Czym się różni pianka poliuretanowa otwartokomórkowa od zamkniętokomórkowej? 

materiały izolacyjne pianka

Natryskowa pianka poliuretanowa jest materiałem termoizolacyjnym stosowanym zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Występuje w dwóch odmianach – otwartokomórkowej oraz zamkniętokomórkowej. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Piana otwartokomórkowa

Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa Purios przeznaczona jest w głównej mierze do zastosowań wewnętrznych, ponieważ nie jest wówczas bezpośrednio narażona na obecność promieniowania UV oraz wody opadowej i roztopowej. Struktura piany otwartokomórkowej przypomina gąbkę składającą się z otwartych pęcherzyków, stąd zresztą nazwa tego materiału. I chociaż pianka otwartokomórkowa dość dobrze radzi sobie z nadmiarową wilgocią – w końcu jest to materiał paroprzepuszczalny – tak lepiej nie narażać jej na obecność wody.

Oczywiście zaschnięta piana nie jest równie elastyczna, jak gąbka. Trudno jednak nazwać ją materiałem całkowicie sztywnym, który kruszy się pod wpływem nacisku czy niewielkich odkształceń ocieplanej powierzchni. Tak nie jest – dobrej jakości piana otwartokomórkowa, na przykład marki Purios, będzie „pracować” razem z konstrukcją, na której się znajduje. Poza tym można ją aplikować bezpośrednio na membranę lub deskowanie.

Lambda piany otwartokomórkowej wynosi, w zależności od jej rodzaju, od 0,033 do 0,039 W/(m·K). Jest to bardzo lekki materiał – gęstość pozorna metra sześciennego pianki wynosi maksymalnie 14 kg/m3. Jeżeli dodamy do tego wysoki współczynnik tłumienia hałasu, pianka poliuretanowa otwartokomórkowa sprawdzi się jako świetny materiał termoizolacyjny do poddaszy, sufitów, ścian działowych oraz zewnętrznych ścian szkieletowych.

Piana zamkniętokomórkowa

Zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa również może być stosowana we wnętrzach, jednak o wiele częściej izoluje się nią powierzchnie zewnętrzne. A także te miejsca, w których istnieje ryzyko wystąpienia intensywnej korozji – biologicznej, chemicznej lub fizycznej. Dzieje się tak, ponieważ piana zamkniętokomórkowa jest bardzo odporna na obecność wody czy działanie promieniowania UV, poza tym nie kruszy się nawet pod znacznymi obciążeniami. Dzięki tym właściwościom pianę zamkniętokomórkową można używać nie tylko tam, gdzie otwartokomórkową, lecz także w takich miejscach, jak:

Płaskie dachy – wysokiej jakości piana PUR, na przykład marki Purios, sprawdzi się zarówno w przypadku standardowych stropodachów, jak i dachów odwróconych.

Wszelkiego rodzaju fundamenty. Piana zamkniętokomórkowa może pełnić funkcję ocieplenia zarówno stóp czy ławy, jak i płyty fundamentowej. Jeżeli zostanie zaaplikowana zgodnie z zachowaniem wszystkich koniecznych procedur, bez większych problemów poradzi sobie z wodami opadowymi, szkodliwymi mikroorganizmami czy wielotonowymi obciążeniami, spowodowanymi, chociażby obecnością żelbetowej płyty fundamentowej.

Instalacje wodociągowe, silosy czy obiekty przemysłowe. Po nałożeniu niewielkiej warstwy zabezpieczającej piana zamkniętokomórkowa nie niszczeje pod wpływem zmiennych temperatur, wilgoci czy promieniowania UV i może zachować swoją strukturę nawet przez 30 lat.

Nie należy zapominać o imponujących właściwościach termoizolacyjnych tego materiału. Owszem, jest on zdecydowanie cięższy, niż odmiana otwartokomórkowa. Jego gęstość pozorna może wynosić nawet 60 kg/m3. Jednak bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła (0,020 do 0,024 W/(m·K)) w pełni rekompensuje tę niedogodność.

Doskonałej jakości pianka poliuretanowa dostępna jest na stronie purios.com.

Exit mobile version