Ocieplenie klimatu to fakt, który odczuwamy każdego lata. Na przestrzeni ostatnich 30 lat średnioroczna temperatura w Polsce wzrosła o ponad 10 stopni Celsjusza. Na własnej skórze odczuwamy upały w miesiącach letnich. Marzymy wtedy o ochłodzie w basenie. Mieszkańcy bloków w miastach mogą korzystać z basenów publicznych, ale panujący na nich tłok wielu zniechęca.
Komfortową sytuację mają właściciele ogrodów. W zależności od posiadanych środków mogą stać się posiadaczami mniejszych lub większych basenów ogrodowych, w których będą mogli się ochłodzić w upalne dni. W krótkim poradniku podpowiadamy, jaki basen ogrodowy najlepiej spełni potrzeby i oczekiwania.
Rodzaje basenów
Bogata oferta rynkowa sprawia, że każdy może skroić basen ogrodowy zgodnie z indywidualnymi możliwościami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć:
- przewidywany budżet,
- ilość miejsca do dyspozycji,
- czas na pielęgnację basenu.
Po ustaleniu tych kryteriów można przystąpić do przeglądania ofert rodzajów basenów i konkretnych ofert producentów, które mogą znacznie się różnić. Najczęściej oferowane baseny ogrodowe to:
- baseny dmuchane,
- baseny rozporowe,
- baseny stelażowe,
- baseny stałe.
Bez względu na rodzaj, każdy basen wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca, które powinno być oddalone od drzew (liście mogą go zanieczyszczać), płaskie i równe. Trzeba także pamiętać o możliwości podłączenia urządzeń do prądu.
Solidne baseny dmuchane znajdziesz w sklepie baseny-materace.pl.
Akcesoria do basenu ogrodowego
Tylko małe dmuchane baseny dla dzieci nie wymagają dodatkowych akcesoriów. Ich niewielka pojemność sprawia, że wodę można wymieniać codziennie. Zupełnie inaczej jest w przypadku basenów o dużej pojemności. Wymiana wody nie tylko będzie kosztowna, ale także pracochłonna. Znacznie tańszym i prostszym urządzeniem będzie zamontowanie kilku akcesoriów, które zapewnią czystą wodę bez konieczności jej wymiany. Niezbędnym minimum jest pompa filtrująca oraz skimmery oczyszczające powierzchnię wody.
W zależności od rodzaju i wielkości basenu ogrodowego dodatkowo mogą być potrzebne dyspensery dozujące chemię basenową, generator ozonu oraz odkurzacz basenowy. Wszystkie te akcesoria zapewniają komfort pływania w idealnie czystym basenie ogrodowym.
Pielęgnacja basenu
Duże baseny ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jej podstawą jest stała filtracja wody oraz usuwanie zanieczyszczeń stałych w postaci liści, drobnych gałązek. Można wykonać te czynności za pomocą odkurzacza basenowego lub specjalnych siatek.
Bardzo istotnym elementem pielęgnacji basenu ogrodowego jest jego dezynfekcja. Woda stojąca w basenie to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów, glonów negatywnie wpływających na zdrowie osób korzystających z basenu. Dezynfekcja powinna być prowadzona systematycznie. Do wyboru jest metoda:
- chlorowa – bardzo skuteczna, ale może powodować uczulenie,
- tlenowa – naturalna, bezpieczna, ze względu na mniejszą skuteczność może być stosowana tylko w basenach prywatnych.
Zalety i wady basenów przenośnych
Baseny przenośne to zdecydowanie najbardziej korzystny wybór pod względem finansowym. Mały basen dmuchany dla dzieci można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Większe baseny rozporowe lub stelażowe są droższe, ale znacznie tańsze od basenów ogrodowych stałych. Wymiary można dobrać w zależności od potrzeb.
Zalety basenów przenośnych:
- niskie koszty,
- łatwy sposób utrzymania czystości,
- niskie koszty eksploatacji.
Wady przenośnych basenów:
- krótki okres użytkowania (baseny dmuchane i rozporowe) – narażone na uszkodzenia mechaniczne,
- ograniczony rozmiar,
- konieczność rozmontowania po sezonie i ponownego zamontowania na początku kolejnego sezonu.
Zalety i wady basenów stałych
Baseny ogrodowe stałe są inwestycją znacznie droższą, ale też przewidzianą na długi okres czasu. W praktyce porównanie rocznych kosztów (eksploatacja, koszt basenu, ilość lat użytkowania) może okazać się korzystniejsze dla basenów stałych. Na pewno największą konkurencją dla basenów stałych będą baseny stelażowe, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością.
Zalety basenów stałych:
- powierzchnia umożliwiająca pływanie,
- długoletni czas użytkowania,
- możliwość nadania dowolnego kształtu.
Wady basenów stałych:
- wyższe koszty budowy,
- więcej prac budowlanych,
- więcej formalności.
Baseny stałe w świetle prawa budowlanego
W świetle aktualnie obowiązującego prawa budowlanego budowa basenu ogrodowego o powierzchni do 50 metrów kwadratowych nie wymaga pozwolenia na budowę, wystarczy tylko zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Basen ogrodowy o takiej powierzchni jest w zupełności wystarczający do celów rekreacyjnych. Większe baseny wymagają pozwolenia na budowę, są też znacznie droższe, ponieważ producenci traktują je jako zlecenia indywidualne.
Rodzaje basenów stałych
Baseny stałe budowane tradycyjną metodą, czyli murowane są opcją najdroższą. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że stały basen jest w zasięgu możliwości finansowych przeciętnego Kowalskiego. Kilka tysięcy złotych wystarczy, by wybudować basen ogrodowy na wiele lat. Do najpopularniejszych należą baseny budowane z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych:
- stalowe,
- poliestrowe,
- ISO – z bloczków styropianowych.
Zaletą tych basenów ogrodowych jest szybki czas ich montażu oraz niższa cena.
Basen w ogrodzie zapewnia komfort wypoczynku w okresie upałów. Nie ma znaczenia jego wielkość, wystarczy kilkadziesiąt minut spędzonych w wodzie, by zregenerować organizm.