Co to jest badanie termowizyjne?

Warstwy ociepleniowe dachu

Jak sprawdzić, czy budynek posiada szczelną izolację termiczną? Czy istnieje prosty sposób na lokalizację wycieków z instalacji wodnych? Jak ustalić przyczynę występowania wilgoci i grzybów na ścianach domu? Rozwiązaniem jest ekologiczne, bezinwazyjne i precyzyjne badanie termowizyjne. Jakim celom służy, na czym polega i jak się je przeprowadza?

Powstrzymać ucieczkę ciepła

Koszty ogrzewania stanowią znaczną część wydatków związanych z eksploatacją budynków. Chcąc je ograniczyć, należy dobrze ocieplić dom. To kosztowna inwestycja, która w dłuższej perspektywie może jednak przynieść znaczne oszczędności. Jak ją poprawnie przeprowadzić? Najważniejsza kwestia to dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych fundamentów, ścian i dachu. Równie ważne jest zminimalizowanie ryzyka powstawania tzw. mostków termicznych, zwanych także cieplnymi.

Mostki termiczne to miejsca w konstrukcji budynków, w których zachwiana zostaje ciągłość izolacji termicznej. W tych newralgicznych punktach lub liniach odnotowujemy zwiększony współczynnik przenikania ciepła. Oznacza to, że poprzez mostki termiczne następują największe straty energii cieplnej. W niskich temperaturach w tych miejscach często dochodzi do skraplania się pary wodnej, która jest przyczyną zawilgocenia ścian i elementów konstrukcji, a w konsekwencji rozwijania się grzybów i pleśni.

Mostki cieplne najczęściej powstają na styku dachu i ścian zewnętrznych, przy krawędziach okien, w miejscach łączenia balkonów ze stropem, a także w wieńcach i nadprożach oraz na ścianach piwnic. Mogą być przyczyną nie tylko wychładzania się budynku, ale także uszkodzenia jego konstrukcji. Jak uniknąć ich powstawania? Podstawą jest dobrze przemyślany projekt budowlany. Warto też zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów budowlanych oraz zatrudnić profesjonalną ekipę remontową.

W jakim celu wykonuje się badanie termowizyjne?

Sprawne wykrycie mostków termicznych i innych mankamentów izolacji budynków umożliwiają popularne w budownictwie badania termowizyjne. Dzięki nim dowiemy się, jaki jest stan izolacji termicznej fundamentów, poddasza i dachu, okien, drzwi, świetlików i bram. Badanie termowizyjne ścian pozwala też  ocenić grubość ocieplenia oraz jego szczelność, zwłaszcza w miejscach łączenia poszczególnych elementów. Przydaje się podczas prac budowlanych, ciesielskich, termomodernizacyjnych, a także w trakcie instalacji stolarki okiennej i drzwiowej.

Badanie kamerą termowizyjną umożliwia także zlokalizowanie ukrytych w ścianach rur z ciepłą i zimną wodą oraz wykrycie ich usterek i nieszczelności. W ten sam sposób możemy wykonać pomiary szczelności przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz wykryć usterki i zatory w instalacji centralnego ogrzewania – podłogowego lub ściennego. Badanie termowizyjne pomaga też zlokalizować wszelkiego rodzaju zawilgocenia oraz wskazać ich źródła. To bardzo ważne, ponieważ wilgoć wpływa na obniżenie poziomu izolacyjności budynku – przyczynia się do szybszej utraty energii cieplnej oraz obniża właściwości termoizolacyjne materiałów budowlanych. 

Badania termowizyjne znajdują też zastosowanie w wielu innych dziedzinach, między innymi przemyśle, medycynie i energetyce. Powszechnie stosuje się je np. do sprawdzania stanu technicznego rozdzielni elektrycznych oraz wykrywania usterek urządzeń mechanicznych. Zdjęcia termowizyjne pomagają też lokalizować wycieki w ukrytych pod ziemią rurach ciepłowniczych.

Kiedy korzystać z badań szczelności izolacji?

