Do czego służą kable elektroenergetyczne i jakie wybrać?

kable elektroenergetyczne

Kable elektroenergetyczne znajdują zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Ich budowa jest zależna m.in. od konstrukcji instalacji elektrycznej czy warunków, jakim mają sprostać. Przed zakupem kabli zawsze należy zrobić gruntowny research — poszczególne kable elektroenergetyczne będą służyć do zupełnie różnych celów. Jakie z nich warto wybrać?

Rodzaje kabli elektroenergetycznych

Podstawowy podział kabli energetycznych obejmuje m.in. kable typu NN, czyli przewody niskiego napięcia do zastosowania w sieci, gdzie napięcie nie przekracza 1 kV. Dalej wymienia się kable energetyczne SN, czyli średniego napięcia — tam wartość nie może przekroczyć 35 kV. Kable wysokiego napięcia (WN) mogą zostać zastosowane w instalacjach do 150 kV, a najmocniejsze z nich, czyli EWN w sieciach do 420 kV. To jednak standardowy podział, bo kabli elektroenergetycznych na rynku jest znacznie więcej.

Warto wiedzieć, że kable elektroenergetyczne dzielimy również na ziemne i napowietrzne. W przypadku tych pierwszych chodzi o kable stosowane w instalacjach podziemnych. Takie kable muszą być chronione odpowiednią powłoką zewnętrzną, a także właściwie izolowane. Przyjmuje się, że kable ziemne muszą być odporne na działanie wody i móc pracować w temperaturze dochodzącej do nawet -30 stopni Celsjusza.

W przypadku miejsc, gdzie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia pożaru (np. budynki publiczne), stosuje się kable ziemne bezhalogenowe, które montuje się pod warstwą tynku, w posadzkach czy murowanych oraz betonowych ścianach. Kable napowietrzne służą natomiast do zasilania miast, domów i nie tylko. Stosuje się je przede wszystkim w liniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://sklep.elus.pl/kable-elektroenergetyczne-nn-al-yakxs-yaky,2,411186

Jak czytać oznaczenia na kablach?

Do odróżnienia poszczególnych rodzajów kabli elektroenergetycznych stosuje się specjalne oznaczenia. Dzięki temu od razu wiadomo, z jakiego tworzywa kabel został wyprodukowany, a także jakiego typu izolację posiada. Wyróżniamy tutaj przede wszystkim:

Oprócz oznaczeń literowych stosuje się również oznaczenia cyfrowe. W tym wypadku pierwsza część dotyczy liczby żył, a druga ich przekroju. Przykładowo kabel ziemny YAKXS 4 × 35 oznacza, że ma on 4 żyły o przekroju 35 mm2. Ceny kabli elektromagnetycznych różnią się w zależności od rodzaju, zastosowanych materiałów i dodatków w postaci, chociażby ulepszonej izolacji. Ceny wahają się od kilku złotych do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Exit mobile version