Drewno konstrukcyjne- najważniejsze właściwości

Solidna konstrukcja budowlana lub dachowa wymaga wytrzymałego, świetnej jakości drewna. Tutaj nie ma miejsca na niedoróbki, czy jakiekolwiek niedociągnięcia.Właściwości drewna konstrukcyjnego umożliwiają jego długowieczne stosowanie w wszelkiego typu budynkach od altanek po domy.

Drewno konstrukcyjne -procesy obróbki

Drewno przeznaczone do stosowania w budownictwie musi cechować się pożądanymi parametrami technicznymi. Dlatego poddaje się je konkretnym procesom obróbki. Drewno konstrukcyjne powinno mieć niską wilgotność, gdyż dzięki temu nie odkształca się i zachowuje swoją formę. Proces suszenia drewna na świeżym powietrzu zajmuje zazwyczaj kilkanaście miesięcy. Można je też suszyć w warunkach zamkniętych, w tak zwanych komorach suszarniczych. Suszenie drewna w zamkniętym pomieszczeniu jest szybsze i pozwala osiągnąć większy stopień wysuszenia drewna. Prawidłowa impregnacja chroni drewno przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i szkodnikami.

Zalety drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne Łódź jest materiałem lekkim i wytrzymałym, doskonale znosi obciążenia, może posłużyć do budowy domu oraz innych obiektów, takich jak altany, tarasy czy werandy. Wygląd nie mówi zbyt wiele o jakości drewna. Drewno powinno być pozbawione uszkodzeń i wad. Surowiec o wielu sękach nie jest dobrym materiałem na drewno konstrukcyjne, ponieważ sęki osłabiają wytrzymałość drewna. Aby drewno nadawało się do wykonania więźby dachowej, musi cechować się odpornością na ściskanie i rozciąganie, twardość i odpowiednią wilgotność, brakiem pęknięć i śladów bytowania szkodników i występowania chorób grzybiczych. Wszelkie narośle i kolorowe plamy to znak rozpoznawczy gorszej jakości drewna.

Gatunki drew wykorzystywane do wytwarzania drewna konstrukcyjnego

Przed decyzją o wyborze drewna konstrukcyjnego, warto wiedzieć, jakie gatunki drewna wykorzystywane są do jego produkcji. Największą trwałością cechuje się drewno pozyskane z modrzewia. Ze względu na dużą zawartość żywic, drewno konstrukcyjne z modrzewia jest odporne na wilgoć i wodę. Oprócz wykorzystania do budowy konstrukcji budynków w większym zakresie stanowi materiał wykończeniowy, czemu sprzyja wyraźny rysunek słojów. Produkuje się z niego deski elewacyjne, stolarkę okienną i drzwiowa oraz schody. Najpopularniejsze drewno konstrukcyjne wytwarzane jest z sosny. Jego zaletą jest fakt, że w trakcie suszenia nie ulega wypaczeniu. Sosna jest świetnym surowcem na podłogę i stolarkę. Świerk wymaga starannego suszenia i kompleksowej impregnacji. Nadaje się na drewno konstrukcyjne i wykończeniowe, np.: do produkcji okładzin podłogowych i schodów. Jako drewno Łódź wykorzystuje się także jodłę. Ma ona mniejszą zawartość żywic niż wyżej wymienione gatunki drzew, więc wymaga doskonałej impregnacji.

Każde drewno wykorzystywane jako konstrukcyjne musi spełniać określone technologiczne normy.

Klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

Jakość drewna konstrukcyjnego określają tak zwane klasy wytrzymałości, które dotyczącą takich właściwości, jak: ściskanie w poprzek i wzdłuż włókien, rozciąganie w poprzek i wzdłuż włókien, zginanie , gęstość. Impregnacja zapewnia zabezpieczenie drewna przed szkodliwym działaniem warunków temperaturowych, wpływem wilgoci i „kolonizacją” przed owady i grzyby.

Proces impregnacji drewna konstrukcyjnego

W warunkach domowych impregnacja drewna polega on na pokryciu naturalnego surowca preparatem o właściwościach ochronnych za pomocą pędzla, wałka lub natrysku. Nie jest to zbyt skuteczny sposób na ochronę drewna, ponieważ preparat pozostaje aktywny jedynie na powierzchni. Aby wniknął głębiej we włókna, stosuje się metodę wielogodzinnego zanurzenia drewna w preparacie i poddanie surowca działaniu impregnatu w warunkach ciśnieniowych. Wtedy cząsteczki preparatu wnikają najgłębiej pod powierzchnię.

Nawet jeżeli drewno konstrukcyjne nie będzie wystawione na warunki zewnętrzne, impregnację i tak warto wykonać, ponieważ przedłuża ona jego okres użytkowania, zwiększa funkcjonalność i podnosi wytrzymałość oraz chroni przed ogniem.

Exit mobile version