Estetyczne i funkcjonalne żaluzje verticale

żaluzje verticale opinie

[dropshadowbox align=”left” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”230px” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Współczesny rynek oferuje szeroki wybór rozmaitych osłon okiennych, poczynając od tradycyjnych firan i zasłon, poprzez rolety, po różne typy żaluzji.

Zróżnicowana i bardzo bogata jest też kolorystyka oraz rodzaje materiałów, z których wykonane są poszczególne osłony okienne. W rezultacie każdy może dostosować je nie tylko do swoich gustów, ale i do stylu budynku, rodzaju i wyglądu elewacji itd.

 

 Różnorodność zastosowań 

Wśród tej obfitości wyróżniają się verticale, pionowe żaluzje będące przede wszystkim idealnym rozwiązaniem dla dużych szklanych powierzchni. Znakomicie spełniają swoją funkcję ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym w takich wnętrzach, jak biura, hotele, sale wykładowe, sale medyczne. Pasują w zasadzie wszędzie, dlatego właśnie montuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach firmowych i instytucjonalnych.

Żaluzje pionowe mogą być wykonane z różnorodnych pod względem kolorystyki i rodzaju materiałów, dlatego równie dobrze prezentują się w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi oknami. Umiejętnie dopasowane do ogólnego stylu domu jako całości, stanowią bardzo interesujący element dekoracyjny i oczywiście spełniają ważną funkcję użytkową chroniąc prywatność mieszkańców przed ciekawskimi spojrzeniami i zapobiegając nadmiernemu nasłonecznieniu.

 Żaluzje poziome a pionowe 

Tradycyjne żaluzje poziome składają się z poprzecznych lamelek o standaryzowanej szerokości i nadają się raczej do stosunkowo niewielkich okien, w przeciwieństwie do verticali, które, z uwagi na swoja specyfikę, idealnie osłaniają duże oszklone płaszczyzny.
Mechanizm funkcjonowania jest podobny, jak w przypadku żaluzji poziomych, można je całkowicie otwierać i zamykać, bądź pozostawić w pozycji częściowo przysłoniętej, inne jest jedynie usytuowanie verticali w stosunku do płaszczyzny okiennej.

Łatwiej jest także wyregulować natężenie światła słonecznego przy użyciu żaluzji pionowych, bowiem ogromną ich zaletą jest, oprócz obracania lameli, możliwość  przesuwania w prawo lub w lewo. Ponadto verticale można montować we wnętrzach ze skosami oraz używać do zasłonięcia wnęki czy przegrody wewnątrz pomieszczenia. Szyny z mechanizmem sterującym mają bowiem zazwyczaj kształt prosty, ale mogą też być gięte na wymiar i instalowane pionowo, poziomo lub skośnie.

 Zróżnicowanie stylistyczne 

Verticale idealnie sprawdzają się jako znaczący element aranżacji wnętrz. Przyczynia się do tego zróżnicowana kolorystyka, jak również szeroki wybór w zakresie rodzajów i faktur materiałów, z których wykonuje się lamele. Może to być zatem gruba tkanina, tworzywo sztuczne, drewno, a nawet skóra. Uwzględniając charakter pomieszczenia możemy wybierać w szerokiej palecie barw, począwszy od klasycznej bieli, poprzez odcienie szarości i beżu, po intensywne, nasycone kolory w rodzaju czerwieni czy fioletu. Wybierając odpowiedni rodzaj verticali możemy osiągnąć bardzo atrakcyjne rozwiązania estetyczne.

W zależności od rodzaju materiału, nieco inaczej będą wyglądały zabiegi konserwacyjne. Lamele z tkaniny można delikatnie prać samemu, bądź powierzyć to fachowej firmie, drewno będzie wymagało natomiast użycia specjalnych środków konserwujących.

Galeria zdjęć

[shashin type=”album” id=”40″ size=”medium” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

Autor artykułu:
Tekst powstał we współpracy z firmą Rolsun

Exit mobile version