Co to jest strefa Ex, jak ją wyposażyć i jakie środki zapobiegawcze warto wykorzystać?

Obowiązujące przepisy nakazują przedsiębiorcom wyznaczanie stref o zwiększonym ryzyku wybuchu, określanych jako „strefy Ex”. Chodzi jednak nie tylko o zamontowanie odpowiednich, ostrzegawczych oznaczeń, ale przede wszystkim o właściwy dobór infrastruktury, który zminimalizuje zagrożenie. Czym dokładnie jest strefa Ex i jak należy ją wyposażyć?

Co to jest strefa Ex?

„Strefa Ex” to oznaczenie, które informuje użytkowników danego obiektu o tym, że znajdują się w strefie zagrożonej wybuchem lub w jej bezpośrednim pobliżu.

Obowiązek wytyczania strefy wybuchu wynika z przepisów unijnych. W polskim porządku prawnym wdrażają go dwa dokumenty:

W praktyce strefy Ex wyznacza się przede wszystkim w zakładach chemicznych, przemysłowych czy produkcyjnych, jeżeli jest to uzasadnione profilem działalności i stosowanymi technologiami.

Wyznaczenie stref powinno być poprzedzone przeprowadzeniem oceny ryzyka, które ma na celu ustalenie:

Na podstawie takiej oceny ryzyka wydziela się w zakładzie pracy strefy wybuchu, uwzględniając podział wynikający z przepisów (rozporządzenia przewidują sześć typów stref Ex – 0, 1 i 2 dla gazów, pary i mgły oraz 20, 21, 22 dla pyłów).

Jakie wymagania dla strefy Ex wprowadzają przepisy?

Strefy zagrożone wybuchem wymagają odpowiedniego dostosowania. Chodzi zarówno o przeszkolenie pracowników, opracowanie odpowiednich wytycznych, instrukcji, jak i właściwy dobór infrastruktury.

Warto zwrócić uwagę, czy sprzęt ma odpowiedni certyfikat (ATEx). Jego obecność to gwarancja, że produkt spełnia wymagania określone przepisami.

Szczegółowe wymagania w zakresie wymagań projektowania i budowy urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Rozwoju. Wymagania odnoszą się m.in. do takich aspektów jak:

Nie można zapominać, że stan wiedzy i poziom technologii cały czas się zmienia. Raz zastosowane rozwiązania powinny być niezwłocznie aktualizowane, aby uwzględnić rozwój techniki.

Jak dobierać wyposażenie w strefie Ex?

Rozporządzenie Ministra Rozwoju wprowadza podział urządzeń dopuszczonych do używania w strefie Ex na dwie grupy. W pierwszej znajdują się kategorie urządzeń M1 oraz M2. Z kolei w drugiej wyróżnia się urządzenia kategorii 1, 2 oraz 3.

  1. Pierwsza grupa urządzeń jest przeznaczona do użytkowania w wyrobiskach podziemnych kopalń oraz w częściach ich instalacji powierzchniowych, jeżeli są one zagrożone występowaniem gazu kopalnianego lub pyłu palnego. Zarówno w przypadku kategorii M1, jak i M2 wymagany jest bardzo wysoki poziom zabezpieczeń.
  2. Druga grupa urządzeń jest przeznaczona do używania w innych miejscach zagrożonych występowaniem atmosfery wybuchowej. W zależności od kategorii może być wymagany bardzo wysoki, wysoki lub normalny poziom zabezpieczeń.

Planując wyposażenie firmy w specjalistyczną infrastrukturę, należy uwzględnić wszystkie elementy mechaniczne i elektryczne występujące w strefie zagrożenia, w tym:

Mogą one stanowić potencjalne źródło zapłonu lub przyczynić się do wystąpienia albo zwiększenia szkód w związku z wybuchem.

Wybór odpowiedniego sprzętu warto poprzedzić audytem i konsultacją ze specjalistami z firmy Konecranes. Więcej informacji na temat doboru wyposażenia do strefy Ex znajdziesz na: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-i-wciagniki-do-srodowisk-niebezpiecznych/wciagniki-elektryczne-lancuchowe-exn.

Wciągniki elektryczne łańcuchowe oferowane przez Konecranes, które są przeznaczone do pracy w strefie Ex, otrzymały niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa (ATEx, CSA, IECEX oraz INMETRO). Warto zaufać doświadczeniu konsultantów, aby mieć pewność, że infrastruktura zakładu spełnia wymagania określone przepisami prawa, zapewnia bezpieczne korzystanie i wydajną pracę.

Exit mobile version