Fotowoltaika przy budowie domu – co musisz wiedzieć?

fotowoltaika

Budowa domu jednorodzinnego jest dużym przedsięwzięciem, do którego większość osób przygotowuje się przez wiele lat. Wyzwaniem jest nie tylko dostępność środków finansowych. Trzeba też zdecydować się na konkretny projekt, powierzchnię użytkową, dodatkowe wyposażenie (np. garaż czy szambo) oraz sposób pokrycia zapotrzebowania energetycznego. W tym ostatnim aspekcie dobrym rozwiązaniem może być fotowoltaika.

Instalacja fotowoltaiczna jako sposób na własną energię

Energia elektryczna i cieplna są niezbędne do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Bez nich nie podgrzejesz wody, nie przygotujesz posiłków, nie oświetlisz domu po zmierzchu, ani nie ogrzejesz go zimą. Prąd jest też potrzebny do pracy urządzeń AGD, komputerów, sprzętu RTV czy elektronarzędzi w domowym warsztacie. Koszty związane z jego wykorzystaniem pochłaniają około połowy wydatków na utrzymanie gospodarstwa, dlatego nie bez znaczenia jest wybór źródła energii.

Do dyspozycji masz dwie opcje – korzystanie wyłącznie z zewnętrznego dostawcy prądu lub dodatkową inwestycję w panele słoneczne. Fotowoltaika dla domu, chociaż wymaga wyłożenia dodatkowych pieniędzy, przyniesie Ci wiele korzyści. Do tych najważniejszych możesz zaliczyć:

Fotowoltaika a projekt budynku

O zainstalowaniu paneli warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Dzięki temu zaraz po wprowadzeniu będziesz korzystać z taniej energii, bez oczekiwania na dopełnianie formalności czy zmiany umowy o dostawy prądu. Wiele osób zainteresowanych takim rozwiązaniem zastanawia się, jak fotowoltaika wpłynie na projekt domu i czy jej dopasowanie będzie niosło za sobą dodatkowe koszty.

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy, że przeanalizujesz możliwości montażu takich instalacji. Firmy, które się w nim specjalizują, przed montażem paneli wykonują zawsze bezpłatny audyt lokalizacji, aby określić możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Jednak budując nowy dom, nie musisz zlecać w nim żadnych zmian architektonicznych ani poprawek w projekcie. Warto jednak pomyśleć o dopasowaniu orientacji kierunku dachu do potrzeb paneli – optymalnym kierunkiem ich montażu jest południe.

Instalacja fotowoltaiczna a kredyt hipoteczny

Korzyścią, na którą możesz liczyć, budując dom z fotowoltaiką na kredyt, jest możliwość obciążenia hipoteki na preferencyjnych warunkach. Z czego to wynika? OZE, czyli odnawialne źródła energii, są obecnie bardzo cenione jako te, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Każda taka inwestycja przyczynia się do wyeliminowania przynajmniej jednego truciciela, jakim jest kotłownia C.O.

Banki uczestniczą w programie dbania o czyste środowisko, promując tych klientów, którzy chcą inwestować w fotowoltaikę. Dlatego wnioskując o kredyt hipoteczny na budowę domu, możesz liczyć np. na:

Koszt instalacji fotowoltaicznej, przy założeniu, że korzystasz z referencyjnego kredytu, niewiele podniesie koszt budowy całego domu. Jednocześnie, decydując się na takie rozwiązanie, możesz poszukać oszczędności, które tę inwestycję zrównoważą.

Exit mobile version