Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze, szczególnie takie przydomowe, produkujące prąd na własne potrzeby danego budynku. Wciąż można się jednak spotkać ze skrajnymi opiniami na temat fotowoltaiki – jedni się nią zachwycają, inni mieszają z błotem. Jak jest naprawdę? Sprawdź, jak kształtuje się opłacalność paneli fotowoltaicznych dla domu.

Fotowoltaika – wydajność

Niektórzy sceptycy twierdzą, że panele fotowoltaiczne są dobrym rozwiązaniem, ale na pewno nie w Polsce. Argumentują, że przy niewielkiej ilości słonecznych i ciepłych dni produkcja prądu z paneli nie może być zadowalająca. Ten pogląd być może miał rację bytu 20 lat temu, ale dziś instalacje fotowoltaiczne są znacznie bardziej wydajne i odporne na niesprzyjające warunki. Wytwarzają energię elektryczną nawet wtedy, gdy słońce jedynie przebija się przez chmury. W długi, słoneczny dzień są w stanie wyprodukować znaczne nadwyżki, które można wykorzystać w późniejszym terminie.

Fotowoltaika – opłacalność a net-metering

Ogromny wpływ na opłacalność fotowoltaiki ma możliwość skorzystania z net-meteringu. Zgodnie z zapisami ustawy o OZE inwestując w przydomową instalację, możesz ją podłączyć do sieci energetycznej i zostać prosumentem. Wszelkie nadwyżki są wówczas automatycznie oddawane do sieci. Można je odebrać, gdy występuje niedobór własnej produkcji – przy systemie o mocy do 10 kW 80%, a dla instalacji od 10 do 50 kW jest to 70%. Dzięki temu właściciele instalacji fotowoltaicznych cieszą się z niższych o nawet ponad 90% rachunków za prąd przez cały rok!

Fotowoltaika to niezależność

Nikomu, kto samodzielnie płaci rachunki za prąd, nie trzeba przypominać, że wzrost cen energii elektrycznej jest w zasadzie stały i nieunikniony. Nikt nie wie, jak będą się one kształtować za kilka czy kilkanaście lat, ale na obniżki w tej materii raczej nie ma co liczyć. Dlatego inwestycja w fotowoltaikę jest tak opłacalna! Korzystając z odnawialnych źródeł energii, nie musisz się bać podwyżek cen prądu, a także awarii czy przerw w jego dostawach.

Zwiększ opłacalność instalacji fotowoltaicznej – dotacje

W ramach zachęcania obywateli do montażu instalacji PV i inwestycji w odnawialne źródła energii rząd proponuje różne atrakcyjne ulgi finansowe. Istnieje na przykład możliwość skorzystania z programu „Mój Prąd”, który w 2021 roku ma doczekać się kolejnej odsłony na nowych zasadach (do tej pory pozwalał na pozyskanie 5 tys. zł). Dopłatę do paneli słonecznych można też uzyskać z programu „Czyste Powietrze” oraz różnych programów samorządowych. Ponadto właściciele przydomowej fotowoltaiki mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu podatku. Wszystko to sprawia, że inwestycja znacznie szybciej się zwraca i przynosi większe korzyści!

Opłacalna instalacja fotowoltaiczna – jak to zrobić?

Panele fotowoltaiczne mogą być świetnym, niezwykle opłacalnym zakupem. Aby uzyskać maksymalne korzyści, trzeba jednak zadbać o ich prawidłowy montaż i uważny dobór parametrów. Jak to zrobić? Najlepiej zaufać ekspertom, takim jak FlexiPower Group. Specjaliści wspomogą Cię kompleksowo podczas projektowania, wyboru komponentów i montażu instalacji dbając o to, by opłacalność fotowoltaiki była jak największa. Dzięki temu będziesz się cieszyć niskimi opłatami i szybkim zwrotem nakładów na inwestycję.

Exit mobile version