Dobieranie dywanu do wnętrza

dobieranie dywanu do wnętrza

dobór dywanu do aranżacji

Dywan to ciekawy dodatek do pokoju. W zasadzie nie wychodzi z użycia, choć niektóre style go nie uwzględniają. Przeżywają drugą młodość dzięki bogatemu asortymentowi. Są praktyczne i dają ciekawy efekt wizualny. Dobieranie dywanu do wnętrza lepiej pozostawić na moment, kiedy wszystkie inne elementy wyposażenia pokoju są już na miejscu.

Dobieranie dywan – dylemat właścicieli

Dywany towarzyszyły człowiekowi od czasów starożytnych, od III wieku p.n.e. Pełniły funkcję użytkową, dekoracyjną i uwieczniały ważne wydarzenia. Dla ludów koczowniczych były centrum życia rodzinnego, dla możnowładców symbolem luksusu i przepychu. Obie funkcje dywanu pozostały do czasów współczesnych. Dobieranie dywanu do wnętrza pozostaje i dziś dylematem wielu użytkowników.

Nie tylko dodatek

Dywan to coś więcej niż dodatek- ma spory wpływ na wygląd pokoju i przytulną aranżację. Dywany chronią podłogi przed zanieczyszczeniami i tłumią hałasy. Dzięki dywanom nasi sąsiedzi z dolnych pięter mniej odczuwają hałas i drgania. Wpływają na wygląd naszych wnętrz, ponieważ wprowadzają miłą atmosferę – pomieszczenie staje się przytulne i cieplejsze, co jest odczuwalne zwłaszcza zimą. Powinny być zatem umiejętnie dobrane do wnętrza, w którym będą rozłożone.

Zasady wyboru dywanu

Na rynku dostępne są różnorodne dywany. Duży wybór sprawia, że sporo osób jest zdezorientowanych i nie wie, jaki dywan wybrać. Podoba się im kilka wzorów, co znacznie utrudnia podjęcie decyzji. Kiedy zawodzi pierwszy zachwyt, trzeba się kierować innym zasadami.

Wybór koloru dywanu

Dobieranie dywanu pod względem koloru odbywa się według ogólnie znanej w aranżacji wnętrz reguły – jasne dywany są idealne do mniejszych pomieszczeń, a ciemne znakomicie uzupełnią duży pokój. Jasne dywany powiększają optycznie wnętrze, ciemne sprawiają, że pokój wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości. Na ciemnej podłodze lepiej będzie się prezentował dywan jasny. Analogicznie, na jasnej podłodze elegancko wygląda ciemny dywan. Dobrym pomysłem jest wybranie koloru dywanu o kilka tonów jaśniejszego lub ciemniejszego od koloru ścian. Jeżeli dywan ma stanowić centrum aranżacji możemy postawić na kontrastowe zestawienia. Wybieramy kolory, które na kole barw znajdują się po przeciwnej stronie koloru ścian w pokoju. W miejscach intensywnie uczęszczanych i narażonych na zabrudzenia poleca się unikanie dywanów w bardzo jasnych odcieniach. Biały dywan nie sprawdzi się w przedpokoju ani w salonie, jeżeli w domu są dzieci i zwierzęta.

Dopasowanie dywanu do koloru mebli

Aranżacja pomieszczenia musi być spójna i dokładnie przemyślana. Wszystkie elementy muszą idealnie współgrać. Najwięcej problemów sprawia dobranie dodatków do koloru mebli. Jasne meble dobrze komponują się z większością kolorów. Dobranie dywanu zależy wtedy od innych czynników, np.: obecności dzieci. Sprawa komplikuje się przy meblach ciemnych. Jeżeli są to meble ciężkie w stylu klasycznym lub kolonialnym, to można postawić orientalny dywan stylizowany na dywan perski. Jeżeli meble są w stylu nowoczesnym najlepsze będą jasne dywany, np.: kremowe, jasnoszare, pastelowe.

Wielkość dywanu

Oglądając dywany w sklepie, zastanawiamy się, jakiej wielkości powinien być dywan? Jeżeli chcemy wyeksponować podłogę, to możemy zdecydować się na dywan mniejszy. Jeżeli układamy dywan pod łóżkiem w sypialni, to powinien on wystawać poza jego obręb. W jadalni nie rozkładamy dywanu tylko pod stołem – musi obejmować także obszar poza obrębem krzeseł. Prostokątny dywan sprawia, że optycznie pomieszczenie wydaje się dłuższe. Okrągły lub owalny dobrze się prezentuje w wnętrzach na planie kwadratu oraz pod stolikiem kawowym.

Dobieranie dywanu jest sprawą indywidualną. Ma on służyć domownikom przez wiele lat i odpowiadać ich potrzebom. Kupno nowego dywanu to bez wątpienia tańszy sposób na odświeżenie wnętrza niż położenie nowych paneli i wymiana mebli. Czasami wystarczy wymienić dywan, a wnętrze zyskuje nowe życie i zupełnie odmienny charakter.

Exit mobile version