Drewno kominkowe – przytulne ciepło w domu

drewno-kominkowe
  1. Drewno towarzyszy człowiekowi od czasów pradawnych. Od samego początku służyło człowiekowi do ogrzewania się i przygotowania mięsa. Z czasem ludzie zaczęli budować z drewna różnorodne konstrukcji. Jest to naturalny surowiec występujący na całym świecie. Dziś drewno jest wykorzystywane w praktycznie każdej dziedzinie życia: od wyrobu pamiątek do ogrzewania budynków. Popularność tego surowca wynika z łatwej dostępności i stosunkowo niskiej ceny w stosunku do innych rodzajów opału.
  2. Drewno kominkowe – najlepsze gatunki

Nieraz już od początku września trzeba pomyśleć o kolejnym sezonie grzewczym. Ogrzewanie domu drewnem nadal jest chętnie wybierane. Do palenia w kominkach rekomendowane jest drewno pochodzące z liściastych gatunków drzew. Wynika to z większej gęstość i mniejsza ilość żywic, które podczas spalania mają tendencję do kopcenia. Na opał do kominka lub pieca, klienci wybierają takie gatunki drzew jak: grab, buk, dąb, klon, akacja, jesion oraz brzoza. Ich stosowanie przekłada się na bezawaryjną i bezproblemową pracę kominka. Drzewo rosnące akumuluje w sobie energię, która wydostaje się w trakcie spalania, nie wytwarzając przy tym substancji toksycznych. Drewno kominkowe ze względu na swoją kaloryczność idealnie nadaje się do ogrzewania domu. jest bardzo wydajnym materiałem paliwowym. Przed podjęciem decyzji o wyborze drewna do kominka trzeba poznać właściwości poszczególnych rodzajów drewna, takie jak: czas palenia, ilość ciepła i popiołu, czas schnięcia czy sposób rozpalania.

  1. Czynniki wpływające na wydajność opałową

Nie zaleca się palenia drewnem mokrym, ponieważ ma ono znacznie gorsze parametry, jest niewydajne i zanieczyszcza kominek/piec. Drewno kominkowe przeznaczone do palenia musi być suche. Oznacza to, że musi być poddane sezonowaniu przez odpowiedni czas, aby utraciło wody. Kaloryczność drewna to parametr decydujący o jego wydajności. Na wartość opałową wpływa gęstość drewna suchego. Spalaniu twardych gatunków towarzyszy niewielki płomień oddający oporo ciepła. Zapewnia to dłuższy czas spalania. Oznacza to że nie trzeba zbyt często dorzucać kolejnych szczap, a domu utrzymuje się przyjemne ciepło. Mimo większej ceny bardzo dobrego gatunkowo drewna kominkowego, w ostatecznym rozliczeniu taki zakup najwyższej jakości drewna kominowego od firmy Drewnex jest bardziej ekonomiczne. Drewno twarde wymaga mniej miejsca do przechowywania niż drewno miękkie- spalamy go mniej, bo dłuższy jest czas jego palenia.

  1. Kłopotliwa kora

Właściwości energetyczne kory są mniejsze niż samego drewna. Jej duża ilość obniża wartość opałową drewna. Trzeba wtedy kupić więcej drewna. Różnice w objętości kory między różnymi gatunkami drzew są znaczne. Drewno drzewa buk i grab cechuje się niewielką ilość kory, ok 7%. Natomiast w przypadku dębu lub akacji jej ilość jest znacznie większa i wynosi około 23%. W korze często ukrwają się owady, znajduje się w niej mnóstwo piasku i trocin.

  1. Najlepiej palące się gatunki drewna

Powolne spalanie daje więcej ciepła. Dąb, jesion, buk, grab to drzewa to gatunki doceniane ze względu na powolne spalanie i bardzo wysoką wartość opałową. Dąb ma wspaniały zapach, który buduje ciepłą, przytulną atmosferę. Jesion pali się ładnym płomieniem. Jest to gatunek trudno łupliwy o dużej trwałości i uznawany jest za drewno szlachetne. Do drewna o dobrych właściwościach palnych zalicza się także akacja- spala się powoli, a ilość wydzielanego ciepła porównywalna jest z bukiem i bukiem. Zaletą olchy jest powolne spalanie i szybkie wysychanie drewna. Jednak jej wartość energetyczna jest mniejsza niż dębu i buku.

Drewno jest odnawialnym źródłem energii. Przy jego zakupie trzeba zwracać uwagę, aby pochodziło z legalnych źródeł. Ilość pozostawianego popiołu jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku węgla. Podczas palenia wytwarza znacznie mniej szodliwych substancji niż paliwa kopalne. Zapach drewna w domu przywołuje miłe wspomnienia leśnych spacerów i tworzy wspaniały nastrój.

Exit mobile version