Flipy mieszkaniowe to pojęcie, które już od dłuższego czasu zyskuje na popularności, choć budzi także sporo kontrowersji. Flipy traktowane są jako sposób na szybki i łatwy zarobek, bez ponoszenia zbyt dużego ryzyka. W mediach co chwilę możemy usłyszeć o potężnych sumach, które inwestorzy zarabiają flipując. Dla niektórych osób stanowi to zachętę do wypróbowania tego sposobu zarabiania pieniędzy. Zdarzają się również przypadki, gdy inwestor lokuje spory kapitał w nieruchomość, po czym okazuje się, że mieszkanie przez długi czas nie może znaleźć nowego właściciela. Jak jest w rzeczywistości i czy flipy to doskonały sposób na zysk?
Flipy mieszkaniowe – czym właściwie są?
Flipy mieszkaniowe to proces polegający za zakupie mieszkania (na rynku wtórnym lub pierwotnym) za dość okazyjną cenę. Następnie nieruchomość jest remontowana i sprzedawana z zyskiem.
Sprzedaż może następować zarówno zaraz po zakupie, jak i po dokonaniu w mieszkaniu zmian podnoszących standard – ulepszeń, remontów itp.
Inwestorzy z reguły wyszukują na rynku nieruchomości mieszkań wycenionych zbyt nisko przez sprzedających, dlatego niekiedy już zaraz po zakupie są w stanie wystawić na sprzedaż to samo mieszkanie bez dokonywania w nim żadnych zmian, za to z dużo wyższą ceną. Dlaczego tak się dzieje? Otóż często sprzedający mieszkanie mają “nóż na gardle” – z różnych przyczyn bardzo spieszy im się ze sprzedażą nieruchomości. Powodów może być wiele – np. potrzebują szybko gotówki, muszą nagle wyjechać z kraju itp. Często również właściciele nieruchomości zwyczajnie nie są świadomi realnej wartości swojego mieszkania. Stąd niejednokrotnie oferują je do sprzedaży po cenie znacznie zaniżonej.
Doświadczony fliper (osoba zajmująca się flipowaniem) z łatwością potrafi dostrzec takie okazje i wykorzystać je. Często wystarczy wprowadzenie w mieszkaniu kilku udogodnień lub niewielki remont, by jego wartość znacznie wzrosła.
Czy flipy mieszkaniowe to dobry sposób na szybki zarobek
Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi.
To, czy flipy mieszkaniowe powinny stać się Twoim sposobem na inwestowanie i zarabianie uzależnione jest głównie od tego:
- jak dużą masz wiedzę na temat rynku nieruchomości,
- jak szybko potrafisz dostrzegać dobre okazje i wyszukiwać wszystkie potrzebne informacje na temat danej nieruchomości (np. odnośnie stanu prawnego mieszkania),
- jak duży kapitał posiadasz,
- jak szybko oczekujesz ponownej sprzedaży mieszkania i zwrotu zainwestowanych środków wraz z zyskiem (często trzeba będzie sporo poczekać na to, by znalazł się nowy nabywca).
Inwestorzy, którzy na flipowaniu zarabiają spore pieniądze, często milczą na temat zupełnie nietrafionych inwestycji i mieszkań, które po zakupie i całkowitym odnowieniu nie mogą sprzedać się przez długi czas.
Powodem tego, że nieruchomość długo nie może znaleźć nowego właściciela najczęściej jest niedostateczne sprawdzenie stanu mieszkania przed zakupem. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o stan techniczny czy bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości.
Bardzo istotny, a być może nawet najistotniejszy, jest stan prawny mieszkania. Dokładne zbadanie stanu prawnego nieruchomości może uchronić przed utratą lub zablokowaniem na długi czas dużego kapitału. Nieruchomości o bardzo niskich cenach zakupu często posiadają wady prawne. Pomoc prawnika pomoże uchronić przed ulokowaniem środków w zakup pozornie okazyjnego mieszkania, które jednak z przyczyn prawnych nie nadaje się do szybkiego zakupu i sprzedaży lub wymaga odpowiedniego przygotowania.