Dom z płaskim dachem

Budowa domu począwszy od postawienia fundamentów, aż po dach wymaga ogromnej wiedzy budowlanej, architektonicznej precyzji i sporego zaangażowania finansowego. Przy wyborze dachu warto rozważyć wszystkie za i przeciw danego projektu. Szczegółowa analiza potrzeb inwestorów, uwzględnienie trybu życia mieszkańców domu, dostosowanie konstrukcji do panujących przepisów prawa budowlanego pozwolą właścicielowi uniknąć przeróbek, remontów i przez wiele lat cieszyć się solidnym, funkcjonalnym i estetycznym dachem.

Dach jest przysłowiową „kropką nad i” w nowo wybudowanym domu. Jako jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych stanowi o estetyce i funkcjonalności budynku, jego kształt nie powinien być zatem przypadkowy. O tym, jak ma wyglądać warto pomyśleć na etapie projektowania domu, a nawet w momencie planowania zakupu działki, bo jak się okazuje, wybór dachu nie zawsze może być wyrazem gustu inwestora. Jego kształt często podyktowany jest w tzw. planie zagospodarowania przestrzennego.

Wyróżniamy wiele rodzajów dachów. Jednymi z najbardziej popularnych są  dachy płaskie Jak każdy inny rodzaj dachu, dachy płaskie mają swoje wady i zalety. Warto je poznać zanim wybierzemy projekt wymarzonego domu.

 Dach, a przepisy 

Dach wieńczący budynek powinien być zgodny z wymogami uwzględnianymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (taki plan można otrzymać w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta). Oznacza to, że jego typ i kształt powinien wpisywać się w charakterystykę lokalnej zabudowy oraz odpowiadać wielkości działki budowlanej.

 Dach płaski – wady i zalety 

Pudełkowe domy z płaskimi dachami budowane w czasach PRLu stanowią ucieleśnienie ówczesnego modernistycznego budownictwa mieszkaniowego. Takie same domy budowane współcześnie jawią się jako synonim nowoczesnej, stylowej architektury. Różnica między dachami z przeszłości, a tymi, z którymi dziś mamy do czynienia polega na jakości użytych materiałów i technologii. Obecnie stosowane technologie czynią dachy płaskie solidnymi i bardziej odpornymi na nieszczelności i związane z tym przecieki. Nie oznacza to jednak, że raz położonego dachu nie trzeba poddawać przeglądom. Połacie najczęściej wykonuje się z papy bitumicznej lub płyty falistej, które warto poddawać systematycznie fachowym przeglądom. W kontekście zmieniających się warunków atmosferycznych ważne jest precyzyjne wykonanie izolacji odpornej na wahania temperatur, a także właściwe wykonanie spadku połaci (od 2° do 12°- 15°) tak, by nie było problemu z zaleganiem wody opadowej. Decydując się na tego typu dach należy również pamiętać o kosztach związanych z usuwaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń – liści, gałęzi czy śniegu. Przeciwwagę dla wad jakimi obarczone są płaskie dachy, stanowią liczne zalety. Istotnym atutem płaskiego dachu jest fakt, iż pomieszczenia w domu mają równą wysokość, a więc ich przestrzeń można łatwo i funkcjonalnie zagospodarować. Również sam dach jest bardziej dostępny w porównaniu z konstrukcją spadową. Można na nim urządzić ogród lub taras. Inwestycja w tzw. zielony dach wiąże się zwykle z większymi kosztami, jednak walory roślinności na dachu oraz możliwość relaksu wśród zieleni są nie do przecenienia zwłaszcza w sytuacji, gdy dom stoi na niewielkiej działce. Urządzenie ogrodu na dachu ma jeszcze jedną ważną zaletę. Roślinność sprzyja termoregulacji budynku, zapobiegając jego wyziębieniu zimą i przegrzaniu latem co oznacza lepszy bilans energetyczny czyli mniejsze koszty utrzymania budynku.

źródło zdjęć: projektyzwizja.pl, tanieprojektydomow.com.pl, pracowniaprojektowa.info, orzeszkowepole.blogspot.com, z500.pl, tanieprojektydomow.com.pl, domyzglowa.pl

Exit mobile version