Czyszczenie elektronarzędzi – 6 prostych zasad

jak-dbac-o-elektronarzedzia

Warunkom, w których używamy elektronarzędzi, daleko do czystości i sterylności. Zabrudzenia generowane przez pracę z ich użyciem mogą niestety negatywnie wpływać na wydajność, a nawet żywotność elektronarzędzi. Dowiedz się, jak czyścić swoje narzędzia elektryczne, by przez dłuższy czas cieszyć się ich pomocą przy wszelkiego rodzaju majsterkowaniu.

1. Pozbądź się drobnego pyłu

Takie narzędzia jak szlifierki, wiertarki czy wyrzynarki generują duże ilości pyłu, którego drobiny są znacznie mniejsze niż choćby wszędobylski kurz. W związku z tym istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że przedostanie się on do wnętrza narzędzia, uszkadzając w ten sposób jego podzespoły. W celu usunięcia pyłu używaj szczoteczki z gęstym, ale miękkim włosiem. Skutecznie zbierze ona drobinki pyłu bez ryzyka uszkodzenia poszczególnych części narzędzia.

2. Używaj sprężonego powietrza

We wszystkich narzędziach znajdują się niestety miejsca, które są trudnodostępne dla jakichkolwiek szczoteczek lub innych elementów, którymi można usunąć zabrudzenia. Wówczas pomocne okazuje się sprężone powietrze. Powietrze pod wysokim ciśnieniem dostanie się w każdą szczelinę, z której skutecznie wydmucha drobiny.

Bardzo ważną kwestią podczas czyszczenia narzędzi sprężonym powietrzem jest zdjęcie z elektronarzędzia jego obudowy. Jeśli tego nie zrobisz, powietrze pod ciśnieniem wdmucha pył do środka, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Zanim założysz obudowę z powrotem, sprawdź, czy na podzespołach na ma żadnych śladów wilgoci. Uruchomienie narzędzia z mokrymi podzespołami może wywołać spięcie i uszkodzić urządzenie.

3. Wybierz funkcjonalne urządzenie

Na rynku dostępne są elektronarzędzia, które współpracują z odkurzaczami odsysającymi pył podczas pracy. Funkcja ta jest stosowana przede wszystkim w narzędziach, które są wykorzystywane w warunkach bardzo dużego zapylenia. Solidnych narzędzi szukaj w sklepie Emast – https://emast.pl/elektronarzedzia.

4. Usuwaj kurz

Drobiny kurzu są znacznie większe niż cząstki pyłu, dlatego nie powinny mieć destrukcyjnego wpływu na podzespoły elektronarzędzi. Mimo tego musisz pamiętać, by usuwać je systematycznie, ponieważ ich  nadmiar może przyczynić się zmniejszenia wydajności urządzenia.

Gdzie szukać kurzu? Drobiny gromadzą się nie tylko w szczelinach obudowy, ale również w podzespołach odpowiedzialnych za wentylację. Stamtąd również należy usuwać je suchą szmatką wykonaną np. z bawełny lub mikrofibry.

Drobiny kurzu znajdują się wszędzie. W piwnicach czy garażach, gdzie zwykle przechowujemy narzędzia, jest ich jeszcze więcej niż w domowych schowkach. Dlatego elektronarzędzia trzymaj zawsze w zamykanych, plastikowych opakowaniach, które zwykle są dołączane w sprzedaży. Zabezpieczone w ten sposób narzędzia znajdziesz między innymi w sklepie https://emast.pl/narzedzia.

5. Od razu usuwaj trudne zabrudzenia

W czasie pracy Twoje elektronarzędzie może zostać zabrudzone nieco trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, np. smarem, olejem lub żywicą. Sklepy z narzędziami oferują specjalistyczne preparaty do usuwania tego typu zabrudzeń. Jeśli jednak nie masz takiego środka pod ręką, w zupełności dobrze egzamin zdadzą również rozcieńczalniki, nafta lub spirytus.

6. Pamiętaj o systematyce

Czyść swoje urządzenia każdorazowo po ich użytkowaniu. Nie pozwól, by zanieczyszczenia zalegały na jego obudowie oraz w wewnętrznych podzespołach. Jeśli nie używasz ich regularnie, pył może zalegać na nich nawet przez wiele miesięcy.

Exit mobile version