Drabina przegubowa to bardzo prosty w założeniu wynalazek, który niesie cały worek korzyści. Sedno tkwi w jej solidnym wykonaniu, tak aby „połamana” w przegubach drabina była równie mocna i stabilna jak drabina jednolita.
Drabiny przegubowe to takie drabiny, które możemy składać i rozkładać „łamiąc” je w przegubach, uzyskując różne konfiguracje rozstawienia. Ilość opcji i korzyści, które przez to zyskujemy, zależy od liczby przegubów. Najprostsze przegubówki mają jeden przegub, który umożliwia złożenie drabiny w pół. O wiele więcej możliwości dają jednak drabiny z trzema przegubami.
Największą i najłatwiej zauważalną zaletą takich przegubówek jest możliwość przetransportowania drabiny długości nawet ok. 5 metrów za pomocą zwykłego, nawet niedużego samochodu osobowego. Transportowanie długiej drabiny jest często największym problemem związanym z pracami na wysokościach, co pokazuje – z przymrużeniem oka – załączony film.
Na tym wielce przydatnym, transportowym handicapie nie kończą się jednak korzyści z posiadania drabiny przegubowej. Oprócz znacznego ułatwienia transportu, a także rozszerzenia palety możliwości magazynowania drabiny (w zależności od możliwości i potrzeb możemy wybrać, czy będziemy drabinę przechowywać w postaci złożonej, czy rozłożonej), drabina przegubowa to tak naprawdę co najmniej trzy drabiny w jednej. Dzięki trzem przegubom, posiadającym możliwość blokady w pozycji wyprostowanej jak i zgiętej, z drabiny przegubowej możemy uzyskać zarówno bardzo wysoką drabinę przystawną, jak i niższą drabinę wolnostojącą (co jest ważną zaletą, gdyż nie zawsze jest o co oprzeć drabinę, szczególnie na otwartym terenie, np. w ogrodzie), możemy też z niej – przy zastosowaniu specjalnych pokładów – uzyskać pomost. Ta ostatnia opcja bywa przydatna w przypadku prac wymagających nieustannego a nieznacznego przemieszczania się wzdłuż !
np. obcinanego żywopłotu czy malowanej ściany. Taki podest może służyć także jako prowizoryczny stół warsztatowy, na którym można np. przyciąć deskę itp., albo na przykład jako kozioł budowlany.
Warto dodać, że w przypadku nowoczesnych drabin z przegubami zatrzaskowymi możliwymi do odblokowania jedną ręką, zmiana postaci drabiny, przy odrobinie wprawy, uzyskiwana jest w parę sekund. Na poniższym materiale filmowym, doskonale pokazującym zalety drabiny przegubowej, zobaczymy, że w tym także można osiągnąć mistrzostwo.
Jak widać na filmie, z drabiny przegubowej można także uzyskać nieco niższą drabinę przystawną, za to z opcją dystansu do ściany, przydatną na przykład przy szerokim okapie dachowym, gdy chcemy popracować przy rynnach, oczyszczając je przed sezonem zimowym z opadłych jesienią liści.
Na filmie zaprezentowana jest drabina Multimatic firmy Krause. To bardzo dobra jakościowo drabina niemieckiej produkcji. Jeszcze mocniejsza, ale też droższa, jest drabina tej samej firmy z linii Stabilo, do zastosowań profesjonalnych. Innym godnym polecenia producentem drabin przegubowych jest Alve (drabina przegubowa serii Forte).
Jakość wykonania w przypadku drabin przegubowych to kluczowa sprawa, gdyż przegub, będący newralgicznym elementem podlegającej różnym obciążeniom konstrukcji drabiny w żadnym wypadku nie może zawieść. To głównie dlatego drabiny przegubowe nie są tanie, jednak ze względu na wymienione wyżej, liczne korzyści, drabiny tego typu bywają w pewnych przypadkach niezastąpione i warte są swojej ceny.
Na koniec uwaga: nie z każdej drabiny łamanej na cztery części uzyskamy pomost.
Drabiny dostępne na rynku występują wersjach 4×3 szczeble oraz 4×4 szczeble, jako podest można ustawić jedynie te krótsze. Wynika to z przepisów, które mówią, iż podest może być ustawiony maksymalnie na wysokości jednego metra. Gdyby spróbować rozłożyć w ten sposób drabinę 4×4, podest wyszedłby na wysokości 1,20 m (czyli powyżej normy). Dlatego w drabinach 4×4 (tych markowych, konstruowanych z uwzględnieniem zarówno surowych norm jakościowych, jak i przepisów) jeden z przegubów nie blokuje się w pozycji zgiętej, co uniemożliwia skonstruowanie takiego wysokiego podestu.
Linki powiązane:
http://www.alve.pl/linia/
http://www.drabiny-krause.dmn.
http://www.drabiny-krause.dmn.
http://www.alve.pl/linia/
My w firmie Soltherm montując skraplacze do klimatyzatorów, czy jednostki wewnętrzne i inne instalacje bardzo często wykorzystujemy tego typu drabiny. Jest to jedna z ciekawszych nowinek już od kilku lat usprawniająca prace 🙂