Czy rekuperator jest w stanie zastąpić ogrzewanie?

rekuperator

W obecnych czasach budownictwo musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest kwestia energooszczędności, która staje się powoli ideą przewodnią w nowoczesnych budynkach. W związku z tym, że koszty związane z energią systematycznie rosną, coraz więcej osób szuka jak najkorzystniejszych rozwiązań. Jednym z nich jest rekuperacja. Na czym polega ten system oraz czy jest w stanie zastąpić ogrzewanie?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to w największym skrócie wentylacja z odzyskiem ciepła, a najważniejszym elementem tego systemu jest rekuperator. Inaczej jest również nazywana wentylacją mechaniczną, która jest bardziej nowoczesna i komfortowa od wentylacji grawitacyjnej. Drugi system jest starszy i mniej sprawny – czasami cyrkulacja powietrza zachodzi, a nieraz proces odbywa się zbyt intensywnie, co również nie jest korzystne dla domowników. Dodatkową zaletą rekuperacji jest fakt, że umożliwia ona odzyskiwanie ciepła podczas zimy i chłodnego powietrza latem. Wentylacja mechaniczna pozwala na sterowanie ręczne, dzięki któremu masz pełną kontrolę nad intensywnością cyrkulacji. Rekuperacja to zdecydowanie ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ zapewnia lepszą wymianę powietrza, która umożliwia oszczędzanie na ogrzewaniu podczas zimy.

Wentylacja mechaniczna przede wszystkim ma za zadanie wymienić zużyte powietrze na świeże. Jednak ma również na celu utrzymanie niskiego poziomu CO₂, kontrolowanie wilgotności oraz usuwanie szkodliwych substancji. Ciągła cyrkulacja jest ważna, ponieważ w wydychanym powietrzu znajduje się dwutlenek węgla, który w zbyt dużym stężeniu ma negatywny wpływ na organizm. Pierwszymi objawami zbyt dużej ilości CO₂ są: nieświeże powietrze oraz problemy z koncentracją. Rekuperacja ma również zdolność do pozbywania i zapobiegania zbieraniu się wilgotności w pomieszczeniach. To działanie jest szczególnie potrzebne w mieszkaniach, które mają zbyt szczelne okna. Równie istotnym celem wentylacji mechanicznej jest oczyszczanie dostarczanego powietrza ze szkodliwych substancji. Dzieje się to za pomocą specjalnych filtrów, które są zamontowane w instalacji. Dzięki zastosowaniu rekuperacji możliwe jest usuwanie smogu oraz alergenów z powietrza, które trafia do pomieszczeń.

Rekuperacja a ogrzewanie

Pomimo tego, że rekuperacja polega na wymianie powietrza z odzyskiem ciepła, ten system nie zastąpi standardowego ogrzewania. Dzięki tej instalacji możliwe jest jedynie uzupełnienie pracy instalacji grzewczej. Chociaż rekuperacja nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania, to dzięki odzyskiwanemu w wyniku jej pracy ciepłu, można zaoszczędzić podczas grzania mieszkań lub domów zimą. W jaki sposób wentylacja mechaniczna wspiera ocieplanie budynków? Dzieje się to dzięki wymiennikom ciepła, których zadaniem jest wymiana energii cieplnej pomiędzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Wewnątrz pomieszczeń znajduje się powietrze o wyższej temperaturze, które oddaje swoje ciepło świeżemu powietrzu dostającemu się z zewnątrz. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu podczas zimy. Istnieją również dodatki, które wspomagają działanie rekuperatora, jednym z nich jest gruntowy wymiennik ciepła. Ten system pozwala na uzyskanie kolejnej, darmowej porcji energii z ziemi. Gruntowy wymiennik ciepła dodatkowo podnosi temperaturę powietrza, zanim trafi ono do rekuperatora, co pozwala na kolejne oszczędności związane z ogrzewaniem.

Exit mobile version