Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Futuristic solar power station generates clean electricity generated by artificial intelligence

Coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika dla wspólnot, z których skorzystają tzw. prosumenci lokatorscy. Na czym polega taka inwestycja, jakie są jej zalety i czy można uzyskać na nią dofinansowanie? Przeczytaj poniższy artykuł!

Szacuje się, że od 2030 roku cena prądu wzrośnie nawet o 100%. Sprawia to, że coraz popularniejsze stają się inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak np. fotowoltaika. Rozwiązanie to wybierają również wspólnoty, o czym dowiesz się więcej na https://helfigroup.pl/fotowoltaika-dla-wspolnot-mieszkaniowych/. Przekonaj się, czym dokładnie jest fotowoltaika dla wspólnot.

Czym dokładnie jest fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej?

Korzyści z fotowoltaiki w tym przypadku odniesie spółdzielnia lub wspólnota, a nie bezpośrednio jej członkowie. Innymi słowy, produkowana energia ma być wykorzystywana na bieżące potrzeby budynku, a nie indywidualnych mieszkań, które się w nim znajdują. Przykładowe wykorzystanie energii:

Instalacja może znajdować się bezpośrednio na budynku bądź stanowić jego dobudowę. Mieszkańcy, którzy również chcą cieszyć się zaletami instalacji fotowoltaicznej, mogą rozważyć montaż paneli na balkonie lub dachu budynku we własnym zakresie. Oczywiście wszystko po uzyskaniu zgody spółdzielni.

Zalety fotowoltaiki dla wspólnot

Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala znacznie obniżyć koszt utrzymania budynku – z zaoszczędzonych pieniędzy można dokonywać modernizacji, budować place zabaw czy parki dla psów, a także dbać o czystość w budynku i wokół niego. Kolejną zaletą jest zwiększanie popularności i propagowanie inwestycji w OZE (odnawialne źródła energii), przez co coraz więcej osób zacznie interesować się tym rozwiązaniem.

OZE dbają o ekologię, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi oraz pozwalają na oszczędność pieniędzy. Mają praktycznie same zalety, przy niewielu mało istotnych wadach. W przypadku większości budynków miejskich tkwi ogromny potencjał, jeśli chodzi o produkcję czystej energii ze słońca. Przeważnie są to niezacienione, wysokie bloki, posiadające wolną przestrzeń na dachu, którą warto wykorzystać.

Fotowoltaika dla wspólnot – dofinansowania

Koszt kupna i montażu fotowoltaiki dla wspólnoty mieszkaniowej jest bardzo duży, ponieważ potrzeby budynku również są spore. Warto zatem skorzystać z opcji dofinansowania. Zwiększone dotacje wprowadzono 1 lutego 2023 roku. Obejmują 50% kosztów kwalifikowanych ze środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO (Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności).

Zapowiadany budżet wynosi aż 500 mln zł. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski o takie dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego. Po spełnieniu odpowiednich warunków mogą uzyskać zwrot wspomnianych 50% poniesionych kosztów.

Exit mobile version