Warto wiedzieć, że to urządzenia, które służą do wytworzenia różnicy ciśnień między wlotem a wylotem umożliwiając transport cieczy, a także osadów. Tyle z teorii. W praktyce to sprzęt, który ma zastosowanie w wielu branżach np. w przemyśle spożywczym, chemicznym czy stoczniowym. Co warto o nich wiedzieć?
Pompy mają szerokie zastosowanie, nawet w tak newralgicznej dziedzinie, jaką jest przemysł spożywczy. Ponadto urządzenia te wykorzystuje się do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także całych budynków i kompleksów biurowych. Specjalistyczne sprzęty biorą udział w produkcji masy bitumicznej, która wykorzystywana jest przy budowie dróg i autostrad. Ponadto liczne laboratoria i ośrodki naukowe używają tych narzędzi do różnych badań i testów. Pompy są wspólnym mianownikiem, który łączy tak różne czynności, jak nalewanie keczupu, ogrzewanie przestrzeni i budowę dróg. Sprawdźmy co ciekawego, wiemy na ich temat.
Różne branże, różne wyzwania – przemysł spożywczy
Bezpieczeństwo w produkcji żywności jest najważniejszym elementem, od którego zależeć może nawet czyjeś życie. Dotyczy to pracowników fabryk, ale przede wszystkim konsumentów. Restrykcje dotyczące produkcji spożywczej, opakowań i urządzeń biorących udział w procesie, wydaje na terenie Unii, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Instytucja ta określa jakie normy musi spełniać produkt na każdym etapie powstawania.
Surowe wytyczne dotyczące żywności sprawiają, że wykorzystuje się specjalnie skonstruowane pompy spożywcze. Mechanizm działania pozostaje niezmienny, ale różnią się materiały wykorzystywane do produkcji tych urządzeń. Muszą to być wysokiej jakości tworzywa, które nie będą wpływały na jakość produktu końcowego. Części muszą mieć neutralną kwasowość, aby nie ingerowały we właściwości towaru. Więcej informacji o systemach pompowych znaleźć można na https://www.pompy-polska.pl/.
Zadania dla twardzieli – pompy przemysłowe
Wymagania dotyczące wysokiej jakości pomp nie są tylko domeną branży spożywczej. Prosta konstrukcja pompy procesowej idealnie sprawdzi się w pracy z różnymi cieczami. Oznacza to, że budowa takiego urządzenia musi być wykonana z tworzyw dostosowanych do różnego rodzaju płynów. Z innymi substancjami spotkamy się w przemyśle chemicznym, papierniczym, wodościekowym czy farmaceutycznym. Pomiędzy sprzętem a płynem nie powinna zachodzić żadna rekcja.
Do ciężkich zadań w przemyśle chemicznym wykorzystuje się pompy odśrodkowe tworzywowe. Zwykle są bardzo wytrzymałe i świetnie nadają się do pracy z cieczami o niskiej lepkości. Najczęściej sprawdzają się we współpracy z kwasami, ściekami agresywnymi, wodą morską czy zasadami. Cechą charakterystyczną jest także łatwa konserwacja. To zdecydowanie ułatwia naprawy czy wymiany, ograniczając uciążliwe przestoje. Niektóre części do pomp mają określoną żywotność. Po okresie przydatności warto wezwać serwis pomp, który zaopiekuje się sprzętem. Więcej informacji o częściach znaleźć można na https://www.pompy-polska.pl/czesci-do-pomp-serwis.
Zasada działania pompy jest identyczna dla wszystkich branż, w których się je stosuje. Różnią się za to materiałami wykorzystanymi do ich produkcji. Inne tworzywa wykorzystuje się w branży spożywczej, a inne w petrochemicznej. Urządzenie ma transportować ciecze bez ingerencji w produkt końcowy. Dlatego nasz ulubiony keczup czy majonez zawsze smakują tak samo dobrze.
Dziękuję bardzo autoru AM za taki świetny post. Dowiedziałem bardzo dużo nowego o pompach. Wiem teraz gdzie i jak oni są wykorzystywani. Chciałem by jeszcze dowiedzieć o firmach produkujących pompy, żeby znać jaką kupić.