Czym jest jet grouting? Kiedy warto wykorzystać taką technologię?

Jet grouting, zwany również wysokociśnieniową iniekcją strumieniową to działanie, którego głównym celem jest poprawa nośności gruntu. Na czym dokładnie polega? W jakich sytuacjach warto skorzystać z tego typu usługi? 

Co musisz wiedzieć na temat jet groutingu?

Metoda ta dotarła do Europy na początku lat siedemdziesiątych, a w Polsce pierwszy raz realizowano jet grouting na początku ostatniej dekady XX wieku. Wysokociśnieniowa iniekcja strumieniowa polega na niszczeniu naturalnej struktury gruntu za pomocą iniektu, którym najczęściej jest zaczyn cementowy. 

Iniekt wprowadza się pod ciśnieniem wyższym niż 20-80 MPa z wydatkiem 50–900 l/min. Dochodzi wówczas do mieszania i częściowej wymianie istniejącego podłoża z iniektem. W ten sposób powstają kolumny, ściany, płyty lub bloki iniekcyjne. Wytrzymałość na ściskanie uzyskanego gruntu może wynosić 1 MPa w gruntach organicznych, 5 MPa w glinach, 15 MPa w przypadku formowania kolumn w piaskach oraz ponad 20 MPa w ośrodku żwirowym. Ponadto wyróżnia się trzy systemy iniekcji, które zależą od ilości zastosowanych mediów oraz metody ich podawania: pojedynczy, podwójny oraz potrójny. Najczęściej jednak wykorzystuje się metodę pojedynczą, czyli strumień jednej cieczy – zaczynu cementowego. W przypadku metody podwójnej iniekt jest wsparty sprężonym powietrzem, a gdy mowa o metodzie potrójnej, to za niszczenie struktury gruntu odpowiedzialna jest woda wsparta strumieniem powietrza, a zaczyn podaje się w oddzielnym strumieniu.  

Jak przebiega wykonanie kolumn jet groutingiem?

Prawidłowo przeprowadzony jet grouting pozwala na uzyskanie gruntu o określonych parametrach. W tym celu – w zależności od zastanej sytuacji, najpierw wykonuje się przewierty przez istniejące fundamenty lub od razu przechodzi do wiercenia otworu w gruncie na zaprojektowaną głębokość. Działanie to przeprowadza się za pomocą przewodu iniekcyjnego, który może jednocześnie wiercić w podłożu i prowadzić iniekcję. W ten sposób formuje się kolumny iniekcyjne o średnicy od 0,4 m do ponad 3,0 m, w których następnie można osadzić zbrojenie. W niektórych przypadkach uzupełnia się iniekt – dzieje się tak w momencie, gdy dochodzi do sedymentacji cementogruntu. W trakcie całego procesu powstaje urobek, który wypływa na powierzchnię.

Kiedy stosuje się iniekcję wysokociśnieniową?

Wykorzystanie technologii tego typu pozwala na wzmacnianie podłoża gruntowego, jak i tworzeniu przesłon ograniczających napływ wody. Wzmacnianie to najczęściej stosuje się w ramach posadowienia budynków sąsiadujących z głębokim wykopem, a także w ramach przebudowy i naprawy istniejących budynków. Dotyczy to obiektów zabytkowych lub takich, które są w złym stanie technicznym. To jednak nie wszystko. Jet grouting, który wykonujemy w Mikropal, stosuje się również podczas:

Exit mobile version