Zanim dzieci dorosną i zaczną marzyć o własnym M, jednym z ich dziecięcych marzeń jest domek na drzewie. Taki domek to doskonały sposób na uatrakcyjnienie dziecięcych zabaw i wspieranie kreatywności najmłodszych. W zależności od fantazji może być on zamkiem księżniczki, statkiem pirackim, rakietą kosmiczną. Wartością dodaną dla rodziców wynikającą z budowy takiego domku jest natomiast spokój i czas na zajęcie się swoimi sprawami, bo kryjówka na drzewie to miejsce, z którego dzieciaki zazwyczaj niechętnie wychylają nosy. Domek na drzewie ma mnóstwo zalet, jednak, by zabawa była udana, a wspomnienia niezapomniane, jego konstrukcja musi być przede wszystkim bezpieczna.
Domek na drzewie lub … na palu
Od czego zacząć? Od drzewa. Najlepiej wybrać stare, silne, rozłożyste drzewo, które podoła konstrukcji domku. Wykonując drewnianą budowę warto pamiętać o tym, że jej fundament, którym w tym przypadku jest drzewo – rośnie, dlatego należy pozostawić w niektórych miejscach odrobinę przestrzeni umożliwiającej drzewu dalszy rozrost, co jednocześnie pozwoli uchronić domek przed zniszczeniem w wyniku naporu konarów.
Jeżeli w przydomowym ogrodzie nie rosną odpowiedniej wielkości drzewa, domek można wykonać na palu. Będzie on co prawda przypominał nieco chatkę na kurzej nóżce znaną z bajki o Babie Jadze, jednak zabawa w nim dostarczy dzieciom nie mniejszych wrażeń. Drewniany pal o sporej średnicy należy wetknąć w ziemię na tyle głęboko, by posadowiony na nim domek był stabilny i bezpieczny. I to tyle różnic między domkiem na drzewie, a jego alternatywą zbudowaną na palu. Do wykonania pozostałych elementów konstrukcyjnych potrzeba tej samej precyzji i tych samych narzędzi.
Budujemy domek na drzewie
Dalszy krok to projekt. Wykorzystując możliwości drzewa, jego nośność i rozpiętość należy zastanowić się, jak nasz domek będzie wyglądał. Przystępując do budowy konstrukcji najpierw trzeba wyznaczyć poziom podłogi oraz miejsce dla wsporników podtrzymujących konstrukcję. W zależności od tego, jak wysoko znajduje się domek, można wykorzystać pale wspierające podłogę. Wbite głęboko w ziemię dodadzę budowli stabilności i podniosą warunki bezpieczeństwa. Do utworzenia podłogi można wykorzystać deski lub niezwykle wytrzymałą płytę OSB. Niezależnie jednak od rodzaju wybranego budulca, podłogę należy wzmocnić poprzecznymi deskami co zapewni stabilność konstrukcji i odporność na obciążenia.
Kolejnym etapem budowy jest wzniesienie ścian i zwieńczenie całości dachem. Ściany, podobnie, jak podłogę można wykonać z desek lub płyty OSB, nie zapominając oczywiście o pozostawieniu otworów na okna i drzwi. Dach może być drewniany, wykonany z blachy lub strzechy. Ważne by był szczelny i ochronił domek przed strugami deszczu czy śniegiem. Nie tylko jednak dach powinien być odporny na działanie warunków atmosferycznych. Chcąc, by własnoręcznie wzniesiona budowla posłużyła dzieciom przez długi czas, domek warto pomalować odpowiednią farbą do drewna odporną na kaprysy każdej z pór roku. Specjalne środki do impregnacji drewna sprawią, że domek pozostanie w dobrej kondycji nie tylko przez jeden sezon.
Jeżeli drzewo jest bardzo rozłożyste, nie traktujmy jego gałęzi w kategorii problemu. Kreatywny projekt, umiejętnie wykonana konstrukcja mogą sprawić, że gałęzie staną się integralną częścią drewnianego domku.
Domek zbudowany, czas na „wielkie wejście”. Do wyboru mamy dwa rozwiązania – schody lub drabinkę. Ich konstrukcję i obciążenie należy dostosować do wieku dzieci. Niezależnie od tego którą opcję wybierzemy, każda musi być przede wszystkim solidna, by gwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Sam domek również nie powinien znajdować się zbyt wysoko. Upadek z kilku metrów może zakończyć się stłuczeniem lub złamaniem. Zamiast narażać dzieci na niebezpieczeństwo warto już na etapie projektowania domku pomyśleć o umieszczeniu go na odpowiedniej wysokości i zamontowaniu barierek ochronnych. Mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności w samej konstrukcji domku, warto zadbać również o jego otoczenie. Pod domkiem można rozsypać korę lub rozłożyć gumowe płytki stosowane na placach zabaw. Takie podłoże z pewnością zamortyzuje ewentualny upadek.
Na koniec pozostaje urządzić wnętrze domku i zaprosić najmłodszych do zabawy.
źródło zdjęć: mgarcade.com, inkbook.tumblr.com, popularmechanics.com,pinterest.com
Domek na drzewie: Zanim dzieci dorosną i zaczną marzyć o własnym M, jednym z ich dziecięcych… hXXps://t.co/EZjNCWHazY
Zawsze marzyła mi się działka z jednym, wysokim, rozłożystym drzewem na którym mógłbym wykonać domek na drzewie. Ale żeby znaleźć taką działkę, która spełniałaby to kryterium łącznie ze wszystkimi pozostałymi, które stawia się terenowi pod budowę tj. lokalizacja, okolica, komunikacja itp. to musiałbym chyba rozszerzyć poszukiwania na całą Polskę. Domkom na palach brakuje trochę uroku, ale jest to świetne rozwiązanie, kiedy dzieci chcą domek, a na działce nie ma drzewa.
Hehe, widząc domki na drzewie od razu przypominają mi się amerykańskie filmy – zdaje się, że w USA to od zawsze bardzo modne. Dlaczego nie przenieść tego na polski grunt? To trochę powrót do natury, we współczesne eko-trendy wpisuje się idealnie. Na zdjęciu przy artykule widać drabinki – można je zrobić nawet samemu ze sznurka jutowego (da się zamówić w muntech24), trzeba tylko poszukać dobrego projektu (ważny jest odpowiedni węzeł przy montażu szczebli, by całość była mocna i bezpieczna). Ogólnie jest z tym kupa zabawy, a dzieciaki będą zachwycone.
Teraz już rzadki widok, wyparły je marketowe domki ze sklejki