszłości. Im lepiej wykonane, tym np. trwalsze będzie połączenie rury z innymi elementami. Jak zatem widać, gra jest warta świeczki.

Cięcie rur stalowych – najlepiej przy użyciu specjalnej przycinarki

Precyzyjne cięcie zależy przede wszystkim od narzędzia, jakiego użyjemy. Bez dwóch zdań, najlepszy efekt uzyska się przy pomocy specjalnej przycinarki. To urządzenie, o stosunkowo niewielkich rozmiarach, które jednak wymaga sporej przestrzeni do prawidłowego zastosowania. Wyposażone w ostrza pozwala szybko i dokładnie ukrócić rurę stalową o daną długość. Istnieje kilka rodzajów przycinarek do rur. W sprzedaży znajdują się chociażby tanie urządzenia ręczne i znacznie droższe modele mechaniczne (akumulatorowe). Te drugie gwarantują oczywiście lepszy, bardziej precyzyjny efekt. Cena lepszych egzemplarzy może stanowić zresztą dla wielu osób barierę nie do przeskoczenia, szczególnie jeśli istnieje potrzeba obcięcia tylko jednego kawałka rury. Jednak osoby wykonujące tego rodzaju prace często, powinny poważnie zastanowić się nad inwestycją w tego rodzaju sprzęt. Warto przy tym zwrócić uwagę, by urządzenie miało odpowiednią stabilność, posiadało wystarczającą moc, było wykonane z wysokojakościowych komponentów oraz umożliwiało cięcie w mniej standardowym położeniu, np. pod kątem.

Cięcie rur stalowych – szlifierka i tarcze

Koszt zakupu lepszej jakości przycinarki może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jak zostało wspomniane, nie każdy będzie mieć potrzebę wydania takiej gotówki, szczególnie jeśli ma do skrócenia dosłownie kilka rurek. Tu z pomocą przychodzą standardowe szlifierki kątowe. Z ich pomocą również można wykonać precyzyjne cięcie. Muszą być one jednak uzbrojone w odpowiednie tarcze do cięcia metalu (a konkretnie stali). Użycie szlifierki ma kilka innych zalet – większość osób posiada już ten sprzęt w domu, a jeśli nie, to jego zakup nie wiąże się z aż tak wielkim wydatkiem. Już za 200-300 złotych można znaleźć uniwersalny sprzęt, który nie rozpadnie się po pierwszym użyciu, a posłuży do wykonania szeregu innych prac. Same tarcze też nie są specjalnie drogie. Należy jednak dobrać je pod kątem obrabianego materiału, rozmiaru obsługiwanego przez elektronarzędzie i jego możliwości techniczne.

Cięcie rur stalowych – inne sposoby

Rury stalowe można też obciąć przy użyciu piłek do metalu. Oczywiście lepsze będą te automatyczne, ale w skrajnych sytuacjach (lub przy bardzo cienkich rurkach) można zdecydować się na tradycyjne modele ręczne. Jeśli posiada się pilarkę do drewna, można zainstalować w niej specjalną tarczę do metalu i wykorzystać ją do skrócenia rury. Z pomocą przyjdzie także wyrzynarka, choć trzeba uczciwie przyznać, że jest to osprzęt bardziej specjalistyczny, który nie stoi w każdym domowym warsztacie lub garażu.

Cięcie rur stalowych – o czym pamiętać?

Przede wszystkim o bezpieczeństwie – obrabiając taki materiał należy założyć okulary ochronne, a najlepiej byłoby również zaopatrzyć się w nauszniki wygłuszające. Konieczne jest też przygotowanie miejsca pracy – bez względu na typ używanego sprzętu, nie powinno wykonywać się cięcia, jeśli nie ma się odpowiednio dużo przestrzeni na manewrowanie rurą czy elektronarzędziem.

Do mniejszych i cieńszych rur na pewno warto rozważyć skorzystanie z tańszych opcji. Obcinarki ręczne i tradycyjne piły do metalu wystarczą do mniej skomplikowanych prac. Większe rury, wymagające precyzyjniejszej obróbki, najlepiej potraktować osprzętem mechanicznym.

Exit mobile version