Hydroizolacja balkonu

hydroizolacja balkonu

Aby balkon służył nam bez zarzutu przez dziesiątki lat, należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii, jaką jest jego zabezpieczenie przed wodą i wilgocią. Nawet perfekcyjnie wykonany balkon pod względem konstrukcyjnym szybko zacznie tracić swój pierwotny wygląd, jeżeli zaniedbamy wykonanie jego hydroizolacji. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej istotnym zasadom, jakich należy w tym aspekcie przestrzegać.

 Zacznij od odpowiedniego spadku 

Przede wszystkim powierzchnia naszego balkonu pod żadnym pozorem nie powinna być idealnie wypoziomowana. Zdecydowanie rekomenduje się zastosowanie spadku kształtującego się na poziomie od 2 do 2,5%. Dzięki temu woda deszczowa nie będzie zbyt długo zbierać się na powierzchni balkonu, a zamiast tego spłynie w dół pod wpływem oddziałującej siły grawitacji.

 Zabezpiecz dylatacje 

Jeżeli nasza płyta na balkonie jest na tyle duża, że występują w niej szczeliny dylatacyjne, to te elementy konstrukcyjne również należy zabezpieczyć. W tym celu wystarczy sięgnąć po specjalistyczne sznury dylatacyjne wykonane z wysoce szczelnego polipropylenu.

 Pamiętaj o elementach metalowych 

Jak zapewne wiemy, wszelkie elementy wykonane z metalu służące do obróbki blacharskiej balkonu są podatne na powstawanie korozji. Dlatego po zainstalowaniu ich w pożądanych miejscach należy ich wierzchnią warstwę zabezpieczyć specjalistyczną żywicą, którą przed zaschnięciem rekomenduje się posypać piaskiem kwarcowym frakcji od 0,3 do 0,7 mm. Dzięki temu wszelkie elementy metalowe zostaną trwale zabezpieczone tak zwaną warstwą szczepną.

 Taśma uszczelniająca na newralgiczne miejsca 

Miejsca takie jak narożniki, w których jastrych styka się z pionowymi ścianami bądź obszary wokół obróbek blacharskich należy okleić specjalną taśmą uszczelniającą. Działanie to ma na celu zapewnić tym problematycznym miejscom pewną wodoszczelność, która w przypadku wszelkiego rodzaju łączeń ma szczególne znaczenie ze względu na potencjalne ryzyko powstawania pęknięć.

 Zastosuj hydorizolację 

Bezpośrednio na powierzchnię jastrychu na balkonie należy nałożyć odpowiednią izolację przeciwwodną. Tworzy ona na płycie wodoszczelną powłokę, która zabezpiecza beton przed niszczącym wnikaniem wody. Nowoczesne izolacje dostępne na rynku wyróżniają się wieloma przydatnymi właściwościami, takimi jak chociażby zdolność do krystalizacji w porach betonu, co prowadzi do zaniku transportu wody w samej płycie.

 Wybierz elastyczną zaprawę do płytek 

Klej bądź zaprawa, którą wykorzystujemy do klejenia płytek na powierzchni balkonu, powinny cechować się nie tylko odpornością na mróz, ale oprócz tego być wysoko elastyczne. W efekcie powstające naprężenia nie doprowadzą do powstawania pęknięć na powierzchni zaprawy, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do gromadzenia się wody.

Pamiętajmy o tym, że szczególnie starannie hydroizolację balkonu należy wykonać w sytuacji, gdy balkon znajduje się bezpośrednio nad stropem pomieszczeń o charakterze mieszkalnym. Zawsze jednak odpowiednio wykonana hydroizolacja pomaga zapewnić balkonowi niezmieniony wygląd przez długie lata.

 

Zdjęcia przedstawiają przygotowanie naszego balkony pod ułożenie płytek. Zastosowaliśmy dwuskładnikową folię w płynie marki Atlas.

 

[justified_image_grid ng_display_tags=no caption_bg_color=rgba(255,255,255,0.6) caption_text_color=black overlay=off specialfx=captions specialfx_type=blur specialfx_options=amount:2 limit=10 last_row=center ng_pics=2401,2377,2378]

[justified_image_grid ng_display_tags=no caption_bg_color=rgba(255,255,255,0.6) caption_text_color=black overlay=off specialfx=captions specialfx_type=blur specialfx_options=amount:2 limit=10 last_row=center ng_pics=2397,2398,2399]

Malowanie folią w płynie płyty betonowej jest bardzo proste, należy tylko pamiętać by zabezpieczyć taśmą malarską wszystko to, czego nie chcemy wybrudzić. Potrzebujemy folie w płynie na tarasy i balkony (najlepiej renomowanego producenta), duży pędzel i wiadro malarskie i do dzieła.
A oto efekt pracy po wyschnięciu hydroizolacji – powierzchnia przygotowana pod kładzenie płytek.

[justified_image_grid ng_display_tags=no caption_bg_color=rgba(255,255,255,0.6) caption_text_color=black overlay=off specialfx=captions specialfx_type=blur specialfx_options=amount:2 limit=10 last_row=center ng_pics=2404,2405,2406]

w kolejnych wpisach przedstawimy metodę układania płytek z lekkim spadkiem, potrzebnym do prawidłowego odprowadzania wody opadowej z powierzchni balkonu.

Exit mobile version