Dobór odpowiedniego magazynu dla firmy powinien być zawsze podyktowany jej indywidualnymi potrzebami. Dzisiaj największym powodzeniem cieszy się wynajmowanie powierzchni magazynowej i to w jak najniższych cenach. Czy to jednak dobre rozwiązanie?
Co wpływa na opłaty za magazyn?
Koszty związane z wynajmem magazynu są zależne od wielu rożnych czynników. Wśród nich kluczowym jest lokalizacja magazynu, bliskość dużych miast, węzłów komunikacyjnych, samo województwo, w którym znajduje się obiekt. Przykładowo, jeżeli chodzi o magazyn, Warszawa jest znacznie droższa od w magazynów znajdujących się w mniejszych miejscowościach.
Także na cenę wpływa poziom zaawansowania magazynu pod względem stosowanych w nim technologii. Magazyny wysokiego składowania wyposażone w specjalistyczne systemy automatyki, magazyny stosujące oprogramowanie informatyczne do zarządzania, także te, które posiadają specjalistyczną konstrukcję w celu przechowania wymagających materiałów są dość drogie, ale często najbardziej opłacalne.
Najlepiej oszczędzać mądrze
Wybranie najtańszej oferty magazynu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim przedsiębiorca może wtedy narazić siebie na wyższe koszty. Tanie magazyny na ogół nie wyróżniają się korzystną lokalizacją, dodatkowo także nie spełniają one szczególnych warunków składowania, dlatego nie można przechowywać w nich towarów każdego rodzaju, na przykład delikatnych, szybko psujących się, niebezpiecznych.
Warto pamiętać o tym, że magazyn powinien być także bezpieczny – solidna konstrukcja hali, właściwy monitoring, systemy alarmowe to podstawa. Wtedy też znajdujący się w nim towar będzie chroniony przed zniszczeniem czy kradzieżą.
Również warto zastanowić się przed zawarciem długoterminowej umowy z magazynem. Chociaż im dłuższy czas wynajęcia powierzchni, tym cena jest niższa w przeliczeniu na jednostkę, na przykład miesiąc, to jednak też może się okazać, że po niedługim czasie będzie konieczne dokonanie relokacji towaru do innego magazynu czy zamknięciem biznesu. Wtedy klient naraża się na dodatkowe koszty związane z zerwaniem umowy.