Budowa własnego domu to marzenie wielu ludzi. Decydując się na jego realizację, najpierw musimy zadbać o posiadanie własnej działki. Następnym krokiem jest wybór projektu oraz materiałów, z których wybudujemy nasz dom. Spora część inwestorów decyduje się na wzniesienie konstrukcji z drewna. Nic dziwnego – domy drewniane wyróżniają się dużą estetyką, solidnością i trwałością. Na tym etapie pojawia się pytanie: dom z szkieletowy czy bali? Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety i wady. W poniższym artykule postaramy się nieco przybliżyć zalety obydwóch technologii.
Dom z bali – sposób budowy
Do niedawna domy z bali zdobiły głównie rejony podgórskie. Dzisiaj możemy je spotkać w każdym zakątku Polski. Do wzniesienia domu z bali wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub jodłowe, gdyż takie charakteryzuje się najlepszymi parametrami wytrzymałościowymi.
Jak przebiega budowa domu z bali? Pierwszym etapem jest wykonanie fundamentów. Element ten powinien zostać wykonany ze szczególną starannością. Powierzchnia fundamentu powinna być gładka i wolna od wybrzuszeń. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniej izolacji. W dalszej kolejności można przejść do kładzenia bali. Pierwsza warstwa to tzw. „podwalina”. To nic innego, jak poziome belki stanowiące podstawę całej konstrukcji. Ważne jest, by były prawidłowo wypoziomowane. Dzięki temu ściany nie będą krzywe.
Następnie możemy przystąpić do układania bali jedna na drugiej. Tutaj ogromne znaczenie ma technologia łączenia. Belki mogą być łączone na obłap, za pomocą obcych piór, za pomocą własnych piór lub za pomocą mszenia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z technik jest najlepsza. Najważniejsze jest to, by drewniane elementy były odpowiednio wyprofilowane. Równie istotny jest staranny montaż. Trzeba też zadbać o materiał uszczelniający, który umieszcza się pomiędzy balami. Do tego celu dobrze sprawdzi się filc, wełna mineralna lub gąbka rozprężna. W miejscach okien i drzwi pozostawiane są otwory. Dach domu drewnianego buduje się z elementów prefabrykowanych.
Jak wygląda budowa domu szkieletowego?
Domy szkieletowe zachwycają nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością oraz prostotą wykonania.
System szkieletowy opiera się na drewnianych belkach i deskach rozmieszczonych w odpowiednich odstępach i połączonych ze sobą gwoździami. Słupy konstrukcyjne, z których wykonane są ściany nośne, które przytwierdza się do betonowego fundamentu oraz stropu, co przekłada się na stabilność oraz wytrzymałość budynku. Szkielet od zewnętrznej strony pokrywany jest folią wiatroizolacyjną i płytą OSB. Na nich umieszcza się tynk mineralny bądź deskę elewacyjną. Z kolei od wewnętrznej strony montuje się folię paroizolacyjną i płyty gipsowo-kartonowe. Przy tym należy zaznaczyć, że ściany działowe są dwukrotnie cieńsze niż nośne.
Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się drzewo iglaste, takie jak sosna, świerk czy jodła. Ważne, by drewno było suszone komorowo, a wykonane z niego elementy czterostronnie strugane. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich zadziorów. Oprócz strugania równie istotne jest fazowanie krawędzi, czyli inaczej mówiąc ścinanie kantów. Dzięki temu drewniane komponenty staną się odporne na promienie słoneczne. Wprawdzie w budowie domu szkieletowego nie warto oszczędzać na materiale, jednak nie ma potrzeby szukać drogich gatunków drewna. Podpowiadamy, że najrozsądniejszym wyborem będzie tarcica sosnowa o gęstym usłojeniu i klasie wytrzymałościowej nie mniejszej niż C24.
Dom drewniany z bala – zalety i wady
Domy z bali mają wiele zalet. Największym atutem tego typu konstrukcji jest to, że są w całości wykonane z naturalnego surowca. Drewno to materiał ekologiczny, przyjazny środowisku. Cechuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Budynki drewniane mogą przetrwać nawet kilkaset lat, zachowując świetny wygląd. To, co wyróżnia domy drewniane z bala to doskonałe właściwości termoizolacyjne. Tego typu konstrukcje spisują się o każdej porze roku. Zimą, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, budynek zapewnia ciepło i chroni przed wychłodzeniem. Natomiast latem budynek gwarantuje przyjemny chłód. Drewno posiada także dobre parametry akustyczne – świetnie tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz.
