Ułożenie finishparkietu jest niemal tak proste, jak paneli, ale jest on od nich znacznie bardziej wytrzymały. Nie może więc dziwić rosnąca popularność tego rozwiązania.
Drewniana podłoga wprowadza do wnętrza przytulny nastrój i domową atmosferę. Niestety by zamontować parkiet dębowy potrzebne są spore umiejętności i dużo czasu. Jeśli ich nie posiadamy, zwykle decydujemy się na montaż paneli. To rozwiązanie ma jednak więcej wad niż zalet. Panele są wprawdzie tanie i proste w montażu, ale szybko się niszczą, nie nadają się do modyfikacji, wyglądają dużo gorzej niż tradycyjne deski podłogowe i są mniej przyjemne w dotyku. Właśnie dlatego warto zdecydować się na finishparkiet.
Co to jest?
Finishparkiet to odpowiedź na oczekiwania klientów kochających drewniane podłogi, ale nie mających czasu lub umiejętności do ich obróbki. Pod tą nazwą sprzedawane są wielowarstwowe, wykończone już parkiety. Pierwszy poziom to lite drewno wraz ze wszystkimi jego zaletami: przyjemną fakturą, naturalnym charakterem i doskonałym wyglądem. Drugi natomiast to wykończenie. W zależności od potrzeb, mogą to być trzy warstwy olejowosku lub siedem warstw lakieru. Zarówno wosk, jak i lakier są w procesie produkcji utwardzane promieniowaniem UV, co pozytywnie wpływa na ich trwałość.
Czemu warto?
Przede wszystkim z uwagi na wygodę i łatwość montażu – pod tym względem nie ustępuje on panelom podłogowym. Nie bez znaczenia jest też to, że finishparkiet, w przeciwieństwie do paneli, pozwala na ułożenie dowolnego wzoru. Bez obaw możemy również zamontować go w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, bo klepki są odporne na wypaczanie. Wytrzymały, dębowy finishparkiet na pewno posłuży wiele lat, a w razie potrzeby, bez problemu możemy poddać go renowacji.
Listwy i cokoły
By móc cieszyć się efektowną podłogą, do finishparkietu należy wybrać także odpowiednie listwy przypodłogowe. Czym kierować się przy ich zakupie? Na pewno najważniejszy będzie wystrój pomieszczenia i jego charakter. Do wnętrz urządzonych na tradycyjną modłę najlepiej sprawdzą się zdobione listwy, zaś w mieszkaniach zaaranżowanych minimalistyczne lepiej sprawdzają się proste, geometryczne listwy lub masywne cokoły. Dobrze też, jeśli kolorystycznie będą pasować do parkietu i ścian.
Ładnie podświetlone schody podkreślają piękno materiałów użytych do ich budowy. Polecamy sterowniki schodowe LED smartLEDs.