Czy tunel foliowy jest w stanie zastąpić szklarnie?

tunel foliowy

Tunel foliowy i szklarnia to niezawodny sposób na powiększenie powierzchni uprawnej w ogrodzie. Jednoczenie jest to sprawdzona metoda ochrony najdelikatniejszych warzyw i owoców przed niesprzyjającymi im warunkami atmosferycznymi. Na tego rodzaju rozwiązanie decydują się zarówno profesjonalni ogrodnicy jak i amatorzy, właściciele przydomowych ogródków. 

Tunel foliowy czy szklarnia, co wybrać?

Co jest praktyczniejsze w użyciu, szklarnia czy tunel foliowy? Z pewnością takie pytanie stawia sobie zarówno ogrodnik jak i właściciel niewielkiej działki czy ogrodu. Aby skutecznie odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba najpierw ustalić kryteria wyboru. Sklep z narzędziami to miejsce, gdzie można zapoznać się z zasadami utrzymania jednego i drugiego rozwiązania. 

Zanim podejmie się decyzje o wyborze jednej z opcji należy rozważyć:

Wady i zalety tunelu foliowego

Największą zaletą tunelu foliowego, a jednocześnie jego wadą jest lekka konstrukcja, która tworzy opiekuńczą dla roślin kopułę i chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jako wypełnienia konstrukcji można użyć folii perforowanej, która znacząco ułatwia wentylację wnętrza, ale przeznaczona jest przede wszystkim do uzupełnienia niskich tuneli. Opcjonalnie można użyć folii nieperforowanej, która z kolei zapewnia roślinom skuteczniejszą izolację termiczną i chroni przed chłodem, a nawet przymrozkami. 

Tego rodzaju szklarnia foliowa przystosowana jest przede wszystkim do uprawy roślin gruntowych, co nie przeszkadza, by zainstalować w niej system automatycznego nawadniania roślin czy też ich podgrzewania. Dzięki temu z powodzeniem można w nich uprawiać warzywa, niektóre gatunki owoców oraz gruntowe kwiaty. 

Jedną z największych zalet tunelu foliowego jest jego mobilność i niewielki ciężar. W każdej chwili można przenieść go do innego miejsca ogrodu czy działki. Wadą tego rozwiązania jest natomiast słaba odporność na czynniki mechaniczne. Dlatego po zakończeniu sezonu najlepiej tunel złożyć lub przynajmniej zdjąć folię, która mogłaby przyczynić się do zniszczenia i jej i konstrukcji podczas naprawdę silnych wiatrów. Jednak doświadczeni ogrodnicy potrafią ominąć wszelkie tego rodzaju problemy i uprawiać rośliny nawet zimą. Za zakupem tunelu foliowego przemawia też jego cena. Może to być nawet kilkaset złotych, które jednak trzeba wydać mniej więcej raz na dwa lata, bo na tyle ocenia się wytrzymałość konstrukcji i folii. 

Wady i zalety szklarni ogrodowej

Szklarnia natomiast to trwała i pewna inwestycja na wiele lat. Wytrzyma nawet trudne warunki pogodowe a jej konstrukcja stalowo-drewniana oraz pokrycie doskonale chronią rośliny przez cały rok. Szklarnia ogrodowa to przestrzeń, w której łatwo utrzymać optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, dostosowując je do upodobań uprawianych roślin. Tak wyszukane warunki podnoszą jednak cenę obiektu, szklarnia może kosztować bowiem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na wyższy względem tunelu foliowego koszt wpływa choćby konieczność przygotowania fundamentów pod szklarnię, podmurówkę oraz zabezpieczenia konstrukcji przed nadmiarem wilgoci na zewnątrz i wewnątrz czy rdzą. Koszt obiektu zależy również od rodzaju materiału użytego do konstrukcji a przede wszystkim od okrycia oraz mechanizmu ogrzewania. 

Exit mobile version