Badanie termowizyjne powinny zlecić przede wszystkim:

Badanie termowizyjne budynku najlepiej wykonywać zanim odbierzemy nowy dom lub mieszkanie od dewelopera. Dzięki niemu jesteśmy bowiem w stanie ocenić prawidłowość wykonanych prac oraz wykryć i przedstawić firmie budowlanej ewentualne usterki i błędy, które miały miejsce podczas prac projektowych oraz na etapie wykonawstwa. Warto dodać, że wiele osób decyduje się na wykonanie profesjonalnego badania termowizyjnego w celu przedstawienia ewentualnych roszczeń wykonawcy domu lub budynku. Taka ekspertyza może być istotnym dowodem w sprawie sądowej lub w podczas ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Z badań termowizyjnych należy korzystać także przed planowaną termomodernizacją gmachu oraz tuż po jej zakończeniu. Pomiary stanu szczelności izolacji umożliwiają sprawną lokalizację istniejących mostków termicznych oraz innych newralgicznych miejsc, przez które ucieka ciepło. Ułatwia to zaplanowanie prac modernizacyjnych oraz umożliwia przygotowanie dobrego projektu budowlanego. Badanie termowizyjne najlepiej powtórzyć po zakończeniu remontu. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy przeprowadzone prace przyniosły oczekiwany efekt.

Jak to działa?

Badanie termowizyjne jest nieinwazyjne i polega na obrazowej rejestracji ciepła emitowanego przez dany obiekt. Wykonywane jest za pomocą termografu, czyli specjalistycznej kamery termowizyjnej, rejestrującej niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone. Takie promieniowanie emitowane jest przez każde ciało, które ma temperaturę wyższą od zera bezwzględnego.

Termograf rejestruje obraz za pomocą soczewki i odpowiedniego detektora. Działa na podobnej zasadzie jak tradycyjny aparat fotograficzny. Efektem wykonanego w ten sposób zdjęcia jest termogram, czyli zdjęcie prezentujące rozkład temperatur fotografowanej powierzchni. Na kolorowych termogramach miejsca cieplejsze oznaczone są zwykle kolorem żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Zimniejsze obszary przedstawione są w barwach niebieskich, granatowych i fioletowych. 

Jak przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną?

Najlepszy czas na wykonanie badania termowizyjnego to sezon grzewczy, gdy różnice między temperaturami na zewnątrz i wewnątrz budynku są największe. Najczęściej tego typu badania wykonuje się między październikiem a marcem. Ważne, by dom był ogrzany do temperatury około 20 stopni C, a amplituda między wnętrzem a otoczeniem wynosiła co najmniej 15 stopni C. Pomiary warto wykonywać też w bezwietrzny dzień, gdy ściany budynku nie są ogrzane promieniami słonecznymi – najlepiej przed świtem lub gdy niebo jest zachmurzone.

Badania można wykonywać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku. W przypadku zdjęć wykonanych w ogrzanych pomieszczeniach miejsca ucieczki ciepła oznaczone są na termogramach w barwach niebieskich i granatowych. Na zdjęciach wykonanych na zewnątrz efekt będzie odwrotny – punkty, w których starty ciepła są największe, będą oznaczone kolorem żółtym, pomarańczowym lub czerwonym.

Zaufaj profesjonalistom

Wykonywaniem badań termowizyjnych zajmują się wyspecjalizowane firmy z sektora doradztwa energetycznego. Warto korzystać z ich usług, ponieważ dysponują profesjonalnymi urządzeniami pomiarowymi o wysokiej czułości i rozdzielczości, a także  dużym doświadczeniem, które przydaje się podczas analizy wyników i ich interpretacji. Zasady przygotowywania takich ekspertyz określa europejska norma PN-EN 13187.

Samo badanie może mieć różną formę. Pierwszym etapem jest zwykle analiza dokumentacji technicznej budynku. Następnie odbywa się właściwe badanie termowizyjne, które polega na wykonaniu szeregu zdjęć z użyciem kamer termowizyjnych.  Na jego podstawie dokonywana jest szczegółowa analiza wykonanych fotografii ze wskazaniem miejsc, w których występują nieszczelności. Efektem jest szczegółowy raport. Eksperci nie tylko wykażą w nim miejsca, w których występują straty ciepła, ale wyjaśnią też ich przyczyny oraz wskażą najlepsze możliwe metody ich wyeliminowania.

 

Exit mobile version