W domu drewnianym panuje zdrowy klimat. Naturalny surowiec dobrze radzi sobie z regulacją wilgotności w pomieszczeniach. Ma to korzystny wpływ na domowników – zyskują oni lepszą wydolność oddechową oraz głębszy sen. Dom drewniany możemy wyposażyć w dowolny system ogrzewania, co pozwala użytkować budynek nawet zimą. Do zalet zaliczamy oczywiście imponujący wygląd takiej konstrukcji. Drewniany budynek idealnie wpasowuje się w klimat panujący w naszym kraju. Atutem jest też stosunkowo krótki czas budowy. Wzniesienie konstrukcji z bala sprowadza się jedynie do prac „suchych”. Domy drewniane buduje się szybko – niezależnie od warunków atmosferycznych.
Drewniane domy mają również swoje wady. Do minusów możemy zaliczyć wysoki koszt surowców. Nie da się ukryć, iż drewno to jeden z najdroższych materiałów. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę korzyści zdrowotne oraz oszczędności, jakie w przyszłości może generować tego typu konstrukcja, to może okazać się, iż takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne. Dość problematyczny może być również proces osiadania drewna. W wyniku jego wysychania wysokość domu może się zmniejszyć.
Budowę domu z bali warto powierzyć profesjonalistom. W takiej sytuacji zyskamy pewność, że wszystkie prace są przeprowadzone prawidłowo, a budynek będzie funkcjonalny i ekonomiczny. Jedną z takich firm jest ROB-GONT https://www.robgont.pl/domy-goralskie/. Specjaliści zajmują się nie tylko budową domów całorocznych, ale również wznoszeniem obiektów letniskowych, altan ogrodowych. Ekipa budowlana dokłada wszelkich starań, by wszystkie prace przebiegały według wytycznych. To, co cechuje firmę ROB-GONT to indywidualne podejście do Klienta oraz terminowe realizowanie zleceń.
Zalety i wady domów szkieletowych
Pochodzące z Kanady, Skandynawii lub USA domy szkieletowe zyskują popularność również w naszym kraju. Choć wielu jest sceptycznie nastawionych do tego typu konstrukcji, warto dowiedzieć się, jakie zalety i wady posiada. Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, domy szkieletowe powstają z pojedynczych elementów – drewnianych desek i belek. Wzniesienie takiego budynku to kwestia kilku lub kilkunastu tygodni. Z kolei domy szkieletowe prefabrykowane buduje się w zaledwie kilkanaście dni. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe ściany z zamontowanymi oknami i drzwiami.
Podobnie jak domy z bala nie wymagają wykonywania prac mokrych, przez co mogą być montowane o każdej porze roku. Wbrew powszechnej opinii domy prefabrykowane wyróżniają się wytrzymałością i stabilnością. Odpowiednio zamontowane są w stanie posłużyć kilkadziesiąt lat. Szkieletowe domy charakteryzują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Takie budynki w zimie nagrzewają się bardzo szybko. Prefabrykowane domy możemy łatwo rozbudować. Elewację domu szkieletowego można pokryć deską, sidingiem lub płytami PCV.
Dom szkieletowy ma kilka wad. Problemem mogą okazać się cienkie ściany, które nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej. Taki stan rzeczy z pewnością nie wpłynie pozytywnie na poczucie prywatności we własnych czterech kątach. Ponadto ściany mogą stać się pożywieniem dla gryzoni. Nie wykluczone jest, że w pewnej chwili będziemy zmuszeni pomyśleć nad ich wymianą, co generuje dodatkowe koszty. Do minusów możemy zaliczyć także kwotę, którą jednorazowo będziemy musieli przeznaczyć na wzniesienie konstrukcji. O ile w domu murowanym możemy wstrzymać się z pewnymi pracami, w tym przypadku nie ma na to miejsca.
Podsumowanie
Jeszcze do niedawna drewniane domy były traktowane jako letniskowe. W ciągu minionych lat wszystko diametralnie się zmieniło. Dzisiaj konstrukcje z drewna możemy zamieszkiwać cały rok. Zanim jednak podejmiemy się tego przedsięwzięcia, należy zdecydować, czy budujemy dom szkieletowy, czy z bali? Domy z bali wznosi się z masywnych drewnianych elementów. Natomiast domy szkieletowe powstają z modułów, które następnie są ze sobą łączone. Konstrukcje różnią się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale również wyglądem. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz budżetu.
>Domy z bali zdobiły głównie rejony podgórskie.
Autor chyba nidy nie był na wschód od Wisły, bo domy z bali stoja tam często i gęsto. Dom z bali to tradycyjne budownictwo co najmniej połowy kraju. Województwa Podlaskie, Lubelskie, Mazowieckie są ich pełne. Polecam googlować hasła „Kraina Otwartych Okiennic”, „Świdermajer”, „Styl Szwajcarski”.