Drewno to materiał, który mimo coraz większej liczby alternatyw, wciąż zdaje się nie tracić na swojej popularności. Od stuleci drewno wykorzystywane jest praktycznie na każdej płaszczyźnie domu – od konstrukcji, poprzez drzwi, okna i elementy wykończeniowe, na meblach i dodatkach skończywszy. Jakim walorom materiał ten zawdzięcza swoją niepodważalną pozycję w aranżacji wnętrz?
Drewno nie jest co prawda ani najtańsze, ani najłatwiejsze w pielęgnacji, ale posiada szereg zalet, które sprawiają, że jest ono od wieków niezwykle popularnym budulcem zarówno elementów konstrukcyjnych, jak i wyposażenia oraz ozdób. Meble oraz dodatki wykonane z drewna są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się praktycznie w każdym stylu – od skandynawskiego, poprzez rustykalny i industrialny aż po nowoczesny. Uniwersalność to jednak tylko jedna z wielu zalet drewna. Za co jeszcze pokochaliśmy ten materiał?
Bogaty wybór gatunków
Największą zaletą drewna jest jego ogromna różnorodność. Wybierać możemy z gatunków rodzimych oraz egzotycznych, a każdy z nich posiada nieco inne właściwości; poszczególne rodzaje różnią się od siebie nie tylko kolorem i usłojeniem, ale także wytrzymałością i twardością. Drewno egzotyczne na przykład bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią, dzięki czemu nie pęcznieje tak łatwo jak europejskie sosny czy dęby – stąd może być stosowane nawet w najbardziej wymagających miejscach.
– Gatunki egzotyczne takie jak teak, iroko, doussie czy merbau o wiele lepiej znoszą wilgoć i wysoką temperaturę, dzięki czemu nie kurczą się i nie rozszerzają pod ich wpływem – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Z polskich gatunków warto zwrócić uwagę na buk, dąb czy jesion. Generalnie najtwardsze i najbardziej wytrzymałe drewno pochodzi z drzew liściastych.
Można je stosować nawet w łazience
Drewno sprawdza się prawie w każdym miejscu – także w kuchni i łazience, czyli dwóch pomieszczeniach, które z punktu widzenia aranżacji wnętrz są niezwykle wymagające. Woda, para, środki chemiczne – zagrożeń tam nie brakuje. Na szczęście wystarczy zadbać o właściwe zaimpregnowanie drewnianych powierzchni. Oleje i lakiery zapobiegają gromadzeniu się wilgoci wewnątrz materiału, dzięki czemu działają niczym bariera ochronna.
– W przypadku kuchni można pomyśleć o zastosowaniu drewnianych blatów kuchennych, ale te nawet po zaimpregnowaniu będą mniej odporne na uszkodzenia niż blaty wykonane z kamienia. Dlatego przy krojeniu składników oraz odkładaniu gorących garnków wskazana jest szczególna ostrożność – ostrzega Maciej Balcerek.
Szlachetnie wygląda i współgra z innymi materiałami
Drewno charakteryzuje się naturalnymi nierównościami w kolorycie i strukturze, które nadają mu unikatowy wygląd. Niepowtarzalny układ słojów natychmiast przykuwa uwagę i sprawia, że wnętrze zyskuje na oryginalności. Koloryt drewna można zresztą dowolnie modyfikować bejcami, farbami i olejami.
Osoby zajmujące się aranżacją wnętrz uwielbiają drewno również za to, że doskonale komponuje się ono z innymi materiałami; bez problemu można łączyć je ze szkłem, metalem, kamieniem czy tkaniną. Z kamieniem drewno tworzy kompozycję na zasadzie kontrastu – drewno kojarzy się z czymś ciepłym a kamień z chłodem.