Ciekawe doniczki do domu – czym kierować się podczas zakupów?

Wiele osób nie może pozwolić sobie na posiadanie ogrodu, a niektórzy nie mają nawet balkonu, którym mogliby ozdobić kwiatami. Co w takiej sytuacji? Jedyne wyjście to hodowla roślinności w domu, ale jakie kwiaty i doniczki wybrać?

 Rodzaje doniczek 

Oczywiście doniczki powinny współgrać z wnętrzem, ale ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju kwiatów. Jeśli doniczka okaże się za mała to korzenie zaczną wystawać nad powierzchnię ziemi, a przy zbyt dużej doniczce zamiast liści, roślina skupi się na rozroście systemu korzeniowego.

Jeśli wiesz już jaką pojemność powinna mieć Twoja doniczka kolejna decyzja dotyczy wyboru materiału, z jakiego została wykonana.

Warto też zwrócić uwagę na otwory odpływowe. W przypadku, gdy kupujemy doniczki bez nich ,trzeba zadbać, aby na dnie takiej doniczki znalazła się warstwa drenażu. Można ją wykonać z drobnych kamyczków, żwiru a nawet pokruszonych skorupek jajek. W ten sposób zabezpieczamy korzenie przed gniciem.

 Wyróżniamy doniczki: 

  1. Doniczki plastikowe – najtańsze i najczęściej spotykane. Bardzo często posiadają otwory na dnie, więc nie trzeba tak często podlewać rośliny, ponieważ sama pobiera wodę ze spodka.
  2. Doniczki ceramiczne – rzadziej pojawiające się w domu, a częściej w ogrodach i na balkonach.
  3. Doniczki gliniane – przed wsadzeniem rośliny należy zalać je wodą i trzymać ją w niej do momentu, kiedy znikną pęcherzyki powietrza.
  4. Doniczki drewniane – tylko wykonane z drzew egzotycznych nie wymagają impregnowania.
  5. Doniczki metalowe – rzadziej spotykane, chociaż są lekkie i odporne na wilgoć.

Doniczki mogą mieć oddzielny spodek, posiadać wbudowaną podstawkę lub nie mieć jej w ogóle. Należy pamiętać, że wpływa to na częstotliwość podlewania i nawożenia.

 Doniczki a wnętrze 

Najczęściej doniczki znajdują się na parapecie, ale warto odejść od tej tradycji dekorowania okna kwiatami.

W nowoczesnym wnętrzu bardzo popularne jest wykorzystanie dużych donic domowych, stawianych w rzędzie. Warto postawić na kontrast pomiędzy elegancką rośliną a charakterystyczną i ciekawą donicą. W takiej kompozycji sprawdzą się szelfery, sagowce, draceny, zamiokulkas, figowiec lub filodendron. Są to duże kwiaty, które z pewnością będą przyciągać uwagę, zwłaszcza jeśli dobierzemy właściwą doniczkę.

Ciekawym rozwiązaniem jest także użycie osłonek na doniczki, które w prosty sposób ożywią wnętrze i nadadzą mu pożądanych cech.

Jeśli jednak Twoje mieszkanie jest pełne drobiazgów i ma bardziej przytulny charakter niż nowoczesny loft postaraj się wybierać małe doniczki, a nawet te które wyglądają na starsze i delikatnie zniszczone. W takich wnętrzach sprawdzą się fiołki, prymulki, paprocie lub gatunku pnące (np. trzykrotka). Doniczki nie muszą być tak wyraziste, ponieważ w tym wypadku to kwiat odgrywa ważniejszą rolę.

Możesz jednak pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze osłonek na doniczki.

We wnętrzach z dużą ilością drewnianych mebli, przypominających styl kolonialny, można postawić na egzotyczne odmiany roślin posadzonych w dużych glinianych lub ceramicznych donicach. Warto jednak, aby kolor donic był w ciepłej tonacji. Postaw na kwiaty z kolorowymi liśćmi, które ożywią wnętrze.

Doniczki do domu muszą być przede wszystkim praktyczne, łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu, odpowiednio dobrane do rośliny, a dopiero na końcu do wnętrza.

Exit mobile version