Planując remont łazienki, kuchni, podłogi w przedpokoju lub na tarasie zwykle skupiamy się na doborze płytek ceramicznych. Nie można jednak zapominać o tym, że równie ważnym elementem nowej glazury, wpływającym zarówno na jej jakość, jak i estetykę jest niepozorna fuga. Jaki kolor wybrać, by harmonijnie współgrał z płytkami, a okładzina długi czas cieszyła oko ładnym wyglądem?
Bogata paleta kolorystyczna fug dostępna na rynku pozwala popuścić wodze fantazji i dobrać fugę w kolorze, jaki najbardziej nam odpowiada. Podejmując decyzję warto kierować się efektem końcowym, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli koncepcja zakłada nieco odważniejszą aranżację, ciekawy efekt uzyskamy stosując fugę w kolorze kontrastującym z barwą płytek. W myśl tej zasady, z kontrastującą barwą fugi świetnie będą się prezentować płytki w nasyconych kolorach, jak również utrzymane w klasycznej bieli lub czerni. Jeżeli preferujemy wnętrza spokojniejsze, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych fug i wybór spośród najbardziej popularnych kolorów – beżu i popieli, np. piaskowe płytki warto spoinować fugą nieco jaśniejszą, która nie zaburzy harmonii wystroju wnętrza. Płytki wzorzyste, z fakturą czy kamienne o naturalnej strukturze, najlepiej spoinować fugą w kolorze neutralnym, który usunie się w cień płytkom pozostawiając pierwszoplanową rolę do odegrania.
Płytki jednolite natomiast będą się pięknie prezentowały w towarzystwie fugi o zdecydowanej barwie. Na rynku dostępne są również zaprawy do spoinowania z brokatem, dzięki któremu fuga stanowi nie tylko praktyczny element scalający glazurę, ale dekoracyjny akcent, który przyciąga wzrok i podkreśla walory estetyczne okładziny ściennej lub podłogowej. Poza tym, fugi z połyskującym wykończeniem doskonale się sprawdzają w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ odbijając światło optycznie powiększają przestrzeń. Podobny efekt uzyskamy stosując fugi o kilka tonów jaśniejsze lub ciemniejsze od płytek. Taki zabieg również sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne niż w rzeczywistości.
Szerokość fugi również ma znaczenie i powinna być proporcjonalna do wielkości płytek ceramicznych. O ile płytki o większym formacie będą dobrze wyglądały zarówno z węższą, jak i szerszą fugą, o tyle w przypadku małych płytek szeroka fuga może sprawiać wrażenie ciężkości. Wyjątek stanowią płytki mozaikowe, które w połączeniu z szerszą fugą są bardziej wyeksponowane i bardzo dobrze się prezentują. Szerszą fugę można również wybrać decydując się na okładzinę z płytek o nieregularnych krawędziach. Fuga wyrówna wówczas ich kształt. Na koniec warto jeszcze pamiętać, że okładzinę znajdującą się na zewnątrz budynków należy spoinować specjalnymi fugami o podwyższonej odporności na niskie temperatury. Dzięki odpowiedniej technologii spoinowanie nie popęka, nie wykruszy się czy nie wymyje, co ma znaczenie z punktu widzenia zarówno praktycznego, jak i wizualnego.
Nikogo już nie trzeba przekonywać, że nie warto traktować fugi po macoszemu. Zaprawy do spoinowania stanowią bowiem integralny element okładziny ceramicznej o znaczeniu nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim użytkowym. Odpowiedni rodzaj fugi, właściwa szerokość i kolor podkreślający walory estetyczne płytek sprawią, że okładzina zachowa swoje właściwości przez długie lata i nie straszne jej będą wilgoć, wahania temperatury, ani zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz.
źródło zdjęć: regiodom.pl, dobrzemieszkaj.pl, kwadroceramika.com, porady.czterykaty.pl, ilovescandi.blogspot.com, lakris.pl, iglowa.pl, kaflowicza.pl, rawdecor.pl, inspiracjewmoimmieszkaniu.blogspot.com