Docieplenie domu – styropian czy wełna mineralna?

Przy dociepleniu domu jednorodzinnego należy podjąć decyzję o tym, jaki materiał należy wykorzystać. Do dyspozycji są zasadniczo dwa – to styropian oraz wełna mineralna. Mogą być one stosowane zarówno w budynkach nowo wznoszonych, jak i w tych już istniejących i poddawanych termomodernizacji. Na jaki materiał warto się zdecydować?

Oczywiście, można skonsultować się z ekipą, która będzie wykonywała prace – jej specjaliści często mogą doradzić najlepszy rodzaj materiału i dodatkowo markę, ale wtedy, gdy prace planuje się prowadzić samodzielnie lub też chcesz mieć pewność, że wybór będzie najlepszy, warto poznać zalety i wady styropianu i wełny mineralnej.

 Najważniejsze właściwości styropianu 

To materiał, który jest lekki, mało nasiąkliwy, dlatego też nawet w przypadku krótkiego zawilgocenia nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych – ma niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej. Dodatkowo docieplenia budynków wykonane ze styropianu są trwałe, ponieważ jest on wytrzymały na rozerwanie, ale też jest on wrażliwy na wysokie temperatury oraz na ogień.

Płyty styropianowe przeznaczone na docieplenia są oferowane w różnych wariantach współczynnika przewodzenia ciepła λ, co wpływa również na ich cenę. Niemniej jednak jest to niedrogi materiał w porównaniu z wełną mineralną.

 Najważniejsze właściwości wełny mineralnej 

Z kolei ocieplenie budynków wykonane z wełny mineralnej jest przede wszystkim wysoką odpornością na wysokie temperatury, ponieważ wełna mineralna wytwarzana jest ze skał – bezpieczeństwo jest najważniejszą jej zaletą. Jest to materiał o wysokim współczynniku przepuszczalności pary wodnej, jednocześnie również stosowane w nich hydrofobizatory zmniejszają ryzyko podciągania wody i nadmiernego wchłaniania pary wodnej z otoczenia.

Jedną z wad wełny mineralnej jest z kolei jej duży ciężar, mała sztywność oraz mniejsza wytrzymałość, w szczególności na rozciąganie, chociaż atrakcyjnym wyborem jest lżejsza i elastyczniejsza wełna lamelowa. Również są one droższym wyborem.

W Polsce większość termoizolacji wykonuje się z użyciem styropianu – to nawet do 90% inwestycji tego rodzaju.

Exit mobile version