Czuć się jak u siebie w wynajętym mieszkaniu

SONY DSC

Trudności w uzyskaniu zdolności kredytowej i konieczność przedstawia w banku wkładu własnego powodują, że wielu ludzi nie stać na kupno swojego mieszkania. Ceny nowych mieszkań są astronomiczne. Ceny mieszkań na rynku wtórnym są niższe niż na pierwotnym, ale w ostatnim czasie nastąpił znaczny ich wzrost. Wsparcie państwa w zakupie mieszkania jest mizerne i trudne do uzyskania. Pozostaje wynajem mieszkania i problem z jego urządzeń tak, aby czuć się w nim dobrze.

Zgoda właściciela

Właściciel udostępnia mieszkania najemcy i wspólnie, jeszcze przed wprowadzeniem się lokatora powinny uzgodnić zakres zmian, które może w wyglądzie mieszkania wprowadzić lokator. W przypadku kompletnie urządzonego mieszkania, właściciel może nie zgodzić się, aby najemca malował ściany, przyniósł swoje meble, zmieniał wystrój kuchni, zdejmował obrazy. W lepszej sytuacji są najemcy, którzy wynajmują mieszkanie nieumeblowane lub z niewielką ilością mebli, ale właściciel nie ma nic przeciwko, aby stare meble wyrzucić lub wynieść do piwnicy. Wtedy lokator ma wolną rękę w urządzaniu wnętrza.

Czasami wynajmowane mieszkania wymaga odświeżenia i niewielkiego remontu, więc właścicielowi jest na rękę, jeżeli najemca odświeży mieszkanie według swojego gustu i nawet zgadza się odliczyć koszty remontu od czynszu.

Remont z umiarem

Jeżeli mieszkanie wynajmowane jest na krótki czasu, to najlepiej ograniczyć się do podstawowego remontu, np.: pomalowania ścian i usunięcia uszkodzeń, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo najemcy i jego rodziny. Nikt nie musi mieszkać z brzydkich wnętrzach lub takich, które choć estetycznie wyglądają, dalekie są od jego gustu. Jeżeli mieszkanie nie jest umeblowane lub właściciel pozwala wymienić meble, to warto wstawić swoje łóżko (kanapę, wersalkę), stół, biurko, szafę, ewentualnie komodę, a w łazience szafkę na drobiazgi, lustro lub półkę. Zbyt dużym kosztem jest położenie desek podłogowych lub paneli w pokojach. Jeżeli podłoga jest w fatalnym stanie, to pozostaje jedynie położenie wykładziny elastycznej, którą można kupić w różnych wzorach i do przypomina panele.

Wykończenie ścian

W wynajmowanym mieszkaniu najtańszym sposobem wykończenia ścian będzie ich pomalowanie lub położenie taniej tapety papierowej. Układanie płytek z cegły, innych rodzajów płytek lub paneli ściennych, tapetowanie drogimi tapetami wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Dobrym pomysłem na udekorowanie ściany są naklejki ścienne, które potrafią całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia i może je łatwo usunąć w razie przeprowadzki. Naklejki zasłaniają dziury po gwoździach i plamy. Ściany można dekorować pocztówkami, plakatami, różnymi grafikami.

Kwestia mebli

Osoby, które wynajmują mieszkanie zastanawiają się, czy lepiej kupić meble nowe, które będą służyły przez lata, czy meble używane, które będą użytkowane jedynie w wynajmowanym mieszkaniu, a może samemu wykonać meble z palet. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Zwolennicy trendu ekologicznego powiedzą, że meble to nie warzywa i „świeże” być nie muszą. Meble używane mogą posłużyć długie lata, nie tylko w wynajmowanym mieszkaniu. Można je odnowić niewielkim kosztem. Wykonanie mebli z palet to doskonały pomysł. Palety są często traktowane jako odpad z magazynów, a można z nich „wyczarować” prawdziwe cuda, np.: regały, stoły i pojedyncze półki. Kupowanie nowych mebli też ma sens, przy założeniu, że będą nam towarzyszyły nawet po przeprowadzce do innego miejsca zamieszkania. Meble, które lokator przyniósł ze sobą do wynajmowanego mieszkania lub zakupił w czasie trwania umowy najmu, należą do prywatnych rzeczy najemcy.

Elementami, które pozwalają poczuć się w wynajmowanym mieszkaniu, jak w domu są wszelkiego rodzaju dodatki: zasłony, firany, kwiaty, książki, lampki, sprzęt AGD/RTV, narzuty, dekoracyjne poduszki, dywan, zdjęcia najbliższych. Jest wiele sposobów, aby z obcego wnętrza stworzyć swoją przytulną przestrzeń, swoje miejsce i to bez wielkich nakładów finansowych.

Wirtualny spacer mieszkanie na wynajem

Otwórz na pełnym ekranie[ prezentacja zrealizowana przez wirtualne-spacery.pl ]


Exit mobile version