Tak jak dom murowany różni się od drewnianego, tak samo sprawa wygląda z elektryką w podanych przykładach. Głównym założeniem takiej instalacji jest bezpieczeństwo i niezawodność. Aby tak było, prace zostawmy doświadczonej i wykwalifikowanej osobie.
W naszym kraju, nie ma żadnej ustawy, która nakazywałaby umieszczenie instalacji w rurkach. Jedynym obowiązkiem w Polsce, jest zastosowanie przewodów miedzianych, o podwójnej izolacji, która wytrzyma napięcie nawet do 750 Volt. Dlatego w przypadku domów murowanych, kable pozostają w samej izolacji. Nieco inaczej jest z budynkami drewnianymi. Tutaj, z reguły stosuje się rurki. Wynika to z faktu, iż drzewo stale pracuje, co mogłoby wpłynąć na przemieszczenie izolacji. Kanały instalacyjne stanowią więc pewnego rodzaju zabezpieczenie, od takich sytuacji. Warto w tym momencie nadmienić, aby kabli w drewnianym domu nie montować na ścisk. Luźno ułożone przewody, z zapasem długości, swobodnie przesuną się w rurkach, kiedy dom zacznie pracować, nie powodując tym samym zmiany położenia instalacji. Jeśli nie zaniedbamy tych punktów, elektryka w naszym domu będzie trwała, niezawodna i bezpieczna.
Kiedy wykonujemy natynkową instalację w budynkach drewnianych, większych problemów nie ma. W sklepach z tego typu artykułami, z pewnością dostaniemy rozgałęźne puszki, łączniki i gniazda wtyczkowe. Współczesne ich wersje, od razu możemy montować bezpośrednio na drewnie. Starsze, wymagały dodatkowo, specjalnych blaszanych podkładek. Ścianki nowszych modeli, wykonane zostały z materiałów zabezpieczających przed szerzeniem się ognia. Co innego, gdy występuje instalacja wtynkowa. Tu, ogromne znaczenie ma konstrukcja ściany. Nie wolno przebijać ścianek puszki, w celu jej zamocowania. Aby to zrobić, wkręty montujemy na zewnątrz. Wszelkie pozostałe otwory, po umieszczeniu kabli w puszce, należy zatkać. Zapobiegnie to tworzeniu się mostka termicznego. Możemy zastosować też puszki wiatroszczelne. Instalacja w jej wnętrzu, nie może być ze sobą w żaden sposób skręcona. Do jej złączenia służą specjalne zaciski.
Podsumowując, całość prac należy powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi. Przewody w ścianach, najlepiej jeśli będą znajdowały się w kanałach instalacyjnych i miały trochę zapasu. Nie mogą również być ściśnięte. Puszki zaś, powinny zostać uszczelnione, a ich ściany nie mogą zostać przebite wkrętami lub innymi tego typu. Kwestii położenia instalacji elektrycznej, lepiej nie zostawić na ostatnią chwilę. Będziemy mieli wtedy więcej swobody, w przypadku konieczności zastosowania zmian.
Witam.
Szukam takich blaszek z zębami do osłonięcia przewodów idących w krokwi-jak to się nazywa lub gdzie to znaleźć? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.