Kawalerka jest najtańszym na rynku mieszkaniem, zarówno jeżeli chodzi o cenę zakupu, jak i koszty wynajmu. Chętnie kupują ją młodzi ludzie, jako pierwsze mieszkanie. Nie zawsze jednak jest możliwa sprzedaż takiego mieszkania i kupno większego. Cena otrzymana za kawalerkę przeważnie nie pokrywa kosztów mieszkania dwupokojowego. Na szczęście, większe kawalerki, o powierzchni powyżej 30 metrów kwadratowych można z łatwością przerobić na mieszkanie dwupokojowe. Wydzielenie drugiego pokoju podnosi wartość mieszkania.
Oddzielenie ścianką działową
Pojawienie się dziecka zmienia życie rodziny. Warto zapewnić dziecku swój pokój, a sobie odrobinę prywatności. Najprostszym sposobem uzyskania drugiego pokoju jest oddzielenie ścianką działową. Najlepiej do tego celu nadają się płyty kartonowo-gipsowe. Jeżeli chcemy wyciszyć pokoje, to można między płytami umieścić wełnę mineralną, która zapewni izolację akustyczną. Odbywa się to kosztem przestrzeni życiowej w mieszkaniu. To rozwiązanie jest bardzo dobre , jeżeli mamy dwa okna w pokoju. Jeżeli okaże się w utworzonym pokoju nie ma okna, to warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej w kilku miejscach. Ścianka działowa to stosunkowo tanie rozwiązanie. Jej zaletą jest również możliwość demontażu, podczas wyprowadzki z wynajmowanego mieszkania.
Zabudowanie balkonu
Kolejnym sposobem na uzyskanie drugiego pokoju jest zabudowanie balkonu. Uzyskujemy wtedy jedynie dodatkowe metry. Balkony w blokach są zbyt wąskie, aby mogły stanowić osobny pokój. Nie zawsze możliwe jest zabudowanie balkonu ze względu na konstrukcję budynku. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie wyburzać część w pokoju i z utratą miejsca służącego do relaksu i wieszania prania.
Zmniejszenie łazienki
Sposobem na uzyskanie dwóch pokoi może być zmniejszenie łazienki. Jest to pomysł wart rozważenia, jeżeli łazienka ma spory metraż. Można wstawić prysznic zamiast wanny. Jest to kosztowny, gruntowny remont łazienki, do którego powinno wezwać się fachowca.
Mniejsza kuchnia
W kawalerkach kuchnia jest zwykle duża, nieraz jedynie odrobinę mniejsza od pokoju. Z takiego pomieszczenia można wydzielić aneks kuchenny, a z resztę zaadaptować na pokój. Dobrym pomysłem jest oddzielenie tych przestrzeni wyspą kuchenną. Nie wymaga stawiania dodatkowych ścian, ani żadnego burzenia. Pokój z aneksem kuchennym pełni funkcję salonu i jadalni. Kuchnia będzie zdecydowanie mniejsza i mniej komfortowa. Z drugiej strony połączenie kuchni z pokojem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zapraszają gości i rodzin. W trakcie rodzinnego przyjęcia nie trzeba opuszczać gości, aby zrobić wszystkim kawę.
Kolorystyka wydzielonego pokoju
Trudną sztuką jest dobranie kolorów do wydzielonych pokoi. Należy pamiętać, że to jeden pokój, tylko przedzielony lub poszerzony. Wskazane jest, aby na ścianie był jeden kolor. Wyjątek stanowi pokój dziecięcy – tutaj można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i pozostawienie wyboru koloru dziecku. Bardzo istotne jest, aby wszystkie elementy wyposażenia pasowały do siebie kolorystycznie. Trzeba również uważać z ilością dodatków, aby uniknąć wrażenia przesytu i przepełnienia przestrzeni. Jeżeli pokój powstał z części kuchni, to warto rozdzielić przestrzeń kolorystycznie. Polecane są barwy pastelowe. Na podłogę w aneksie kuchennym najlepsze są płytki, a na podłogę w pokoju: panele lub gumolit imitujący drewno.
.
W mniejszych kawalerkach do 25- 30 metrów kwadratowych nie da wydzielić osobnego pokoju, ponieważ pomieszczenia są zbyt małe. Pokój powinien być funkcjonalny. Po ustawieniu mebli – minimum sofy (kanapy, łóżka lub tapczanu), szafy, biurka lub stolika musi pozostać wolne miejsce do przemieszczania się. W kawalerce warto wykorzystać każdą wolną przestrzeń – półki, regały lub szafki ścienne ułatwiają przechowywanie rzeczy i utrzymanie porządku. Większe kawalerki o powierzchni 35-40 metrów kwadratowych znajdziemy w kamienicach. W blokach maksymalna wielkość kawalerki to ok 34-36metrów.
Zobacz wirtualny spacer po 46 metrowym mieszkaniu, które zostało przerobione na 4 pokojowe mieszkanie dla studentów.