Dom w cenie mieszkania. To cel, do którego dąży wielu inwestorów. I niejednemu z nich udaje się go osiągnąć. Trudność jednak polega na tym, aby dom był tani nie tylko w budowie, ale także w eksploatacji.
Optymalizacja kosztów budowy może przybierać różne oblicza. Inwestorzy szukają oszczędności na każdym etapie; począwszy od wyboru projektu, przez system budowy, po zakup tańszych zamienników materiałów budowlanych. Optymalizację należy jednak przeprowadzać ostrożnie, bo taniej nie zawsze oznacza lepiej.
Główna zasada, którą powinniśmy kierować się podczas wybierania projektu domu taniego w budowie, jest następująca: konstrukcja budynku ma być maksymalnie prosta. Zapomnijmy więc o wykuszach, podcieniach, wieżyczkach, lukarnach i tym podobnych. Najlepsza jest zwarta bryła na planie prostokąta, pozbawiona niepotrzebnych urozmaiceń. Z dachem płaskim lub dwuspadowym. Z krótkim okapem. Prostota konstrukcji jest podwójnie istotna, ponieważ jednocześnie sprzyja osiągnięciu drugiego celu – w domu o zwartej, prostej formie łatwiej uniknąć tzw. mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka ciepła. A w szczelnym budynku łatwiej utrzymać ciepło, co w efekcie przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Nieskomplikowana forma ma pozytywny wpływ także na przebieg prac budowlanych; dom powstaje szybciej, a na placu budowy trudniej o pomyłki. Dla obniżenia rachunków za ogrzewanie ważna jest też odpowiednia izolacja oraz jej staranne wykonanie. Izolacja termiczna powinna zachowywać ciągłość w każdym punkcie przegród zewnętrznych. Co dotyczy nie tylko ścian zewnętrznych, ale także dachu, podłogi na gruncie oraz fundamentów.
Jeśli budynek ma być tani w budowie, nie znajdziemy w nim piwnicy. To istotny punkt w kosztorysie, pełne podpiwniczenie podnosi bowiem koszty budowy o około 30 procent. Wnętrza z kolei powinny tak zostać wzajemnie usytuowane, aby możliwe było ich podłączenie do jednego ciągu instalacyjnego. Optymalizacji kosztów sprzyja zminimalizowanie liczby kominów; najkorzystniej jeśli w budynku powstanie tylko jeden komin z wieloma przewodami w środku.
Warto pamiętać, że dla kosztów utrzymania budynku i zachowania w nim komfortu cieplnego, istotną rolę odgrywa sposób jego usytuowania względem stron świata. W przypadku bardzo popularnych obecnie projektów gotowych, usytuowanie domu planuje się podczas adaptacji. Dzienna część wnętrz z dużymi przeszkleniami powinna znaleźć się od strony południowej. Podczas adaptacji warto zwrócić uwagę także na nietrudne do zmiany detale, których modyfikacjamoże przynieść korzyści finansowe. Na przykład jeśli w budynku przewidziano okna o nietypowym kształcie – okrągłe, trójkątne – warto rozważyć ich zastąpienie znacznie tańszą, tradycyjną stolarką.