Finansowe źródła ciepła – poznaj dotacje na docieplenie domu

dofinansowanie-zrodla-ciepla

Na rynku dostępne są atrakcyjne programy, w ramach których można pozyskać wsparcie finansowe na działania związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania energetycznego w budynku mieszkalnym. Jednym z nich jest program Czyste Powietrze, finansowany przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW), rozpisany jest na lata 2018-2029 r. Program przeznacza na inwestycje związane z termomodernizacją łączną kwotę aż 103 mld zł. 

Kto może skorzystać ze wsparcia? 

O dofinansowanie w ramach programu może ubiegać się każda osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub mieszkania wydzielonego z takiego budynku i posiadającego wyodrębnioną księgę wieczystą. 

Dotację można przeznaczyć bezpośrednio na realizację inwestycji wskazanej w programie, jak i na spłatę kredytu udzielonego na taki cel. Dzięki temu można zacząć działać wcześniej i nie czekając na rozpatrzenie wniosku i przelew od państwa. 

Program oferuje dwa poziomy finansowania: podstawowy i podwyższony. Różnią się m.in. zasadami dotyczącymi wysokości dochodu wnioskodawcy oraz procentową wysokością dotacji. 

Gdzie?

Wnioski o dofinansowanie można składać:

Jak?

Papierową wersję dokumentu można pobrać i wydrukować z Portalu Beneficjenta na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW. Strona zawiera wszystkie informacje niezbędne do złożenia wniosku.

W przypadku decyzji o  składaniu wniosku drogą  elektroniczną, potrzebny jest profil zaufany. 

Dokładne informacje, dotyczące składania wniosków zarówno w wersji papierowej, jak i online znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze.

Co oprócz dotacji?

W ramach programu Czyste Powietrze oferowane będą również inne dofinansowania, między innymi:

Stop Smog czyli współfinansowanie przez NFOŚiGW przedsięwzięć niskoemisyjnych. Program adresowany do gmin, które uchwaliły i wdrożyły ustawę antysmogową oraz są w stanie wytypować odpowiednią (stanowiącą minimum 1 proc. ogółu) liczbę gospodarstw domowych spełniających wymagane kryteria. 

By zakwalifikować się do programu Stop Smog, wnioskodawca musi spełniać konkretne warunki: https://czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/.

Ulga Termomodernizacyjna – dedykowana podatnikom będącymi właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Jej kwota nie może przekroczyć 53000 zł. Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 2019 roku, a szczegóły na jej temat można znaleźć tutaj: https://czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna/.

Naprawdę warto zapoznać się z aktualnymi programami i na poważnie rozważyć skorzystanie z któregoś z nich. Zarówno sytuacja na rynku paliw, jak i obowiązujące przepisy prawa będą stale sprzyjać wzrostowi cen ogrzewania domów. Generalnie: jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Kto nie chce wydawać majątku na ogrzewanie, musi się modernizować.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o finansowych źródłach ciepła: https://ocieplamyzycie.pl/trendy/czyste-powietrze-stop-smog-poznaj-dotacje-na-docieplenie-domu/

Exit mobile version