Dlaczego odpowiednie warunki zabudowy pompy ciepła są tak ważne?

heat pump air - water for heating a residential home

Pompa ciepła jest sposobem na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Służy głównie do podgrzewania wody użytkowej. Pobiera ciepło z gruntu, powietrza albo zbiornika wodnego znajdującego się blisko nieruchomości. Gdzie można zamontować pompę ciepła? Jak ją prawidłowo zabudować, by nie powodowała nadmiernego hałasu?

Czy można zabudować pompę ciepła?

Pompa ciepła jest jedynie alternatywą dla innych instalacji ogrzewania, może też pracować jako uzupełniające źródło ciepła. Jeśli chcesz zainwestować w taki system, zwróć uwagę, czy na twoim terenie/w domu możesz zamontować jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Czasem konieczna jest duża i kosztowna przebudowa budynku, która zmniejszałaby opłacalność instalacji.

Urządzenie musi być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta pompy ciepła. W innym wypadku będzie ona pracować bardzo głośno. Zabudowa pompy ciepła powinna zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie chronić przed wiatrem. Urządzenie montuje się nad ziemią, by uniknąć osadzania się i zamarzania skropliny. Lód gromadzący się na parowniku mógłby bowiem prowadzić do uszkodzenia i zatrzymania pracy pompy ciepła.

Prawidłowo zamontowana jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna być prawie niesłyszalna w budynku. Jeśli pracuje ona głośno, może to wskazywać na nieszczelną zabudowę. Montaż pompy ciepła zawsze powinien być przeprowadzany przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.

Jak zabudować pompę ciepła?

Pompa (jednostka zewnętrzna) najczęściej montowana jest przy ścianie zewnętrznej. Pozwala to na łatwe połączenie jej z instalacją dolnego źródła. Urządzenie nie może jednak stać tuż obok ściany. Minimalna odległość od frontu pompy ciepła wynosi od 30 cm do nawet 1,5 m. Zapewnia to odpowiedni przepływ powietrza i zapobiega nadmiernym wibracjom urządzenia.

Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła obudowuje się specjalnym stelażem, wykonanym z metalu zabezpieczonego powłoką ochronną. Taka konstrukcja jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Elementy wewnętrzne można umieścić w mniej trwałych obudowach, ponieważ nie są narażone na wpływ tak trudnych warunków. Zabudowa urządzeń powinna wyglądać następująco:

Obudowa chroni pompę przed wiatrem przeciwnym do kierunku wyrzutu powietrza, śniegiem, deszczem i zanieczyszczeniami, odpowiednio dobrana stanowi też barierę dźwiękochłonną.

W jakiej odległości od sąsiada można montować pompę?

Pompa ciepła zamontowana zbyt blisko budynku należącego do sąsiada może być dla niego uciążliwa. Urządzenie generuje bowiem jednostajny dźwięk odbierany jako hałas. Przepisy wskazują, że minimalna odległość od pompy ciepła do krawędzi działki powinna wynosić 3 m. W rzeczywistości jednak dystans ten może być niewystarczający. Wymaga się zachowania odległości co najmniej 6 m. Wówczas można uniknąć nieporozumień ze strony mieszkańców okolicznych działek w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu.

Niskim poziomem natężenia dźwięku cechują się zwłaszcza modele typu split. W ich przypadku sprężarkę otacza się specjalną zabudową, dzięki czemu instalacja nie jest uciążliwa dla sąsiadów ani dla domowników. Jeśli zabudowa zostanie wykonana prawidłowo, wystarczy umieścić urządzenie w odstępie 3 m od okolicznych działek.

W jakiej odległości od budynku powinno się ustawić pompę?

Odległość od pompy ciepła do ściany budynku nie może być mniejsza niż 30 cm. Producenci często zalecają jednak odsunięcie urządzenia jeszcze dalej, nawet na 1,5 m.

Przy montażu pompy ciepła warto jednak skupić się na sposobie działania urządzenia. Modele powietrzne typu split powinny być bowiem umieszczone jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Czynnik chłodniczy znajdujący się w urządzeniu może bowiem krążyć w instalacji o maksymalnej długości 6m. Jeśli pompa ciepła powietrze-woda zostanie umieszczona daleko od jednostki wewnętrznej, konieczne będzie uzupełnienie czynnika. Producenci zwykle wskazują także maksymalną długość instalacji. Jeśli chodzi o odległość od gruntu, powinna ona wynosić co najmniej 40 cm. Wówczas w okresie zimowym możliwe jest zabezpieczenie urządzenia przed śniegiem, który mógłby zablokować wentylatory. Ciekawym wyborem jest też umieszczenie żwiru pod jednostką, który zapewnia przesiąkanie topniejącego lodu z parownika pompy ciepła i ogranicza przenoszenie drgań. Mniejsze modele, o niskiej mocy, da się także zamontować na ścianie, jednak jest to mało popularna praktyka.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Eko2020 – eksperta od systemów grzewczych w Warszawie.

Exit mobile version